Jabkenice hostí účastníky předposledního závodu letošního Toi Toi Cupu

První prosincovou sobotu pokračuje v Jabkenicích letošní ročník Toi Toi Cupu předposledním desátým dílem.

První cyklokros se jel v Jabkenicích před sedmi lety. V září roku 2009 byl závod zařazen do seriálu Masters a přilákal dost závodníků nejen z řad veteránů, ale i zbývajících věkových kategorií. Brzy si získal nesmírnou popularitu a letos byl zařazen do kategorie C2. „Od roku 1996 jsem se podílel a následně i organizoval cyklistickou časovku v okolí Jabkenic zvanou Kol-Ja. Nějak mi to už nestačilo a chtěl jsem uspořádat něco většího. Něco, co vžene adrenalin do krve nejen závodníkům, ale ten musí stříkat i z diváků!,“ vzpomíná ředitel závodu Radek Beneš na začátky.

Populární „Beny“ je trochu individualista a snaží se dělat všechno trochu jinak než ostatní. Jabkokros je už kultovní akce mezi veterány, loni se tu konalo i MČR Masters. Pořádá i Pavé Tour Milovice (český závod Paris-Roubaix) nebo Lawi Tour (českou Strade Bianche).  „Doufám, že Elitu také zaujmu. Prostě se toho nebojím a zatím se daří. Chci lidi trochu šokovat a tím je zároveň i přilákat. To se týká nejen závodníků, ale i diváků,“ vysvětlil své počínání.
A jaká je vlastně trať v Jabkenicích? Jedná se přírodní okruh, který vede kolem hřiště mezi borovicemi, z místní hospody lze sledovat i tří hrbého velblouda a klády. „Pokud si fajnšmekr vyrazí do dubového lesíka za kynologické cvičiště, tam se nachází to nejlepší. Díra po těžbě písku známá myší díra, psí schody z klád nebo fikaně namotané výjezdy na různé mezičky plus stezka kudy chodíval Bedřich Smetana. Prostě žádná nuda, každý si tu něco oblíbí a vybere,“ popisuje Beny zdejší specifika trati.
A za odměnu dostanou ti nejlepší originální ceny. Jabkokros Calvados je vyhlášená speciální pálenka pro dospělé. Nechybí ani křížaly z místních jablíček napěchované v bidonech, nebo štrůdl. Vítěz z kategorie Elite se může těšit i na putovní trofej plus trofej z Benyho kovodílny.
A zdejší závod by se neobešel pomoci partnerů a sponzorů. Nejvíc přispěl Středočeský kraj, akci zastřešuje Obec Jabkenice. Budvar dodal pivo do cen, HSS lesní společnost dodala klády na překážky a postavila psí schody, Lawi sportwear dlouholetý partner na všech zdejších akcích věnovala pamětní volnočasová trika pro vítěze. Dále přispěli - Jarico  Semčice dodavatel obalového materiálu a rašlu, Prolog bikeshop , Tereos TTD cukrovar Dobrovice, Obec Semčice, BPS průmyslové služby, THL-LUNA logistická firma,  TJ Sokol Jabkenice, odbory KOVO MB,  Alutec K+K s.r.o. hliníkový konstrukční systém, FESTO, HLS engineering group, Lesy ČR - pustily nás do lesa a Agrofarma Jabkenice posekala trávu na trati.

Přehled dosavadních vítězů kategorie Elite

Nejúspěšnějším jezdcem historie v Jabkenicích se stal čtyřnásobný vítěz Vladimír Kyzivát.

2009 – Vladimír Kyzivát
2010 – Karel Hník
2011 - Vladimír Kyzivát
2012 – Martin Bína
2013 - Vladimír Kyzivát
2014 – Adam Ťoupalík
2015 - Vladimír Kyzivát

Program dne - Jabkenice   

Sobota 3. prosince

  9:45 hodin Kadetky (společně kadetky a žákyně)

10:25 hodin Žáci (společně žáci starší + mladší)

11:10 hodin Kadeti 

12:00 hodin Junioři

13:00 hodin Ženy (ženy Elite + ženy do 23 let)

14:30 hodin Muži (Elite a U23)

Text a foto -peh-


< Zpět

Partneři

close
detail