Drama během závodu, při záchraně života šlo o vteřiny

Čtvrtý závod cyklokrosového Toi Toi Cupu v Holých Vrších přinesl velké drama. A to nejen v boji o vteřiny na náročné trati, ale i při záchraně života. Hlavní roli sehráli kolínská závodnice Lenka Janovská a bývalý cyklokrosař Jaromír Friede.

Na start závodu žen Toi Toi Cupu v Holých Vrších se postavilo devětadvacet jezdkyň, mezi nimi i Jana Tesařová z Moravec teamu a Lenka Janovská z Expres CZ – Scott teamu Kolín.

Hned během prvního okruhu dostala Jana Tesařová ve stoupání epileptický záchvat. Toho si bezprostředně všimla její soupeřka Lenka Janovská a bývalý cyklokrosař, dnes mechanik národního týmu Jaromír Friede a oba okamžitě zareagovali.

„Jelikož studuji dva roky zdrávku, tak jsem jí pomohla. Věděla jsem, že trpí epileptickými záchvaty. Proto jsem neváhala a poskytla první pomoc, než dorazil doktor," uvedla Janovská.

První pomoc poskytl také bývalý cyklokrosař Jaromír Friede. „Všiml jsem si, že jedna závodnice leží na zemi. Přiběhl jsem k ní. Měla zapadlý jazyk, byla v křeči a chroptěla. Vytáhl jsem jí jazyk a držel otevřená ústa. Pravděpodobně epileptický záchvat, mě okamžitě napadlo. Jak jsem ji držel otevřenou pusu prsty, poznal jsem na vlastní kůži, jaký má člověk neskutečně silný stisk. Málem mi je překousla,“ popsal dramatickou situaci Jaromír Friede.

Tesařová po těžkém epileptickém záchvatu odjela už ve stabilizovaném stavu do nemocnice. Janovská sice pokračovala v závodě, ale nedokončila ho. Rozhodčí ji odvolali, protože ji o kolo dojela pozdější vítězka Pavla Havlíková.

„Bylo to automatické, určitě bych znovu pomohla se záchranou života," dodala Janovská.

„Myslím, že by takto rychle reagoval každý. Doufám, že už je slečna v pořádku,“ připojil se Jaromír Friede.

Na pohotovou a bezprostřední záchranu zareagoval i spoluorganizátor akce Agentura Cyklistika. „Uvědomujeme si, že při záchraně života šlo o každou vteřinu. Proto chceme oběma zachráncům především poděkovat a jako malou pozornost jim předat dvě vstupenky na mistrovství Evropy v Táboře a nedávnou vydanou knihu Cyklokros studnice medailí,“ poděkoval předseda cyklokrosové komise Petr Balogh.

-peh-


< Zpět

Partneři

close
detail