BELGIČANY OPĚT ZASKOČIL VAN DER HAAR, VYHRÁL I V TÁBOŘE

Belgičtí cyklokrosaři podruhé za sebou nevyhráli velký závod. Před týdnem je na mistrovství Evropy zdolal Lars van der Haar z Nizozemí a stejný jezdec kraloval i dnes v šestém dílu seriálu Světového poháru v Táboře. Mezi ženami k překvapení nedošlo: Nizozemky obsadily kompletně stupně vítězek a nejvýše z nich stála Lucinda Brandová. Z našich reprezentantů byl nejlepší Michael Boroš na 18. místě mezi ženami dojela Kristýna Zemanová dvacátá.


Boroš výborně odstartoval a do terénu vjížděl na šestém místě, ale to bylo jeho maximum. Tempo diktovali favorité z Belgie a v klidu se mezi nimi držel i van der Haar. Tempo tahali  Toon Aerts, Quinten Hermans, Eli Iserbyt a Michael Vanthourenhout, ale ve střehu byl neustále i van der Haar. Boroš, který táborský okruh zná dokonale, však postupně klesal a ve druhém kole se pohyboval kolem sedmnácté pozice a tu vylepšit nedokázal. Ale uspěli i další Češi a poprvé v sezoně do celkového pořadí seriálu si body připsali jedenadvacátý Tomáš Paprstka a hned za ním projel cílem Šimon Vaníček.

„S výsledkem nejsem spokojený. Start se mi povedl, ale postupem času jsem se propadával dozadu. Navíc jsem měl i pár technických problémů. Když mě sundal jeden z Italů, tak jsem protočil řídítka. Musel jsem měnit kolo a to mě stálo pár umístění. Při takhle rychlém závodě rozhoduje každá maličkost. Přesto jsem dělal, co jsem mohl a nic jsem nevypustil,“ řekl Michael Boroš.

Ještě v polovině osmiokruhového závodu jela na čele osmička jezdců, ale pak se postupně začala dělit. Na svůj loňský triumf na této trati chtěl navázat Michael Vanthourenhout, ale soupeři jej odjet nenechali. V šestém kole se na čelo posunul van der Haar, zrychlil a za jeho zády se udrželi pouze Iserbyt a Hermans. Tato trojice najela spolu do závěrečného kola a van der Haar se rozhodl, že zopakuje svůj triumf z ME.

Nepolevil ve svém úsilí a podařilo se mu utrhnout Hermanse, ale vedoucí jezdec průběžného pořadí Iserbyt se držel. Spoléhal, že na umělých překážkách, které na rozdíl od soupeře skákal, se dostane do čela. Ale... Van der Haar si nepatrný náskok udržel a když Iserbyt viděl, že jeho snaha vyšla vniveč, tak rezignoval a soustředil se na uhájení druhého místa a tím i trikotu vedoucí závodníka průběžné klasifikace. Van der Haar vybojoval osmý triumf v závodech SP, ale dočkal se jej po pětileté pauze.

"Nebylo to vůbec jednoduché. Ze začátku to bvyl hodně taktický závod a ke konci nám to udělal Lars strašně těžké. Takže musím být s druhým místem spokojený, síly už jsem na něj neměl. Táborská trať je moc hezká, dnes nebylo moc bláta, takže to bylo hodně rychlé a taktické," řekl Eli Iserbyt a Lars van der Haar přidal: "Do Tábora jsem přijel s velkou sebedůvěrou. Měl jsem pocit, že mám přebytek sil když Iserbyt zaútočil. Pokud by se mu to nepodařilo lépe, věděl jsem, že mám šanci vyhrát."

Závod žen se odvíjel podle tradičního letošního scénáře - byl to opět souboj dominujících Nizozemek s maďarskou krosařkou Blankou Kata Vasovou. Ta ale dnes do pořadí na stupních vítězek nezasáhla a skončila šestá. Na táborském okruhu se vepředu Nizozemky seřadily rychle po startu a velmi dobře odstartovala i vedoucí závodnice Toi Toi Cupu Kristýna Zemanová, která cílem prvního kola projela patnáctá.

A dařilo se jí se světovou špičkou držet krok i v dalším průběhu závodu. V polovině závodu bylo na čele osm cyklistek - sedm z Nizozemí a Vasová. Velice aktivně jezdila mladá Puck Pietersová, ale rozdělit skupinu se jí nepodařilo. Stejný obrázek byl k vidění i při nájezdu do závěrečného šestého okruhu. To ale začala úřadovat mistryně světa a vedoucí žena seriálu Brandová.

Posunula se na čelo skupiny a neustále zrychlovala. Postupně skupinu zredukovala na sedm, potom šest a nakonec na pět cyklistek. Ale ani to ji nestačilo. Útočila i nadále až se ji všechny zbylé krajanky podařilo setřást. Získala malý náskok a ten bezpečně uhájila až do cílové pásky. V souboji o další místa za ní se rozhodovalo až v cílové rovince, nejlépe z něj vyšla Puck Pietersová a třetí skončila Annemarie Worstová.

Zemanová sice několik míst ztratila, ale přesto vybojovala skvělé dvacáté místo, navíc mezi závodnicemi do 23 let obsadila páté místo. "Hrozně jsem si ten závod užila, byla úžasná atmosféra, diváci byli skvělí, fandili úžasně. Pro mě to byl start na takové úrovně a páté místo mezi mladými závodnicemi mě moc těší. Myslím, že jsem měla skvělý den a kdyby mi někdo před startem řekl, že budu dvacátá, tak bych to brala všemi deseti, takže jsem nadmíru spokojená, ale doufám, že příště to bude ještě lepší," řekla Kristýna Zemanová.

Výsledky:

Ženy:

1. Brandová 52:00, 2. Pietersová +3, 3. Worstová +3, 4. Alvaradová +4, 5. Betsemaová (všechny Niz.) +9, 6. Vasová (Maď.) +19, ...20. Zemanová +3:03, 34. Havlíková +5:09, 35. Štěpánová 5:20, 36. Tvarůžková +5:30, 37. Vaníčková (všechny ČR) +5:35.

Muži:

1.van der Haar (Niz.) 1:02:27, 2. Iserbyt +11, 3. Hermans +15, 4. Toon Aerts +29, 5. M. Vanthourenhout +41, 6. L. Sweeck (všichni Belg.) +1:02, ...18. Boroš +2:15, 21. Paprstka +3:25, 22. Vaníček +3:42, Petruš (všichni ČR) nedokončil.

mc, FOTO Jaroslav Svoboda