Reprezentace ladí formu na soustředění v Táboře

Česká cyklokrosová reprezentace se sešla v Táboře na druhém letošním soustředění. Kandidáti reprezentačního dresu ladí formu před prvním vrcholem sezony, který se bude konat poslední říjnový víkend ve francouzském Pont Chateau.

Odpočinkový areál Komora v Táboře během úterního odpoledne ožil. Během chvilky se najednou objevila před hlavní budovou asi třicítka cyklokrosařů. S menším zpožděním dorazil jen Štěpán Schubert. „Píchnul jsem a musel jsem se vrátit,“ vysvětloval. Naštěstí to neměl tak daleko. Reprezentanti mají svoji základnu v nedalekém hotelu Relax.

„Rozhýbejte se a protáhněte si ztuhlé tělo,“ přivítal Petr Dlask své svěřence. Při chvilce postávání se už chladné a nevlídné počasí všem přítomným zajídalo. Zatímco cyklisté se rozehřáli dvacítkou kliků, trenéři a funkcionáři kontrolovali technický stav závodních strojů.

„Nejdřív si projedeme úsek na louce, pak vyběhnete schody a vyjedete následující stráň. Asi tak na osmdesát až devadesát procent,“ popsal reprezentační kouč plán tréninku v terénu. Už dopoledne jeho ovečky polykaly kilometry na silnici.

Už v nájezdu do terénu se natáhl pestrobarevný had cyklokrosařů, podobně jako při závodě. Méně technicky zdatnějším dělal největší problém výjezd po výběhu Dlaskových schodů. „Jano, musíš rychle naskočit a rozjet to na maximum. Jinak to nevyjedeš,“ radil trenér Dlask trápící se bikerce Czeczinkarové, která strmější stráň nevyjela. Ale nevzdala se. Asi po desátém pokusu to nakonec dokázala. Její bezprostřední úsměv rozzářil jinak zataženou oblohu. Právě takové maličkosti pak rozhodují velké závody. V každé zatáčce se totiž dají získat nebo ztratit cenné vteřiny.

I právě proto pak pilovali všichni rychlé starty s nájezdem do terénu. „Martino, ty tam zase chrápeš,“ povzbuzoval asistent trenéra Antonín Ungerman mistryni republiky Mikuláškovou, která pravidelně zaostávala. I její snaha byla zanedlouho odměněna dílčím výsledkem. Zato mistr republiky Radomír Šimůnek se předvedl jako pravý profesionál. Jen mlčky naslouchal pokyny a soustředěně šlapal. Spolu s oddílovým kolegou Jakubem Skálou patřili vždy k nejrychlejším.              

Na letošním druhém reprezentačním soustředění se v pondělí sešla  Táboře šestnácka nominovaných, která ladí formu na první vrchol sezony. Cyklokrosové reprezentanty čeká v neděli 23. října další závod Světového poháru v nizozemském Valkenburgu, poslední říjnový víkend je na programu mistrovství Evropy ve francouzském Pont Chateau. V širším kádru chybí pouze dva junioři - zraněný Jakub Schierl a Tomáš Kopecký, který bydlí v Holandsku.

„Změnili jsme lokalitu z důvodu, že se táborská trať dost podobá oběma zahraničním závodům. Nejen profilem převýšení, ale i tím, že se jezdí na louce a odkloněných stráních,“ vysvětlil Petr Dlask. Šestnáctku reprezentantů doplňují každý den na dvoufázových trénincích čtyřdenního soustředění i jezdci táborského ČEZ Cyklo teamu.

Reprezentační trenér Petr Dlask bude nominovat na Světový pohár ve Valkenburgu šest juniorů a čtyři jezdce v kategorii U23. O počtu účasti žen a mužů kategorie Elite se rozhodne až po víkendu, kdy se jede v sobotu čtvrtý závod Toi Toi Cupu v Lounech.

Text a foto Petr Hofbauer


< Zpět

Partneři

close
detail