Kdo vyhraje premiérový závod ve Slaném? Poslední dva roky byli úspěšnější zahraniční jezdci

Tak už zítra to vypukne! V den státního svátku ve čtvrtek 28. září odstartuje ve Slaném domácí cyklokrosová sezona. Na programu jsou závody kategorie C1 s mezinárodní účastí pro juniory, ženy a muži Elite, ale už v 9:45 hodin odstartují kadetky a žákyně nový ročník Toi Toi Cupu.

Loni startovalo v Toi Toi Cupu závodníků z dvanácti zemí a body do celkového pořadí si připsalo 371 jezdců. „Letos očekáváme minimálně stejný počet,“ přeje si šéf české cyklokrosové komise Petr Balogh.

Loňské pohárové prvenství obhajuje Tomáš Paprstka, druhý skončil jeho oddílový kolega z Expres CZ Merida Kolín Jan Nesvadba a třetí místo obsadil Michal Malík.

V početném startovním poli kategorie mužů nebudou chybět zahraniční účastníci, ani domácí reprezentanti, kteří odstartují ve 13 hodin za doprovodu kamer České televize.

A kdo by měl patřit k hlavním favoritům? Zcela určitě loňský vítěz Nizozemec David Van der Poel (bratr slavnějšího Mathieu) a jeho reprezentační kolega This Van Amerongen, Belgičané Yorben van Tichelt (loni šestý) a Nicolas Clepe, Němec Philip Walsleben, ale i slovenská a polská reprezentace v čele s Martinem Haringem (loni dvanáctý) a Markem Konwou (loni jedenáctý). Při absenci české jedničky Michaela Boroše budou zcela určitě usilovat o bednu Tomáš Paprstka a Adam Ťoupalík.

„Ještě dneska si projedu trať a uvidím. Chci samozřejmě vyhrát, ale i s bednou budu spokojen,“ předpovídá Tomáš Paprstka, který vynechal závěr bikové sezony a poctivě se připravoval na tu cyklokrosovou.

„Přeju si, aby se mi první závod doma už konečně povedl, protože jsem v předchozích dvou letech ani jednou nedojel (ve Slaném v roce 2015 a Táboře 2016 – pozn. red.). Myslím, že formu mám, proto se budu snažit vyhrát,“ věří si Adam Ťoupalík. Loni třináctý Jan Nesvadba si naopak moc nevěří. „Ve Slaném nečekám velký zázrak. Zatím jsem totiž na krosovém kole ještě neseděl,“ vysvětlil.

Překvapit ale mohou nestárnoucí čtyřicátník Emil Hekele nebo černý kůň Martin Bína, který se vrací do terénu po dvou letech. „Už nemám ty nejvyšší ambice. Chci se kolem bavit a svézt se na své oblíbené "krosce". Ne, není to velký comeback či velkolepý návrat. Ale jen čistá radost z pohybu a chuť si párkrát zazávodit,“ uvedl juniorský mistr světa čtyřiatřicetiletý Martin Bína. Minulý týden byl sice ještě nemocný, ale v neděli v Bernarticích skončil za Ťoupalíkem a Schubertem třetí.