Hlasatelská legenda se loučila v Mladé Boleslavi

Dvaasedmdesátiletý Jindřich Pulman ukončil svoji dlouholetou komentátorskou kariéru. Posledním Pulmanovým závodem za mikrofonem bylo mistrovství republiky mužů a žen v Mladé Boleslavi.

V sobotu v Mladé Boleslavi po předání finančních odměn v kanceláři závodu se Jindřich Pulman oficiálně rozloučil s mikrofonem. A když pronesl poslední slova „Harlekýna“, přítomní cyklokrosoví funkcionáři, rozhodčí, trenéři a jezdci povstali a ve stoje hlasatelské legendě aplaudovali. Dlouhotrvající potlesk byl přirozený a emotivní. Ale nikdo se za slzy v očích nestyděl. Každý z nich si uvědomil, že Pulmanův komentář jim bude chybět. Jeho následovníci to budou mít těžké, nasadil totiž laťku hodně vysoko.

„Rozhodnutí je to zásadní. Mám pocit, že nic netrvá věčně. Proto je důležité umět odejít. Možná, že doženu, to co jsem v rodině do této chvíle zameškal. Bylo toho hodně,“ uvedl Pulman důvody svého odchodu do komentátorského důchodu. Poté zavzpomínal i na slastné pocity. „Zkoušel jsem šest let závodit. Ale trenér Jaroslav Svoboda mi říkal, že mluvit umím, ale že jsem zastuzelý cyklista. Takže jsem si to vynahradil tím povídáním.“

A jaký vlastně byl Jindřich Pulman? Jeho slovní zásoba byla bezedná, pokud by měl mikrofon v ruce hodiny, vydržel by neúnavně mluvit až do rána. Pečlivě si zaznamenával veškeré informace týkající se cyklistiky do svých sešítků a desek. Možná i proto se z něj stala „chodící encyklopedie“. Jeho výjimečnosti si všimla i Agentura Dobrý den z Pelhřimova, která zaznamenává české rekordy.

Prezident Agentury Dobrý den Pelhřimov Miroslav Marek předal Jindrovi Pulmanovi po vyhlášení závodu žen Certifikát o vytvoření českého rekordu „Nejvíckrát oficiálním komentátorem mistrovství republiky v cyklokrosu“.

Představení Jindry Pulmana

Jindřich Pulman z Prahy, nar. 16. listopadu 1946, odborník na českou a československou cyklistiku, kterou konferuje od roku 1967. Byl poprvé hlasatelem národního mistrovství v cyklokrosu v roce 1972 a od roku 1978 moderoval až na dvě výjimky všechny tyto vrcholné události. Ke dni registrace rekordu šlo tedy o celkem 40 Mistrovství republiky v cyklokrosu, z toho posledních 33 v nepřetržité řadě za sebou.

V roce 1987 v Mladé Boleslavi a v letech 2001, 2010 a 2015 v Táboře komentoval i cyklokrosové mistrovství světa, stejně jako tři mistrovství Evropy a závody Světového poháru v cyklokrosu pořádané na území České republiky.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 13. ledna 2018 v rámci 67. Mistrovství republiky v cyklokrosu.

S Jindrou se na pódiu rozloučili i představitelé Českého svazu cyklistiky, speciální dárek „Život v hajzlu“ pak obdržel od jednatele firmy Toi Toi Karla Svobody. Nezapomněli na něj ani zástupci tělovýchovné jednoty Sokol Holé Vrchy, kteří mu udělili čestné členství.

Text -peh-, foto Jaroslav Svoboda a Petr Linhart


< Zpět

Partneři

close
detail