HAVLÍKOVÁ OBHÁJILA A MÁ REKORDNÍ OSMÝ TITUL

Nestárnoucí Pavla Havlíková opět kralovala domácímu cyklokrosovému šampionátu. Ten se poprvé v sedmdesátileté historii jel na okruhu ve středočeských Jabkenicích. Havlíková, poprvé jedoucí v novém dresu celku LAWI junior team, vybojovala svůj již osmý mistrovský titul a osamostatnila se tak na čele medailového pořadí, když dosud se sedmi tituly o vedení dělila s Radomírem Šimůnkem starším a Zdeňkem Štybarem.


Ráno napadlo na okruh trochu sněhu, ale sluníčko vykonalo rychle své, takže hned od začátku se jelo na blátě. Obhájkyně titulu Havlíková se hned po startu usadila na vedoucí pozici čímž dala soupeřkám jasně vědět, že je opět připravená bojovat o nejcennější medaili. A v cíli prvního okruhu se s ní držela již jen Nikola Nosková (SD Worx), která si na šampionát odskočila ze soustředění svého týmu ve Španělsku. Pouze ony dvě dokázaly okruh dlouhý 2730 metrů zajet po deset minut, třetí Karla Šťěpánová (Maloja Pushbikers MTB) již měla odstup 12 vteřin.

Ve druhém kole byl vidět stejný obrázek, Nosková se zuby nehty držela Havlíkové, ale jejich náskok na třetí Štěpánovou narostl na téměř půl minuty, o dalších patnáct vteřin byly zpět obhájkyně loňského stříbra Nikola Bajgerová (Dukla Praha) a bikerka Tereza Tvarůžková (Expres CZ- Tufo Team Kolín).

Ve třetím okruhu z pěti se již Havlíkové ale podařilo trochu Noskové poodjet a zahájila tím svoji cestu za rekordním titulem. V cíli měla před ní k dobru deset vteřin, ovšem třetí Štěpánová již ztrácel 57 vteřin a dvojice Bajgerová s Tvarůžkovou pak minutu dvacet, kupředu se posouvala Tereza Vaníčková (Brilon Racing Team Mb).

Při nájezdu do posledního kola Havlíková zvýšila svůj náskok před Noskovou na půl minuty a třetí Štěpánová měla manko minutu dvacet. Sedmatřicetiletá Havlíková jako jediná stále jezdila okruh pod deset minut a i ve svém věku mnohem mladší soupeřky držela s přehledem za svými zády.

Mladá dvacetiletá Vaníčková si dobře rozvrhla své síly a v posledním kole zdramatizovala boj o bronz, když dokázala dojet Štěpánovou. Ta si ale svoji premiérovou medaili v cyklokrosu již vzít nechtěla nechat. V závěru okruhu dokázala najít zbytky sil a dojela si pro bronz.

"Já nevím co na to říci, prostě se to podařilo. Před startem jsem i věřila hodně, ale měla strach, abych to nezakřikla, jak se mi to několikrát stalo. Celý závod jsem myslela na těžce zraněné mechanika Michala Hengala a tento titul je především pro něho. Byla jsem ráda, že trať je náročná fyzicky i technicky. Jela jsem na jistotu a měla to celý čas pod kontrolou," řekla Pavla Havlíková.

"Já jsem si na šampionát jen odskočila, přiletěla jsem ze Španělska až včera večer a vůbec jsem nečekala, že bych mohla bojovat o medaili. Proto jsem hodně spokojená, ke konci to bylo již hodně náročné. Závod jsem nebrala tak, že jedu pro zlato, neměla jsem na sebe žádný tlak, byl to pro mě závod o pohodě a brala jsem jej hlavně jako zpestření před náročným soustředěním," řekla Nikola Nosková.

Výsledky:

Ženy:

1. Havlíková (LAWI junior team) 49:47

2. Nosková (SD Worx) +51

3. Štěpánová (Maloja Pushbikers MTB) +1:34

4. Vaníčková (Brilon Racing Team Mb) +1:54

5. Bajgerová (Dukla Praha) +2:17

6. Tvarůžková (Expres CZ- Tufo Team Kolín) +2:20.