DRUHÁ VÝHRA SWEECKA, BOROŠOVA SMŮLA

Velká smůla potkala pětinásobného českého šampiona Michaela Boroše v pátém závodu cyklokrosového seriálu Světového poháru. V nizozemském Beekse Bergen mu hned na startu spadl řetěz a tím pádem přišel o další možnost bojovat o umístění v elitní desítce. Podruhé za sebou vyhrál Belgičan Laurens Sweeck, závod žen v sezoně poprvé nevyhrála Nizozemka Fem van Empelová, která dnes dojela druhá za svoji krajankou Shirin van Anrooijovou.


Na novém okruhu, kde se Světový pohár jel poprvé, to byl doslova sprinterský závod. Okruh byl velice rychlý, navíc muži na něm strávili pouhých 57 minut a byl nejvyrovnanější v současné sezoně, první pětice se srovnala do čtyř vteřin, rozhodovalo se prakticky ve spurtu.

Boroš po patálii na startu bohužel vjížděl do terénu až na konci páté desítky startovního pole a na rychlém okruhu se potom dalo jen velice těžko předjíždět. Přesto se postupně posouval kupředu a doslova vydřel 24. místo, tedy předposlední bodované a díky tomu kles v průběžném pořadí jen o jednu příčku, ale i v dalším závodu bude stát na startu v první řadě. Druhý český jezdec Šimon Vaníček byl po startku na 28. místě, ale pak trochu začal ztrácet a do cíle dorazil na 34. místě.

„Hned po staru bylo na tak rychlé trati po všem. Dělal jsem, co jsem mohl, snažil se urvat co nevíce bodů, lepší dva než nic. Více se dělat nedalo, na rychlé a technické trati se předjíždělo velmi špatně. Nohy jsem měl dobré, o to mě to mrzí více,“ řekl Michael Boroš.

První kolo vedl startovní pole Švýcar Kuhn, ale hned za ním se srovnali favorité Sweeck, Michael Vanthourenhout (Belg.) a domácí Lars van der Haar, zatímco v trikotu vedoucího jezdce seriálu startující Eli Iserbyt se pohyboval až v polovině druhé desítky. Již po druhém kole na čele zůstali van der Haar, Sweeck a M. Vanthourenhout, na něž se před polovinou závodu dotáhl domácí Jooris Nieuwenhuis.

V šestém okruhu procitl Iserbyt a nasadil skvělou stíhací jízdu. Rychle se prodral přes řadu soupeřů a dva okruhy před cílem již byl pátý s malým odstupem za vedoucím kvartetem. V sedmém kole na nejlepší dotáhl, ale pád jeho snahu zbrzdil. Nevzdal se a opět kvarteto dojel a vypadalo to, že by mohl bojovat o stupně vítězů. Stíhací jízda jej stála ale příliš sil v cílové rovince soupeřům nestačil, přesto pátým místem uhájil průběžné vedení.  Seriál tak má zatím stále jen dva vítěze – třikrát se radoval Iserbyt, dvakrát dnešní vítěz.

Stejně vyrovnaný byl i závod žen, jen o prvenství bojovala pouze trojice a jak jinak, něž nizozemských krosařek.  Od třetího kola jezdily na čele Shirin van Anrooijová, Fem van Empelová a Puck Pietersová. V závěrečných metrech měla překvapivě nejvíce sil van Anrooijová, druhým místem si vedení v průběžném hodnocení pojistila van Empelová. Domácí hegemonii opět narušila jen Maďarka Blanka Kata Vasová, která skončila šestá. Startovala i Češka Julia Kopecka, závodnice kategorie U23 na světovou špička zatím nestačil a dojela na 31. místě.

Výsledky:

Ženy:

1. van Anrooijová 47:02, 2. van Empelová +1, 3. Pietersová +1, 4. Alvaradová +25, 5. Vosová (všechny Niz.) +30, 6. Vasová (Maď.) +46, ...31. Kopecka (ČR) +4:24.

Průběžné pořadí:

1. van Empelová 190, 2. Alvaradová 109, 3. Betsemaová 104, 4. van der Heijdenová 93, 5. Pietersová 85, 6. van Anrooijová 84, ...22. Zemanová 25 54. Jeřábková (obě ČR) 1.

Muži:

1.L. Sweeck (Belg.) 57:36, 2. na der Haar (Niz.) stejný čas, 3. M. Vanthourenhout (Belg.) +2, 4. Nieuwenhuis (Niz.) +3, 5. Iserbyt (Belg.) +4, 6. Lloret (Šp.) +17, ...24. Boroš +2:01, 34. Vaníček (oba ČR) +3:09

Průběžné pořadí:

1. Iserbyt 166, 2. L. Sweeck 162, 3. M. Vanthourenhout 119, 4. van der Haar 115, 5. Vandeputte 96, 6. Soete (oba Belg.) 73, ...8. Boroš 59, 35. Štybar 9, 41. Říman (oba ČR) 4.