V Táboře odstartovaly boje o pohárové body

Cyklokrosová sezona v Česku oficiálně začala. Ve sváteční den odstartoval v Táboře 10. ročník Toi Toi Cupu. Nažhavení cyklokrosaři zahájili neúprosné boje o pohárové body.

Program dne

  9:45 hodin Kadetky (společně kadetky a žákyně)

10:25 hodin Žáci (společně žáci starší + mladší)

11:10 hodin Kadeti 

12:00 hodin Junioři

13:00 hodin Ženy (ženy Elite + ženy do 23 let)

14:30 hodin Muži (Elite a U23)

 

 

Jako první vyrazily do terénu kadetky společně se žákyněmi.

Pořadí kategorie kadetek a žákyň (39 startujících): 1. Magdalena Mišoňová (Sokol Veltěž), 2. Kateřina Hladíková (Ivar CS – Author team), 3. Kristýna Zemanová (Sokol Veltěž).

Hned po startu podjela trojice největších favoritek a svoje ambice potvrdila mistryně republiky Magdalena Mišoňová. Druhá Kateřina Hladíková porazila ve spurtu třetí Kristýnu Zemanovou, která dovršila úspěch týmu Sokol Veltěž.

Pořadí kategorie žáků (50 startujících): 1. Matyáš Fiala (Cyklosport-Pitstop.CZ), 2. Lukáš Kunštár (ŽP Šport a.s.), 3. Matěj Stránský (Ivar CS-Author Team)

I v kategorii žáků dominoval na táborské trati mistr republiky Matyáš Fiala. Překvapením je druhé místo Slováka Lukáše Kunštára ze ŽP Šport a.s., který porazil ve finiši Matěje Stránského.

Pořadí kategorie kadetů (30 startujících): 1. Tomáš Ježek (Ivar CS-Author Team), 2. Jakub Ťoupalík (Cycling Academy Tábor), 3. Josef Hladík (Ivar CS-Author Team)

Tým Ivar CS-Author Team měl zaděláno na vítězný double, když do posledního okruhu najížděla dvojice Ježek a Hladík s mírným náskokem před svými pronásledovateli. Jenže Hladíka přibrzdily technické problémy a propadl se na čtvrté místo. Skvělým finišem se na druhou příčku propracoval Jakub Ťoupalík, bronz bral nakonec přece jenom Hladík.  

Pořadí kategorie juniorů (34 startujících): 1. Jan Gavenda (Cycling Academy Tábor), 2. Jofre Cullellestape (Megamo RC Team), 3. Jakub Schierl (Expres CZ – Merida Team Kolín)

O vítězi nesmírně našlapané kategorie juniorů se rozhodlo až v cílové rovince, kde uhájil své prvenství Gavenda. Milým překvapením je druhé místo sympatického Španěla Cullellestapeho, třetí místo vybojoval prvoročák Jakub Schierl.    

Pořadí kategorie žen (31 startujících): 1. Karla Štěpánová (Kona CZ), 2. Pavla Havlíková (KC Kooperativa Jablonec n.N.), 3. Geerte Hoeke (WV Breda – manieu.nl)

Ihned po startu vyrazila Pavla Havlíková jako raketa. Svůj náskok na soupeřky postupně zvyšovala a zdálo se, že si neohroženě jede pro další vítězství. Jenže v polovině závodu neuvěřitelně ožila spíše bikerka Karla Štěpánová, která na nic nečekala a prohnala se kolem vedoucí závodnice. „Viděla jsem, že Pavla byla v některých pasážích pomalejší, proto jsem to hned nakopla,“ prozradila Štěpánová svoji taktiku.

„Nakopla jsem to hned od startu a zkusila zaskočit soupeřky. Přiznám se, že jsem měla v plánu jet takticky zezadu, protože jsem netušila, jak na tom jsem. Dneska to jsou tři týdny, co jsem se posadila po delší době na kole, proto jsem výsledkem strašně spokojená,“ prohlásila Havlíková. V předposledním kole ještě Havlíková ožila, ale Štěpánová si už menší náskok pohlídala a zvítězila. Pro třetí místo si dojela Holanďanka Geerte Hoeke.

