Dvanáctý ročník Toi Toi Cupu odstartuje v pátek v Uničově

V pátek v Uničově odstartuje jubilejní padesátá sezona Českého poháru, z toho 12. ročník Toi Toi Cupu. Tři dny před startem domácí cyklokrosové sezony proběhla v úterý 25. září dopoledne v restauraci U Medvídků v Praze tisková konference.

Za řečnický stůl společně zasedli Karel Svoboda (Toi Toi sanitární systémy s.r.o.), Slavomír Svoboda (Český svaz cyklistiky), Petr Balogh (předseda cyklokrosové komise), Petr Dlask (reprezentační trenér) a Jan Nesvadba (druhý muž mistrovství republiky a celkově druhý z Toi Toi Cupu 2017/18). Akci moderoval zkušený moderátor České televize Tomáš Budka.

V úvodu dostal slovo Slavomír Svoboda (Český svaz cyklistiky), který popřál českému cyklokrosu mnoho úspěchů. „Mám rád cyklokros jako drsnou a chlapskou disciplínu, která mi dlouhodobě dělá radost. Věřím, že mi i letos udělají reprezentanti radost, až přivezou z mistrovství světa medaile. Byl by to krásný dárek k mým narozeninám, které slavím ve stejném termínu,“ prohlásil.

Zástupce firmy Toi Toi Karel Svoboda přiznal, že oceňuje vzájemnou spolupráci s českým cyklokrosem a letos ponese název sériálu závodů Toi Toi Cup již podvanácté „Sledoval jsem cyklokros už před třiceti lety a stále mě to baví. Proto věřím v podporu i v dalších letech,“ uvedl a odpověděl na otázku, jestli je i letos dostatek známých kadibudek: „Záchodů máme dost, uspokojíme každého!“

Poté se ujal slova Petr Balogh, který obdržel z dílny Radka Benyho Beneše originální dárek k jeho dnešnímu dvacátému výročí čtyřiatřicátým narozeninám. Oslavenec v úvodu řeči vyzdvihl statistickou bilanci světových šampionátů v juniorské kategorii v počtu medailí. „Je to možná překvapující, ale stále jsme nejlepší na světě. Věřím, že se přidají i další kategorie.“

Přítomné novináře seznámil s letošním programem 12. ročníku Toi Toi Cupu, kdy se pojede sedm závodů – tři jsou zařazeny do kategorie C2, zbývající čtyři do kategorie C1, které bude vysílat Česká televize v přímém přenosu. Domácí šampionát se bude konat v sobotu 12. ledna v Holých Vrších, kde se rozdají dvě sady medailí.

Jedním z vrcholů letošní sezony bude v sobotu 17. listopadu závod Světového poháru v Táboře. „Možná že v Táboře dojde na poslední souboj dvou světových velikánů na českém území – vzájemného duelu Mathieu van der Poela a Wout van Aerta,“ nastínil Balogh největší lákadlo závodů na jihu Čech.

„Světový pohár bude vysílat belgická televize, která koupila reklamní práva na celý seriál. O cyklokros je ve světě zájem, měl by mít dvojnásobnou sledovanost než doposud,“ uvedl předseda cyklokrosové komise a dodal: „Máme vizi, máme směr a výborného trenéra. Chceme si udržet místo na cyklokrosovém výsluní,“ naznačil Balogh plány letošní sezony.

Slovo poté dostal i reprezentační trenér Petr Dlask, který odpověděl na otázku – jaký je současný stav reprezentace. „Úvodní závod Světového poháru nám přinesl výborné výsledky - pódiové umístění Katky Nash a top ten Michaela Boroše. V případě Katky to nebude poslední závod Světového poháru. Ale zatím není nic jasné,“ naznačil Dlask možnost dalších startů nestárnoucí cyklokrosové hvězdy, která by neměla chybět v Táboře.

„Jako pořadatelé máme možnost postavit v každé kategorii nejen A, ale i B tým! Tím máme o motivaci možných reprezentantů postaráno,“ oznámil reprezentační kouč. Dalším vrcholem letošní sezony bude únorové mistrovství světa v dánském Bogense, kde by čeští reprezentanti rádi vybojovali některou z medailí.

Mezi hosty nechyběl jeden z favoritů letošního ročníku Toi Toi Cupu Jan Nesvadba. V loňské sezoně dvakrát druhý – na mistrovství republiky, ale i v celkovém pořadí Toi Toi Cupu.

„Letos mám za sebou dost změn. Přestoupil jsem do ČEZ Tábor, ale i do stavu manželského. Prstýnek mám. Zatím je to výborné, nemůžu si na nic stěžovat,“ rozpovídal se Nesvadba a pokračoval: „Před sezonou jsme si s vedením sedli a určili priority. Změnil jsem přípravu na sezonu. Upustil jsem od horských kol a věnuji se daleko víc silnici. Letos myslím na titul. Nejen proto, že to mám na Holé Vrchy dvacet minut od domova, ale že už mám bronz i stříbro. Tak už chci do sbírky i zlato!“ Myšlenkami je už Nesvadba ale v Uničově. „Už se nemůžu dočkat,“ dodal se smíchem. Na Moravě by měl patřit k favoritům. V prvním závodě sezony obsadil ve švýcarské sérii EKZ sedmé místo za vítězným Davidem van der Poelem a pátým Marcelem Meisenem, kteří mu budou v Uničově hlavními soupeři o prvenství.

Na závěr tiskovky promluvil nový komentátor Robert Skála, který nahradí ikonu za mikrofonem Jindru Pulmana. A jak se připravuje na svoji premiéru? „Je to pro mě velká výzva. Zkušenosti mám, zkouším to už od osmdesátých let. Jindra byl mým velkým vzorem,“ vysekl mu Skála poklonu a seznámil přítomné s letošní novinkou pro závodníky. „Tou jsou online přihlášky. Na každý závod je nutnost se přihlásit minimálně tři týdny před a maximálně dva dny před startem. Jinak na místě zaplatí dvojnásobné startovné. Zlepší se tím servis, urychlí se celkové výsledky a průběžné celkové pořadí.“ K úvodnímu závodu v Uničově se dosud přihlásilo úctihodných 351 závodníků, z dvanácti zemí. Uzávěrka přihlášek je v úterý do půlnoci. Hned v úvodu sezony to bude velký cyklokrosový svátek.

Text -peh-, foto Jaroslav Svoboda


< Zpět

Partneři

close
detail