Velmi vzácná návštěva v Táboře. Enrico Della Casa

Dějiště ME 2017 
v cyklokrosu navštívil muž, který má šampionát na starosti v mezinárodní cyklistické federaci UCI. Nejlepší závodníci starého kontinentu se v úvodu příštího roku sejdou v Táboře. Enrico Della Casa se na vlastní oči přesvědčil o tom, že Jihočeši mají cyklokros v krvi.

Není pochyb o tom, že pořadatelé zorganizují velký cyklokrosový svátek. Enrico Della Casa velmi ochotně odpovídal na dotazy Deníku:

Za jakým konkrétním cílem jste do Tábora přicestoval?

První všeobecnou návštěvu jsme společně s Českou cyklistickou federací uskutečnili už v roce 2015. 
V souladu s pravidly organizace evropského šampionátu jsme zorganizovali další specifickou a technickou návštěvu, abychom prověřili všechny technické požadavky, které jsou svázány se šampionátem. Třetí závěrečná návštěva bude organizována v září.

Jak se vám v Táboře, který je hlavním městem českého cyklokrosu, líbí?

Je podle vás už teď pečlivě nachystán na pořádání ME 2017? Návštěva České republiky je vždy veliké potěšení, máte velice dlouhou a silnou historii cyklistiky. Tábor je velmi mírumilovné a klidné město. 


Co říkáte sportovnímu areálu, kde se ME pojede?

Park Komora je nádherný. Děti tu mohou spolu s dospělými vyvíjet nejrůznější sportovní aktivity v bezpečném prostředí. Město Tábor může být pyšné na všechny tyto možnosti.

Mistrovství Evropy v cyklokrosu 2017 bude hostit právě Tábor. Jaká je spolupráce se zkušenými organizátory, kteří již připravovali třikrát MS a několik závodů Světového poháru v cyklokrosu?

Bezpochyby bude tato akce úspěšná. Tým, který pracuje v Agentuře Cyklistika, má velmi bohaté zkušenosti a musím podtrhnout, že je naprosto jedinečné v našem sportu, že klub je schopen na takto vysoké úrovni organizovat akce bezmála dvacet let. Velmi vřelé uvítání od Agentury Cyklistika a od pana Balogha, který ji vede, mě moc potěšilo.

Plánujete do budoucna pevné spojení závodů Masters a Elite v průběhu jednoho víkendu. Jak to bude v Táboře?

Od roku 2017 budou mistrovské kategorie, muži i ženy, spojeny s juniory, s kategorií U23 a s elitní kategorií. Pevně věříme, že je to výrazný krok kupředu. Toto spojení zvýší zájem všech národních federací, které jsou do závodů zainteresovány. Také doufáme, že významně zvýšíme počty diváků a závodníků.


Televizní práva vlastní EBU. Přivede to evropské šampionáty na úroveň MS?

UEC podepsala v březnu 2016 smlouvu na pět let se společností EBU, ve skutečnosti vlastně na roky 2016-2017 a 2019-2020-2021. Rok 2018 podléhá všeobecné dohodě, která byla podepsána spolu se zástupci vodních sportů, atletiky, veslařů, triatlonu, gymnasticky a golfu na 1. evropské mistrovství, které bude organizováno v Glasgowě. Atletické závody se uskuteční v Berlíně.

Závodit se bude v roce 2018?

Přesně tak. Od prvního do dvanáctého srpna 2018. UEC bude koordinovat organizaci čtyř olympijských akcí: dráhové a silniční cyklistiky, horských kol a BMX. Dohoda s EBU obsahuje čtyři olympijské disciplíny a cyklokros. Pevně věříme, že toto zviditelnění přinese další rozvoj cyklistiky v Evropě.

Co přiláká větší zájem závodníků a fanoušků o ME?

Hlavní cíl pro radu UEC je rozvíjet cyklistiku ve všech padesáti národních federacích, které jsou v UEC.

Jak konkrétně?

UEC společně s Areti podporují rozvoj cyklistiky v některých národních federacích pomocí specifického nadačního programu. Bezpochyby se cyklokros bude stávat stále populárnějším sportem v těchto zemích.

Text: Kamil Jáša ( Deník )


< Zpět

Partneři

close
detail