Kdo usedne v Lošticích na volný trůn?

Podruhé v třiašedesátileté historii se stanou čtyřtisícové Loštice dějištěm mistrovství republiky v cyklokrosu. V jedenáct hodin odstartuje závod kategorie Elite, i za účasti nejlepších devíti juniorů, které čeká nominační reprezentační závod.

Na juniory čeká o dva okruhy méně, než na účastníky hlavního závodu. Ten je součástí letošního osmidílného seriálu Toi Toi Cupu. Šanci na celkové prvenství má ještě šest jezdců. Zatím vede o sedm bodů Tomáš Paprstka před Vojtěchem Niplem, další tři body ztrácí Ondřej Bambula.

Vítěz získá nejen mistrovský titul, ale i dvojnásobný počet bodů do žebříčku UCI a vavřínový věnec. Deset nejlepších (v závodě i v celkovém pořadí) bude po závodě oceněna na místní radnici.     

 

Rychlá trať je atraktivní a přehlednější 

Místní trať měří 2800 metrů a patří k těm rychlejším. „Trať doznala změny oproti předchozím ročníkům už loni. Z původního okruhu se stala osmička a tím se stala víc přehledná a divácky atraktivní. K nejtechničtější pasáži patří úsek v lesní pasáži, který bude zřejmě podmáčený a kluzký,“ popsal ředitel závodu Roman Brandýs trať v Lošticích.

 

Největším favoritem je Bína

Obhájce titulu mistra republiky a sedminásobný šampión Zdeněk Štybar bude na startu v Lošticích chybět. „O titulu a medailích by se mělo rozhodnout mezi pěticí Bína, Šimůnek, Petruš, Bambula a Kyzivát, a čtveřicí třiadvacítkářů Boroš, Skála, Paprstka a Nipl. Ale blíž tipovat nehodlám,“ nastínil reprezentační kouč Stanislav Bambula okruh favoritů.    

Obhájcem prvenství z posledního TOI TOI Cupu v Lošticích je Radomír Šimůnek, který těsně zvítězil před Martinem Bínou a Lubomírem Petrušem. Ovšem za největšího favorita je pasován Martin Bína, který prokázal skvělou formu na posledních dvou závodech Světového poháru - druhým místem v Zolderu a pátým v Římě. Ten už má na svém kontě z domácího šampionátu pětkrát druhé a jednou třetí místo.

Uspět bude chtít i Radomír Šimůnek, který se od začátku sezony potýká se zdravotními problémy. „Je už z toho docela nešťastný a taky se mu lepí smůla na paty,“ popisuje reprezentační trenér Stanislav Bambula jeho psychické a technické problémy.    

„Pozor na Petruše. Trať zná velice dobře a zcela určitě promluví do celkového pořadí,“ pasuje ředitel závodu Roman Brandýs Petruše za černého koně závodu.

Početné zastoupení fanoušků bude držet palce místnímu rodákovi Emilu Hekelovi, který současně působí i v roli sekretáře a stavitele trati.

 

Na vítěze čeká Škoda

Na celkového vítěze letošního ročníku Toi Toi Cupu čeká stejně jako v předchozích sedmi letech roční pronájem vozu automobilky Škoda, která je partnerem cyklokrosových závodu už dvanáct let. „Uvědomujeme si, že cyklista potřebuje prostornější vůz, proto na vítěze čeká z devadesáti procent pronájem vozu Superb combi. Ve tradici chceme s ohledem na příští mistrovství světa v Táboře pokračovat i v dalších letech,“ uvedl ing. Pavel Toman zástupce marketingu a strategie auto Škoda.  

 

Fanoušci můžou sledovat přímý přenos i sázet

Mistrovský závod vysílá od 11 hodin v přímém přenosu Česká televize. Na své si přijdou i příznivci sázení. V nabídce sázkové kanceláře Fortuna budou kurzy nejen na celkového vítěze, ale i další sázkové příležitosti.  

 

Program

8 – 9:30 hodin výdej startovních čísel

10 hodin – technická porada vedoucích týmů

11 hodin – start závodu

14:30 hodin – slavnostní vyhlášení a předání finančních cen

 

Nominace juniorů

Adam Ťoupalík

Roman Lehký

Martin Dejmek

Lukáš Kunt

Dominik Vrána

Adrian Šírek

Jaroslav Vojíř

Jakub Honzík

Martin Matějček

 

Propozice

 

Foto: Michal Sváček, MF Dnes

 

 


< Zpět

Partneři

close
detail