Vladimír Kyzivát do své 22. cyklokrosové sezony nenastoupí

Čtyřiatřicetiletý závodník Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav sice na jaře začal přípravu a již najížděl kilometry vstříc nové silniční a cyklokrosové sezoně, ale potom se i kvůli nabídce zaměstnání v místní automobilce rozhodl ukončit kariéru profesionálního cyklisty.

„Je to pro náš klub velká ztráta jak po stránce sportovní tak i lidské a morální,“ komentoval to manažer a trenér Antonín Ungerman. „Kyzi byl vždycky vzorem pro naše mladé závodníky, trénoval s nimi a dělil se o své zkušenosti. Troufám si říci, že už byl takovou velkou stálicí TOI TOI Cupu. Očekával jsem, že by mohl závodit ještě tak dva roky, ale na druhou stranu chápu důvody jeho rozhodnutí.“


Rozhovor s Vladimírem Kyzivátem (nar. 22.3.1982)

Kdy jsi se rozhodl pověsit kolo na hřebík?
První úvahy přišly před dvěma lety, kdy mi lidé kolem mě připomínali, že mě začínají porážet závodníci o deset let mladší. Po uplynulé cyklokrosové sezoně jsem ještě začal přípravu na tu příští, najížděl jsem kilometry. Na přelomu března a dubna jsem dostal pracovní nabídku ze Škodovky. Do toho stavím barák a navíc jsem si uvědomoval, že čím dál tím víc řeším takové ty starosti normálního života, děti, jejich školy, zájmy, a tak dále. Uvědomil jsem si také, že se nemůžu cyklistikou živit donekonečna.

Kolik cyklokrosových sezon máš vlastně za sebou?
Dvacet jedna. S cyklistikou jsem začal v TJ Holé Vrchy na podzim 1995. Bydleli jsme s rodiči v Jabkenicích a do školy jsem chodil v Semčicích. Pan Kubín z Holých Vrchů pro nás tenkrát udělal náborový závod, já ho vyhrál a tak mi nabídl, abych za jeho tým závodil.

Kterých svých úspěchů si ceníš nejvíce?
Z bronzové medaile na mistrovství České republiky 2014 v Lošticích jsem měl velkou radost, ale v cyklistice se počítají hlavně vítězství, takže určitě nejvíc je celkové prvenství v TOI TOI Cupu 2011/12, kdy jsem za sebou nechal i taková velká cyklokrosová jména, jako byl třeba Petr Dlask. Deváté místo na mistrovství světa 2006 v Zeddamu bylo také fajn, tam mi to sedlo. Hodně si i považuju pódiových umístění ve Švýcarsku, kde jsem se často účastnil mezinárodních závodů.

Když se teď ohlédneš za těmi lety v závodní cyklistice, šel bys do toho zase?
To je těžká otázka, ale asi ano. Určitě. Znovu bych se naplno vrhl do sportu, i když je to složité uživit se cyklokrosem v domácích podmínkách. Mladým adeptům bych doporučil, aby do toho dali všechno a snažili se probojovat do nějakého velkého zahraničního týmu. Mně se to bohužel nepodařilo. V době, kdy jsem měl našlápnuto, tak mě postihl pád na podzim 2006 před prvním pohárovým závodem v Podbořanech při rozjíždění na trati a způsobil jsem si vážná vnitřní poranění. Potom prakticky dvě celé sezony jsem byl nucen vynechat a další dvě mi trvalo, než jsem se do toho dostal zpátky.

Nechybí ti teď fyzické zatížení po tak dlouhé kariéře?
Chodím do práce a do toho stavím dům v Násedlnici u Kněžmosta. Nyní bydlíme s manželkou a třemi dětmi v bytě v Mladé Boleslavi, na podzim bychom se ale už chtěli přestěhovat. Navíc jsem zdědil chalupu, o kterou se také musím starat. Takže pohyb mi fakt nechybí. (smích) Na kole se ještě rád svezu, ale toho času je v současnosti málo. Příští rok to snad bude lepší.

Na závěr bych chtěl poděkovat týmu Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav v čele s Tondou Ungermanem a samozřejmě také své rodině za podporu a zázemí, které mi vytvářili během celé mé cyklistické kariéry.


Týmy:

1995-1999 TJ Sokol Holé Vrchy
1999-2016 Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav

Největší úspěchy:

2000        
   7. místo na MS juniorů v Nizozemí

2003/04
   3. místo na ME U23 v Táboře – posléze vyloučen ze závodu po nefér
               protestu francouzské výpravy kvůli údajnému zkrácení tratě
   3. místo v jednom závodě Světového poháru U23

2005/06  
   5. místo v Českém poháru – Budvar Cupu
   první vítězství v závodě Českého poháru (Kolín)
   9. místo na MS v kategorii muži elite (Nizozemí)

2010/11  
   vítězství v závodě Českého poháru (Kutná Hora)
   celkově 2. místo v Českém poháru – TOI TOI Cupu

2011/12  
   celkové vítězství v Českém poháru - TOI TOI Cupu
   4. místo na mistrovství ČR (Uničov)

2013/14  
   3. místo na mistrovství ČR (Loštice)
   celkově 4. místo v Českém poháru - TOI TOI Cupu

2014/15  
   celkově 4. místo v Českém poháru- TOI TOI Cupu

2015/16  
   celkově 6. místo v Českém poháru- TOI TOI Cupu

8 startů na mistrovství světa v cyklokrosu
21 absolvovaných sezon v Českém poháru

Text a fotky: Martin Bali-Jenčík


< Zpět

Partneři

close
detail