Petr Dlask: „Těžko to někdo nakopne hned od začátku“

Reprezentační trenér Petr Dlask bude na cyklokrosovém domácím šampionátu v Mladé Boleslavi pozorně sledovat mistrovský závod žen i mužů. Pojede se totiž nejen o tituly a medaile, ale i nominaci na únorové mistrovství světa ve Valkenburgu.

 

Jaký bude mít vliv konečné pořadí na nominaci na světový šampionát?

Vítěz mistrovství republiky má podle předem daných kritérií start na mistrovství světa automaticky zajištěn. Jak v kategorii mužů, tak i žen. V každé další kategorii jde vlastně o nominaci - tedy i v obou kategoriích do 23 let. Kolik cyklokrosařů nakonec do Nizozemska vezmeme, to uvidíme i podle toho, co na mistráku předvedou. Může jet maximálně šest chlapů a pět žen v elitních kategoriích, mezi juniory a třiadvacítkáři jako vždy po pěti. Chtěl bych, aby se hlavně mládežnické kategorie naplnily. Potřebují sbírat zkušenosti.

Proč se neudělují tituly a medaile i v kategoriích do třiadvaceti let?

Tato otázka se řeší už několik let. Podle propozic by museli jezdci a jezdkyně absolvovat samostatné závody. Ale zatím nám chybí širší základna. Proto v dohledné době o rozdělování medailí v těchto dvou kategoriích neuvažujeme.

Tradičně startuje i nejlepších deset juniorů. Bude tomu tak i letos?

Ano, pojede deset juniorů a tři kadeti. Chci, aby získali cenné zkušenosti a po náročné sezoně si vyzkoušeli udržet tělo v kondici. A také otestovali svoji výkonnost se staršími soupeři.

Troufnete si tipnout medailisty a favority?

Mezi ženami by měly bojovat o pódium loňské medailistky Havlíková, Nosková a Šafářová. Pokud by se mezi ně vklínil někdo další, bylo by to velké překvapení. Největší šance a zkušenosti má mezi muži obhájce titulu Michael Boroš, který objel v letošní sezoně spoustu kvalitních závodů. Jeho hlavním konkurentem bude Adam Ťoupalík. Do okruhu velkých favoritů patří i kolínští jezdci Jan Nesvadba a Tomáš Paprstka.

Jaký očekáváte vývoj závodu?

Těžko to někdo nakopne hned od začátku. Rozhodovat se bude až od druhé poloviny závodu.

Vyhovovala by vám zdejší trať?

Mně by se trať líbila. Vždycky jsem měl v oblibě těžší a náročnější terény, když je blátíčko a klouže to.

Text -peh-, foto Pavel Kopecký

 


< Zpět

Partneři

close
detail