Pohled do historie mistrovství republiky

Kdo patří u nás k nejúspěšnějším cyklokrosařům, kdo se může pyšnit nejvíce tituly?

Letos se v Kolíně pojede 65. mistrovství republiky mužů a 17. šampionát žen.

První přebornicí v cyklokrosu se stala v roce 1952 Hyková. Mistrovský závod se tehdy jel jako časovka! Naposled se jelo mistrovství republiky v roce 1957 v Chebu. První šampionkou v novodobé historii se stala v roce 2000 Jana Jeřábková, letos v Kolíně je na programu sedmnáctý domácí šampionát.

Nejvíce titulů dosud získala Kateřina Nash a Pavla Havlíková, které mají na kontě tři tituly. Další tři ženy se mohou pyšnit dvěma vítězstvími - Jindra Bejstová, Barbora Bohatá a Martina Mikulášková.

Muži si odbyli svoji premiéru v roce 1952 v Jihlavě, kde zvítězil Vlastimil Růžička. Letos se sice pojede 65. ročník, ale uděleno již bylo 71 titulů. Třikrát se totiž jela i kategorie profi šampionů, ale i kategorie do U 23.

Největším počtem zlatých medailí se zatím mohou pochlubit Radomír Šimůnek st. a Zdeněk Štybar - oba stáli na nejvyšším stupni sedmkrát! V těsném závěsu se šesti tituly je pak Petr Dlask (5x elite + 1x U23) a pomyslná třetí příčka patří s pěti vybojovanými tituly mistrů ČR Karlu Bouškovi, Jaroslavu Antošovi, Vojtěchovi Červínkovi a Miloši Fišerovi. Raritou je Adam Ťoupalík, který dokázal vyhrát pětkrát za sebou. Dvakrát v kadetech, dvakrát v juniorech a loni mezi muži!

Zeptali jsme se osobností českého cyklokrosu, koho považují za legendu cyklokrosu?

Petr Dlask: Pro naši generaci a pro mě byl největší legendou Radek Šimůnek. Jeho fotky jsem měl polepený celý pokoj, kvůli němu jsem jezdil cyklokros. Byla to ikona a král tří trůnů. Prostě výjimečný člověk!

Pavla Havlíková: Pro mě to byla jednoznačně Hanka Kupfernagel. Ona nastartovala ženský cyklokros a udělala pro něj nejvíc. U nás byla největší hvězda Radomír Šimůnek, který má největší podíl na mé sportovní kariéře.

Tomáš Paprstka: Moc legend jsem nezažil. Proto je mým vzorem Zdeněk Štybar, pětinásobný mistr světa.