BOROŠ V TÁBOŘE SKONČIL NA CYKLOKROSOVÉM SP DEVÁTÝ

Na devátém místě skončil při třetím závodě cyklokrosového seriálu Světového poháru v Táboře Michael Boroš a vybojoval své nejlepší umístění v letošní sezoně. Jinak bylo vše podle předpokladů. Ženám kralovaly Nizozemky, mužům belgičtí krosaři. Třetí starty proměnili ve třetí prvenství Eli Iserbyt a Fem van Empelová, závod mužů kategorie U23 vyhrál Belgičan Thibau Nys.


Na startu závodů mužů bylo pouhých 35 jezdců, ale to neznamenalo, že by chyběla kvalita. Tou jsou především závodníci Belgie a v první desítce jich skončilo sedm. Hned po nájezdu do terénu se favorité seřadili na čele a čeští zástupci začali trochu vlažněji, když Boroš jel kolem 17. místa a Zdeněk Štybar jezdil na pětadvacáté pozici. Domácí diváci ale pro ně byli tím pravým hnacím motorem a postupně se posouvali kupředu.

Boroš se dostal rychle do první desítky a Štybar jezdil v závěru druhé desítky. Tempo udávali na čele hlavně Michael Vanthourenhout, Iserbyt a Laurens Sweeck, tedy nejlepší trojice průběžného pořadí SP, ale po absenci ve druhém dílu se na něm podílel také Lars van der Haar z Nizozemí. Z vedoucí velké skupiny postupně závodníci odpadávali a ujet se snažil na čele M. Vanthourenhout, ale soupeři mu to nedovolili.

Nakonec se na čele vykrystalizovalo trio Iserbyt, M. Vanthourenhout a Sweeck a do posledního osmého kola již vjížděl Iserbyt s pětivteřinovým náskokem, který uhájil až do cílové pásky i když van den Haar dělal co mohl, aby jej dojel. Boroš se snažil své postavení ještě v závěru vylepšit což se mu nepodařilo, ale od roku 2018 v SP tak vysoko neskončil a to je příslibem do dalšího průběhu sezony.

"Jsem dost unavený, ale jsem strašně rád, že se mi podařilo dostat se do té první desítky. Uvidíme, jak se bude dařit dál. Doufám, že se mi podaří v téhle lepšící výkonnosti pokračovat," říkal Michael Boroš, který ztratil kontakt až po zrychlení Iserbyta a spol. "Všichni víme, jak moc jsou silní. Tam nemělo ani moc cenu se snažit s nimi držet tempo, protože jsem věděl už z Ameriky, že jsou prostě jinde. Jel jsem si tak to, co jsem schopný jet. To deváté místo bylo prostě maximum. "Doufám ale, že se mi to podaří třeba ještě vylepšit, ale už takhle mohu být spokojený. Je to rozhodně zlepšení oproti předchozím sezonám. Pro mě je to určitě motivující," zdůraznil Boroš, který byl nadšený z  atmosféry. "Tady je to vždycky super zážitek, když jedete před domácími fanoušky, rodinou a přáteli."

To samé platí i v případě Štybara. Přece jen na něm ale byla vidět cyklokrosová "nevyježděnost", ale jeho časový odstup od nejlepších naznačuje, že i v budoucnu by mohl útočit na nejlepší krosaře. "Když nebudu mluvit o výsledku, tak musím říct, že to bylo úžasné. Mluvím o atmosféře, divácké kulise a o tom, jak krásný den to byl. Ani se mi nechce věřit, že už je to na den přesně jedenáct let, co jsme tady byl naposledy. Přijde mi, jak kdybych tady jel loni nebo před půl rokem. Ta divácká podpora byla neuvěřitelná a já jsem si ji fakt hrozně užíval, i když mě to dost bolelo. Žádný plán jsem neměl, protože bych pak mohl být třeba zklamaný, kdyby to nevyšlo. Šel jsem do toho s tím, že jsem nechtěl přepálit začátek, protože to jsem udělal ve čtvrtek v Ardooie a po dvaceti minutách mi totálně došlo a nemohl jsem se dostat zpátky do rytmu. Ve druhém třetím kole jsem měl možná možnost se trochu posunout, ale jel jsem si své tempo. Hrozně jsem ztrácel hlavně v té technice v zatáčkách, tam jsem cítil, že mám velké rezervy. Ale jedu to všechno z voleje z přípravy na silniční MS a gravely, takže to je takové skákání z jedné disciplíny na druhou. Je to takové prodloužení té sezony a já jsem rád, že jsme si dneska takhle pěkně zazávodil."

Stejně jako Iserbyt ovládla zatím všechny závody SP Fem van Empelová a dnes rozhodla o svém triumfu až zrychlením v posledním okruhu, kdy se jí podařilo setřást dvojici největších soupeřek, svých krajanek Puck Pietersovou Annemarie Worstovou. Naprostou převahu Nizozemek narušila pouze Blanka Kata Vasová z Maďarska. Ta v USA nestartovala a dnes potvrdila, že právě ona bude jejich největší soupeřkou.

Z českého kvarteta si podle očekávání nejlépe vedla mistryně republiky Kristýna Zemanová. Dlouho se dokázala držet v početné vedoucí skupině a nakonec obsadila 14. místo, mezi závodnicemi kategorie do 23 let ale skončila šestá. "Je to pro mě docela velké a příjemné překvapení. Když se mě ptali před závodem na nějaké cíle, tak jsem si říkala, že bude super zopakovat zase tu dvacítku z minulého roku. Myslím, že konkurence je možná ještě o chlup větší než minulý rok. Patnáctku jsem brala jako něco neuvěřitelného, ale povedlo se. Nemám slov. A jsem ráda, že mi to takhle sedlo," řekla novinářům Zemanová.

Stejně jako v elite kralovali závodu mužů U23 Belgičané a prvenství vybojoval Thibau Nys. Z domácích jezdců byl nejlepší Matyáš Fiala, i když si vybral kopec smůly. Hned v prvním kole jej potkal defekt a hodně ztratil. Pak se jen posouval kupředu a nakonec z toho bylo šestnácté místo.

Výsledky:

Muži U23:

1. Nys 48:13, 2. Michels +1, 3. Verstrynge +36, 4. Wyseure (všichni Belg.) +50, 5. Ronhhar (Niz.) +1:07, 6. Strohmeyer (USA) +1:08, ...16. Fiala +2:25, 19. Jindřich +2:37, 26. Černý +3:41, 29. Kerl (všichni ČR) +3:57.

Ženy:

1. van Empelová 53:32, 2. Pietersová +3, 3. Worstová +4, 4. Betsemaová (všechny Niz.) +8, 5. Vasová (Maď.) +9, 6. Alvaradová (Niz.) +26, ...14. Zemanová +1:48, 25. Jeřábková +4:11, 37. Vaníčková +5:24, 47. Hladíková (všechny ČR) +7:39.

Muži:

1. Iserbyt (Belg.) 1:02:43, 2. van der Haar (Niz.) +5, 3. M. Vanthourenhout +26, 4. L. Sweeck +32, 5. Hermans +43, 6. J. Adams (všichni Belg.) +48, ...9. Boroš +1:05, 17. Štybar +1:46, 22. Říman +3:06, 28. Vaníček (všichni ČR) +5:47.

FOTO Jan Brychta