Cyklokrosaři mají za sebou druhé soustředění v Táboře

V pondělí odpoledne se v Táboře sešla na soustředění česká cyklokrosová reprezentace. Osmnáctka kandidátů absolvovala před prvním vrcholem sezony čtyřdenní dvoufázový cyklus v terénu i na silnici.  

Je zamračené úterní odpoledne a na parkoviště hotelu Relax se pomalu trousí čeští cyklokrosoví reprezentanti. Za sebou už mají dopolední trénink v terénu a včerejší porci kilometrů na silnici. V rámci dvoufázových tréninků je čeká opět polykání tréninkových dávek. Bude pršet? „Cyklokrosaři nejsou z cukru, pár kapek vydrží,“ prohodí asistent reprezentačního kouče Michal Bednář. V plánu je trasa Košice, Choustník, Černovice, Chýnov a zpět.         

„Během soustředění trénujeme dvoufázově. Chceme, aby si všichni vyzkoušeli táborskou trať a zvykli si na místní prostředí. A taky doladili formu před nadcházejícím mistrovství Evropy,“ přibližuje program druhého ze čtyř plánovaných soustředění reprezentační trenér Petr Klouček.

Všichni mají soustředěné pohledy, pouze každodenní úsměv Václava Ježka nelze přehlédnout. „Prvoročák v kategorii U23 se výborně ukazuje mezi dospělými. Udělal velký pokrok,“ chválí ho Klouček.

Od Plané až do Černovic cesta neustále pozvolna stoupá. Natáhlý peloton se rozděluje na skupiny. V první jedou junioři a třiadvacítkáři, ve druhé všechny dívky.

Z mládežnických reprezentantů chybí některá jména. Třeba David Friedel, kterého čeká operace a předčasně ukončil sezonu. „Je to škoda, protože v Boleslavi dokázal porazit Maďara Barnabáse Vase, který zvítězil v prvním závodě Superprestige v Overijse,“ lituje Klouček.

Absentují i junioři Pavel Šumpík a Kryštof Bažant. „Oba se předem omluvili. Pavel měl po silniční sezoně pauzu a do cyklokrosu naskočil později. Poslední závody v Jičíně a Holých Vrších zajel dobře. Trať v Pontchateau je pro něj jako dělaná a mohl by tam uspět. Takže se připravuje individuálně,“ vysvětlil reprezentační trenér a dodal: „Kryštof odjíždí na sobotní závod Superprestige a nedělní Světový pohár už ve čtvrtek. Proto nemělo cenu, aby jezdil do Tábora na dva dny.“

V Mlýnech si obě skupiny udělaly malou zastávku. Zatímco juniorky absolvovaly kratší trasu, chlapci společně s Kristýnou Zemanovou najeli o několik kilometrů víc. „Na Kristýnu je krásný pohled. Jede uvolněně a lehce. Doma prostě nemá konkurenci,“ všimnul si Klouček.

Po projetí Černovic čekal na cyklokrosaře o poznání snadnější terén. Až na pár brdků se jelo stále z kopce, rychlost se zvýšila. „Žádné dlouhé špice, jeďte kolotoč,“ zavelel z auta asistent Petr Dlask.    

A jaká je momentální výkonnost a forma cyklokrosařů před nadcházejícím mistrovství Evropy, které se koná první listopadový víkend ve francouzském Pontchateau? „Zatím jsme neměli žádné srovnání se zahraniční konkurencí. Ale myslím si, že reprezentace je silnější, než loni. Mates Fiala je skvělý, pro mě překvapení sezony. Na druhou stranu se ale moc nedivím, když jsem ho sledoval v létě na silnici. Uvidíme, co předvedou ostatní junioři a juniorky, jak se dokáží poprat s konkurencí,“ přemýšlí Klouček.

Tréninková trasa zavedla cyklisty do Chýnova, poté přes Ratibořské Hory až zpátky k hotelu Relax. Nakonec až na pár kapek najeli reprezentanti sedmdesát kilometrů. Hravě to zvládla i  

bronzová medailistka mistrovství světa Kristýna Zemanová. V pohárových závodech Toi Toi Cupu má na kontě čtyři výhry, ještě nenašla přemožitelku. „Nezávodila jsem tak, abych odjela jeden okruh rychle, a pak už pokračovala jen na pohodu. V každém závodě se snažím jet na maximum a kvalitně potrénovat,“ vysvětlila. 

I soustředění bere jako kvalitní přípravu před dalšími závody. Ten nejbližší má na programu v neděli. To se jede druhý závod Světového poháru v belgickém Maasmechelenu.  

„Chtěla bych být co nejvíc vpředu. Ale nevím, jak vlastně první větší porovnání se zahraniční konkurencí dopadne a čeho jsem vůbec schopná. Doufám, že minimálně zopakuji umístění do první patnáctky,“ plánuje si Kristýna Zemanová a naznačila taktiku: „Zkusím se vyvést za Luxemburčankou Schreiber. Je docela divoká holka a má rychlé začátky. Navíc je daleko ostřílenější, má už v silné konkurenci odjeto o hodně víc závodů. Pokud jí budu schopná uviset, tak by to byla šance na dobrý výsledek.“

Část české reprezentace má v neděli na programu sobotní malý Toi Toi Cup v Plzni, pak nedělní závod Světového poháru v belgickém Maasmechelenu. Poté je čeká následující víkend první vrchol letošní sezony - mistrovství Evropy ve francouzském Pontchateau.

Text Petr Hofbauer, foto Petr Dlask