I přes smolný začátek vybojovala Zemanová první desítku

Druhý závod Světového poháru se jel v neděli v belgickém Maasmechelenu. V obou hlavních závodech zvítězili Nizozemci – mezi ženami už podruhé Van Empel a v mužích letos poprvé Van der Haar. Oba současně vedou i průběžné pořadí. Nejlepšího výsledku z českých závodníků dosáhla Kristýna Zemanová, která obsadila desáté místo, a mezi muži skončil Michael Boroš dvaadvacátý.

V závodě žen si dělala zálusk na dobrý výsledek bronzová medailistka z mistrovství světa Kristýna Zemanová. Jenže po necelých třiceti vteřinách se nešťastně připletla do pádu Annemarie Worst, která ji zatarasila zúženou trať. Jenže česká bojovnice se nevzdala a postupně se prokousávala startovním polem. V předposledním pátém ze šesti kol se už pohybovala v nejlepší desítce. V závěrečném okruhu zajela pátý nejlepší čas, přesto ve finiši prohrála s Annemarie Worst v souboji o deváté místo. V kategorii U23 to stačilo na třetí místo.   

Nizozemka Van Empel neponechala nic náhodě a suverénně zvítězila stylem start-cíl a připsala si druhé letošní prvenství. Druhá naše reprezentantka Kateřina Hladíková se většinu závodu pohybovala kolem pětadvacáté pozice, kterou nakonec uhájila.  

„Škoda toho zaváhání v prvním kole. Dost jsem ztratila, začínala jsem závod skoro ze samého konce. Dneska jsem měla dobré nohy, cítila jsem se fakt skvěle. Troufám si říct, že pokud by nedošlo k nešťastnému karambolu, tak bych asi soupeřila s nejlepšími třiadvacítkářkami – pátou Schreiber a šestou Bentveld. Cítím, že forma docela je. Takže jenom doufám, že smůlu jsem si už vybrala,“ věří Kristýna Zemanová.

V závodě mužů se Michaelu Borošovi povedl start a jezdil kolem pátnácté pozice. Jenže hned ve druhém z osmi kol měl defekt zadního kola a propadl se až na třicáté místo. Díky stíhací jízdě se propracovával dopředu a atakoval první dvacítku. Nakonec dojel dvaadvacátý.  

Už v dopoledním programu soupěřili ve vložených open závodech junioři a juniorky. Skvělého úspěchu dosáhl Kryštof Bažant, který zaostal za vítězným Belgičanem Van der Boerem o deset vteřin a obsadil vynikající druhé místo. Dařilo se i Daniele Hezinové, která vybojovala výborné čtvrté místo. Nebýt drobných zaváhání, mohla dokonce pomýšlet i na medailové umístění.  

Výsledky:

Junioři (30 startujících): 1. A. Van der Boer (Bel.) 40:49, 2. K. Bažant +10, 3. B. Vas (Maď.) +12,…

Juniorky (20 startujících): 1. S. De Schoesitter (Bel.) 38:43, 2. M. Cabaca (Niz.) +14, 3. P. Langenbarg (Niz.) +43, 4. D. Hezinová +53,… 

Ženy (43 startujících): 1. F. Van Empel 51:46, 2. C. Alvarado +1:28, 3. A. Van Alphen +1:42, 4. I. Van der Heiden (všechny Nizoz.) +2:00, 5. M. Schreiber (Luxem.) +2:03,…10. K. Zemanová 2:53, 25. K. Hladíková 5:27.

Muži (58 startujících): 1. L. Van der Haar (Niz.) 1:00:43, 2. E. Iserbyt +21, 3. L. Sweeck +27, 4. N. Vandeputte (všichni Belg.) +30, 5. F. Orts Lloret (Špan.) +32, 6. J. Nieuwenhuis (Niz.) +36, 7. T. Nys (Belg.) +43,…22. M. Boroš +2:43, 34. M. Fiala +4:04, 44. J. Kuba +6:06, 46. M. Kerl +6:35, 50. P. Černý -1 okruh.

Text Petr Hofbauer, foto instagram K. Zemanová