Česká medaile – junior Bažant bronzový

První českou medaili na 75. světovém cyklokrosovém šampionátu v Táboře vybojoval v závodu juniorů šestnáctiletý Kryštof Bažant. Lepší byli pouze vítězný Ital Stefano Viezzi a stříbrný Keije Solen z Nizozemska.

Obrovská smůla potkala suveréna sezony Francouze Aubina Sparfela. Ten si vedl skvěle tři ze čtyř kol, kdy bojoval na čele s Viezzim. Ale před nájezdem do cílové rovinky třetího okruhu jej potkal defekt zadního kola a než se dostal do depa k výměně stroje, tak se před něj dostali další medailisté a na Sparfela zbylo nepopulární čtvrté místo.

Na startu nejpočetněji zastoupeného závodu stálo 74 juniorů z 21 států a mezi nimi i šestice našich reprezentantů z nich nejvýše mířil Bažant. A závod tyto předpoklady naplnil. Na čelo závodu se okamžitě dostalo duo největších favoritů Viezzi, Sparfel a Bažant po dobrém startu z první řady se za ně rychle zařadil spolu s dalším Francouzem Julesem Simonem. Těsně před koncem úvodního okruhu ztratil kontakt s nejlepší dvojicí Bažant, ke kterému se začal navíc přibližovat Solen. A po výměně kol v depu se mu chtěl okamžitě Nizozemec vzdálit, ale český mladík se za něj zavěsil a neustále se přetahovali.

Sparfel s Viezzim si před soupeři vytvořili bezpečný odstup a zdálo se, že si rozdělí dvě nejcennější medaile. Ovšem defekt srazil medailové naděje Sparfela na dno. Již předtím dokázal Solen setřást Bažanta, ale medailové šance českému jezdci vrátil právě defekt francouzského jezdce. Před něj se dostal Solen i Bažant, a tak to vydrželo až do cílové pásky. Nejšťastnější byl Viezzi, který si dal předčasný dárek k zítřejším osmnáctinám, ale jistě i o dva roky mladší Bažant.

"Určitě jsem hrozně rád, že se to povedlo, byl to hrozně těžký závod. Start se mi povedl podle plánu, pak jsem se sice trochu propadl, ale v čele se držel od prvního kola. Poté jsem se snažil udržet Solena, ale ten byl dnes lepší. Určitě mě pak hnal dopředu defekt Sparfela, cítil jsem medaili a povedlo se to. Poslední kolo bylo hodně bolestivé, ale fanoušci byli úžasní, hrozně jsem si to užil," řekl s již bronzovou medailí na krku Kryštof Bažant.

Výsledky:

1. Viezzi (It.) 42:01,

2. Solen (Niz.) +9,

3. Bažant (ČR) +31,

4. Sparfel (Fr.) +48,

5. Philipsen (Dán.) +1:02,

6. Vassal (Fr.) +1:17, ...

34. Janout +5:36,

41. Lienert +6:08,

42. Havel +6:16,

56. Hájek +7:28,

65. Kraus (všichni ČR) +10:47.

Autor: Jaroslav Cícha