Český cyklokros na prahu nové sezony

Cyklokrosová sezona se nezadržitelně blíží. Těsně před jejím startem proběhla v úterý 20. září dopoledne v restauraci U Medvídků v Praze tisková konference. Ta se celá nesla v optimistickém duchu, s důvěrou za lepší zítřky.

Za řečnický stůl společně zasedli Petr Dlask (reprezentační trenér), Petr Balogh (předseda cyklokrosové komise), Karel Svoboda (jednatel společnosti Toi Toi sanitární systémy s.r.o.) Slavomír Svoboda (zástupce Českého svazu cyklistiky) a Radomír Šimůnek (letošní mistr republiky – ČEZ CT Tábor). Akci moderoval zkušený komentátor Jindřich Pulman, který seznámil přítomné novináře tradičně s vyčerpávajícími statistickými údaji Českého poháru.

Ten se letos koná po čtyřiadvacáté, ale jako národní pohár proběhne již 48. ročník. Toi Toi Cup odstartuje ve středu 28. září v Táboře. V Hlinsku se bude začátkem ledna bojovat o 66. titul mistra České republiky, i když je v jeho historii známo díky tříletému udělování titulů v kategorii profesionálů a jezdců do 23 let o šest šampionů víc. České reprezentanty čeká na sklonku ledna 68. mistrovství světa v lucemburském Bielesu, z toho po čtyřiapadesáté i za české účasti.  

Po té se ujal slova Petr Balogh, který na úvod poděkoval jednateli firmy Toi Toi Karlu Svobodovi za dlouholeté partnerství v Českém poháru. „Myslím si, že sponzorovat cyklokros bylo asi tvé nejlepší rozhodnutí v životě,“ prohlásil a předal mu dort.

Předseda cyklokrosové komise pak přítomné seznámil s letošními pohárovými změnami. „Tou nejvýznamnější je otevření poháru zahraničním jezdcům s tím, že finálový závod je oddělen od mistrovství České republiky. Tím mají větší šanci uspět v celkovém hodnocení. Novinkou je zařazení závodů juniorů do kategorie C1. Tímto krokem chceme pomoci mladým závodníkům získat body do žebříčku UCI,“ uvedl Balogh. Ty se stejně jako loni se pojedou v osvědčených cyklokrosových destinacích – v Táboře, ve Slaném a v Uničově. Všechny tyto závody budou odvysílány v přímých přenosech České televize. V letošním kalendáři Toi Toi Cupu je na programu ve společné kategorii muži Elite a U23 deset závodů, plus mistrovství republiky v Hlinsku, které se ale nezapočítává do celkového pořadí.

Českému cyklokrosu se podařilo navázat spolupráci s Nadačním fondem Petra Koukala a jeho projektem STK pro chlapy. „Na každém závodě Toi Toi Cupu bude k dispozici speciální testovací „kadibudka“ Toi Toi, která Vám pomůže zjistit vaši rychlost,“ prozradil Balogh.

Další novinkou je založení cyklokrosové facebookové platformy pod názvem „Máme rádi cyklokros“. „Od projektu si slibujeme, že spojí cyklokrosové fanoušky z celé České republiky a osloví i nové příznivce,“ doufá předseda cyklokrosové komise. V závěru pak poděkoval partnerům, Českému svazu cyklistiky, krajům, městům a všem pořadatelům za podporu cyklokrosu. „Věřím, že všechny představené novinky nám pomůžou otevřít skrytý potenciál, který v sobě cyklokros má. Máme vizi, směr, podporu partnerů i výborného reprezentačního trenéra. Proto jsem přesvědčen, že se cyklokros výsledkově vrátí tam, kam historicky patří!“ doufá Balogh.

Reprezentační kouč Petr Dlask v úvodu představil nového sponzora české reprezentace. Tím se stala firma Louda auto a.s., která zapůjčila vůz Škoda Octavia na letošní sezonu.  

V prvním roku svého působení přivezl ze světového šampionátu dvě medaile. Tu třetí z mistrovství Evropy převezme po dodatečné diskvalifikaci Belgičanky Femke van den Driessche v úvodním závodě v Táboře Jana Czeczinkarová. „Věřím, že letos můžeme zisk medailí obhájit. Kdybych tomu nevěřil, tak tu nesedím,“ prohlásil s úsměvem Dlask.

Letošní mistr republiky Radomír Šimůnek se vrací po desetiletém působení v zahraničí domů, kde bude oblékat barvy ČEZ CT Tábor. „Bylo to pro mě těžké rozhodnutí, protože jsem v Belgii prožil výborné a horší roky. Ale nastal čas vrátit se. V novém působišti se budu rvát do posledních sil,“ slíbil třiatřicetiletý jezdec všem fanouškům.  

Zástupce Českého svazu cyklistiky Slavomír Svoboda si pochvaloval každoroční dobrou spolupráci s cyklokrosařskými funkcionáři. „Ne každý se může pochlubit, že se mu podaří zařadit závody národního poháru do kalendáře UCI kategorie C1. Se zájmem vnímáme i velkou podpora veřejnosti, u které je cyklokros nesmírně oblíbený,“ uvedl.

„Naše podpora bude i nadále pokračovat. Věřím, že návrat Radka Šimůnka pozvedne úroveň seriálu Toi Toi Cup ještě o stupínek výš,“ rozloučil se optimisticky jednatel společnosti Toi Toi Karel Svoboda. 

Reportáž České televize včetně zpravodajského šotu si můžete prohlédnout zde:
http://www.ceskatelevize.cz/sport/ostatni/341044-bude-to-svatek-cyklokrosu-rika-pred-startem-domaciho-poharu-balogh/

Text -peh-, foto Jaroslav Svoboda


< Zpět

Partneři

close
detail