Dvě naše závodnice v TOP 10 ve Val di Sole

Skvěle si vedly naše závodnice v již sedmém pokračování seriálu Světového poháru, který se jel na zcela zasněžené trati v italském val di Sole. Většinu závodu bojovala česká šampionka Kristýna Zemanová dokonce o stupně vítězek, nakonec obsadila v skvělé čtvrté místo, do elitní desítky se dostala i Kateřina Hladíková, která TOP 10 uzavřela.

Pro obě mladé české krosařky jsou to jejich nejlepší umístění v této soutěži v kariéře. Zemanová vyhrála mezi závodnicemi kategorie U23, Hladíková skončila třetí, když se mezi ně dokázala vklínit domácí Valentina Corviová.   

Pořadatelé se příliš s úpravou tratě nezabývalI, jen ji trochu urolbovali, jinak nechali sníh ležet. Zásadní tak bylo trefit vyjetou stopu. To bylo někdy nejen velké umění, ale i naprostá nutnost. Když se to nepovedlo, tak přišlo balancování na kole, pád, či přinejmenším seskok z kola a tím pochopitelně časová ztráta. Bylo jasné, že kromě fyzické připravenosti bude hrát ještě větší roli technika a kdo bude nejméně chybovat. Na startu sice chyběly některé Nizozemky a další závodnice, přesto konkurence byla silná. Zemanová výborně odstartovala a v prvním kole se dokonce objevila na vedoucí pozici. Před ní se ovšem rychle dostala vedoucí závodnice seriálu Ceylin del Carmen Alvaradová z Nizozemska a dlouho to vypadalo na její vítězství.

Se Zemanovou se o druhé místo přetahovala další Nizozemka Manon Bakkerová, která se nakonec radovala ve čtyřiadvaceti letech ze svého premiérového triumfu. Alvaradová sice byla silnější, ale příliš si nerozuměla se sněhovým podkladem a kupila jednu chybu za druhou. Naopak Bakkerová jela technicky čistě a v závěru třetího, že čtyř okruhů, se na svoji krajanku dotáhla a v posledním kole ji dokázala setřást. I druhým místem si Alvaradová upevnila své postavení lídra SP.  

Po velice špatném prvním kole, kdy se pohybovala až v závěru desítky, se rozjela třetí Nizozemka Puck Pietersová, před startem asi největší favoritka, a posouvala se kupředu. Ve třetím kole se dotáhla na Zemanovou, ale ta se jí dlouho držela. Přesto se projevila větší zkušenost Pietersové a na mladou Češku dokázala získat malý náskok, který pak uhájila až do cíle. 

"Jsem spokojená i když čtvrté místo trochu mrzí, stupně byly blízko, ale závodila jsem se špičkovými holkami. Pro mě je velkým povzbuzením, že poté co mě Puck (Pietersová) dojela, tak jsem byla schopna se jí držet. Letos to tady bylo ještě těžší jak před rokem, stopy vůbec nedržely, neustále se trať přesypávala. Pietersová je výkonnostně někde jinde jak já, zatím se s ní nemohu porovnávat. V můj prospěch hrála spíše technika na sněhu, pár tréninků jsem na něm najela, le to bylo asi jediné z čeho jsem mohla těžit. Pokud má ale někdo, jako ona, výkonnost, tak to utáhne i tak," řekla Kristýna Zemanová. Ta si dá příští týden pauzu a na Světovém poháru a belgickém Namuru bude chybět. "Ráda bych něco potrénovala, jeden týden bez závodů mi určitě prospěje a pak se vydám na Vánoční turné," dodala Zemanová.

Velice dobře zajely i další naše závodnice. Hladíková byla po prvním okruhu třináctá, ale pak se dokázala posunout až do elitní desítky, na bodovaných pozicích dojely i Bára Jeřábková a Tereza Vaníčková, které skončily osmnáctá resp. devatenáctá. 

V závodě mužů jsme zastoupení neměli. Na sněhu si vedl nejlépe Nizozemec Joris Nieuwenhuis, který vyhrál před Belgičanem Nielsem Vandeputtem o 1:01, třetí byl další belgický jezdec Joran Wyseure s odstupem minuty a půl. Průběžné pořadí vede Eli Iserbyt z Belgie, který dnes dojel pátý.

Výsledky:

Ženy:

1. Bakkerová 46:14, 2. Alvaradová +23, 3. Pietersová (všechny Niz.) +1:35, 4. Zemanová (ČR) +1:47, 5. McGillová (Kan.)  +2:14, 6. Valentina Corviová (It.) +2:34, ...10. Hladíková +4:59, 18. Jeřábková +7:17, 19. Vaníčková (všechny ČR) +7:21.

Pořadí po sedmi závodech:

1.Alvaradová 195, 2. Brandová (Niz.) 135, 3. Bakkerová 133, 4. van der Heijdenová 111, 5. Bentveldová (obě Niz.) 109, 6. Backstedtová (Brit.) 102, ... 9. Zemanová 89, 33. Hladíková 17, 50. Jeřábková 8, 52. Vaníčková 7.

Muži:

1. Nieuwenhuis (Niz.) 1:00:19, 2. Vandeputte +1:01, 3. Wyseure +1:33, 4. M. Vanthourenhout +2:05, 5. Iserbyt +2:08, 6. L. Sweeck (všichni Belg.) +2:09.

Pořadí po sedmi závodech:

1. Iserbyt 208, 2. Ronhaar 153, 3. van der Haar (oba Niz.) 151, 4. Nieuwenhuis 142, 5. L. Sweeck 134, 6. Vandeputte 133, …22. Boroš (ČR) 28.

Text Jaroslav Cícha, foto Michele Mondini