Zklamáním pro domácí táborské barvy je osmé místo mistryně republiky Martiny Mikuláškové. „Nemám za sebou ještě tolik tréninků v obvyklé intenzitě. Věřím, že se do toho postupně dostanu,“ nepanikaří Mikulášková, která mívá tradičně pozvolnější rozjezd do sezony. „Když porovnám letošní přípravu na sezonu, tak byla o poznání kvalitnější. Momentálně trénuji i jinak, proto si na to musí moje tělo nejdřív zvyknout,“ vysvětlila a přiznala: „Čekala jsem lepší výsledek. Táborská trať je specifická, patří mezi nejtěžší u nás. Loni jsem skončila v prvním závodě také osmá se ztrátou přes čtyři minuty. Letos už jen něco přes dvě a půl.“

O poznání veselejší byly ostatní medailistky. Vítězná Karla Štěpánová si prodloužila bikovou sezonu a získala cenné prvenství. „Na vítězství jsem si nevěřila, protože holky jsou specialistky. Navíc jsem si sedla na krosku poprvé včera. Ale je znát, že mi z biků zůstala výbušnost,“ uvedla. Ovšem nemá v plánu, že objede celou sezonu. „Určitě ne. Musím si dát pauzu. Uvidím ještě, jak to půjde. Ale spíš se soustředím na biky.“

Loňská obhájkyně celkového pořadí Jana Czeczinkarová skončila čtvrtá. „Jsem moc spokojená, protože jsem na trati nechala všechno. Dost dlouho jsem byla nemocná. Nemám toho moc najeto, spíš jsem se soustředila na vytrvalost. A taky jsem se bála větší intenzity. Proto mám zase radost, že vůbec sedím na kole a zase mě to baví.“ Navíc měla smůlu ve třetím kole. Vyháklo se jí lanko zadní brzdy. „V závodě se přeci nebrzdí. Nechtěla jsem vyměnit kolo. Byla jsem vepředu a riskovat ztrátu pozice, a náhradní kolo má i jinou geometrii,“ popsala trable.

Loni sice Czeczinkarová absolvovala mistrovství republiky, ale světový šampionát už vynechala. Letos tuto možnost nevylučuje. „Budu se snažit objet všechny závody, ve kterých bych ráda brala umístění v první pětce. Nechci se stavět do role favoritky, protože zdraví je velmi ošemetné,“ nechtěla specifikovat svoji nemoc.  

Holanďanka Geerte Hoeke překvapila třetím místem nejen ostatní soupeřky, ale i sebe. „Vyhovuje mi totiž těžká a spravedlivá trať. Fantastická byla atmosféra závodu, diváci mě hnali dopředu. Vůbec jsem nečekala medailové umístění, spíš jsem doufala v první desítku. Jsem plná pozitivních dojmů, cestou domů si budeme mít aspoň o čem povídat,“ přiznala šťastně a s úsměvem na tváři.  

Pořadí kategorie mužů (65 startujících): 1. Michael Boroš (ERA – Circus), 2. Tomáš Paprstka (Expres CZ – Merida Team Kolín), 3. Jens Adams (Crelan – Vastgoedservice), 4. Jan Nesvadba (Expres CZ – Merida Team Kolín), 5. Jakub Skála (ČEZ Cyklo Team Tábor)

V čele závodu jezdila dvojice Boroš a Paprstka, která si vypracovala slušný náskok. „Tomáš příjemně překvapil. Je to jeden z mála českých závodníků, který je konkurence schopný i ve světovém měřítku,“ pochválil Boroš svého soka. V průběhu závodu se oba vedoucí jezdci několikrát domlouvali. „Jenom mi řekl, že už se mu nechce střídat,“ prozradil pozdější vítěz.

Boroš ukázal po dvou problémech se spadlým řetězem velkou sílu a psychickou odolnost. „Stálo mě to dost sil. Proto jsem si chtěl něco našetřit na závěrečné kolo. A to se mi podařilo. Je trošku škoda, že nestartovali všichni přihlášení jezdci. Závod mohl být ještě víc atraktivní. Přesto jsem rád, že se podařilo vyhrát po dvou letech a navíc na domácí trati v Táboře.

Michael Boroš zopakoval v Táboře na domácí trati loňské pódiové umístění a po dvou letech se opět radoval z vítězství. „Je to pro mě povzbuzení do další části sezony,“ přiznal na závěr.

Tomáš Paprstka byl v cíli nesmírně spokojený: „Bylo to super. Ale v závěru mi už chyběly síly. Bory se mi postupně vzdaloval, už to prostě nešlo. Přesto jsem za druhé místo strašně šťastný. V průběhu závodu když měl Michael technické problémy, tak jsem mu zkoušel ujet. Jenže jsem to přepálil, proto mi v samotném závěru už došlo,“ nevymlouval se stříbrný jezdec. Zajímavostí bylo, že skupinu pronásledovatelů tahal oddílový kolega Paprstky, Jan Nesvadba. „Taky jsem se divil. Asi měl nějaký úmysl, ale určitě to nedělal schválně,“ prohlásil Paprstka.     

Fotogalerie Michala Sváčka

-peh-


< Zpět

Partneři

close
detail