Informace o změnách pravidel cyklokrosu UCI k 15.08.2024
Protože Mezinárodní cyklistická unie (UCI) další aktualizaci pravidel v roce 2024 neprovedla, zůstává v platnosti poslední verze pravidel cyklokrosu k 1.3.2024. Člen cyklokrosové komise Českého svazu cyklistiky Miroslav Janout i tak aktualizoval změny včetně Všeobecných ustanovení pravidel UCI, které se vztahují na cyklokros jsou zahrnuty do pravidel cyklokrosu ČSC s platností od 15.8.2024. Přinášíme přehled těch nejpodstatnějších.
Omezení účasti v národních závodech
Závodník klasifikovaný na 21. až 50. místě posledního zveřejněného žebříčku cyklokrosu UCI elite nesmí v souladu s předpisy UCI startovat v národních závodech v žádném jiné zemi než té národní federace, jejíž národnost podle pravidel UCI závodník vlastní. Závodník klasifikovaný na 1. až 20. místě posledního zveřejněného žebříčku UCI cyklokrosu UCI elite nesmí startovat v žádném národním závodě. Porušení výše uvedených ustanovení bude sankcionováno pozastavením činnosti vyhlášeným disciplinární komisí UCI. První přestupek bude potrestán pozastavením činnosti na 7 až 30 dnů, zatímco opakovaný přestupek bude sankcionován podle uvážení disciplinární komise UCI.
„Nově se zpřísňuje zákaz startu závodníků klasifikovaných na 1. až 20. místě posledního zveřejněného žebříčku UCI cyklokrosu UCI muži elite a ženy elite. Tito závodníci nesmí již startovat v žádném národním závodě, tedy ani v národních závodech konaných v zemi jejich státní příslušnosti. Naopak se z tohoto zákazu vypouští kategorie juniorů,“ zdůraznil Miroslav Janout.
Kalendář soutěží
Pro každou sezónu sestaví UCI seznam chráněných termínů Světového poháru UCI v cyklokrosu, který se nebude týkat více než poloviny z celkového počtu závodů SP UCI v cyklokrosu. Přidělení statutu chráněného závodu bude založeno na posouzení jeho důležitosti z hlediska mezinárodního rozvoje disciplíny cyklokros. Pro jakýkoliv závod, pro který je požadována registrace do mezinárodního kalendáře UCI v termínu na den nebo den předcházející závodu Světového poháru UCI v cyklokrosu s chráněným statusem, může UCI vydat rozhodnutí v souladu s článkem 1.2.011. odstavec 2ii) a iii) pravidel UCI.
„UCI může žádost o zapsání závodu v termínu s chráněným statusem buď zamítnout nebo závod zařadit do nižší kategorie nebo změnit jeho datum. Pro sezónu světového poháru 2024/2025 mají status chráněného závodu: Dublin (1.12.2024), Oristano (8.12.2024), Hulst (21.12.2024 ) a Besançon (29.12.2024),“ pokračuje Janout.
Řazení na startu
Řazení závodníků na startu v mezinárodních závodech zapsaných do kalendáře UCI je nově stanoveno následovně. Na MS a SP (platí pro všechny kategorie), že prvních 16 závodníků podle poslední individuální klasifikace světového poháru UCI v cyklokrosu aktuální sezóny. Pro závod na mistrovství světa UCI kategorie žen do 23 let prvních 16 závodnic ve věku 19–22 let v individuální klasifikaci světového poháru UCI v cyklokrosu žen elite. Tento bod 1 se nevztahuje na první závod Světového poháru UCI v dané sezóně.
Pro závody kategorií muži elite a ženy elite budou místa 33 až 40 startovního pořadí přidělena závodníkům klasifikovaným v následujících klasifikací UCI uvedených zde níže, pokud nejsou uvedeni ve startovním pořadí mezi 1. a 32. místem a to 10 prvních závodníků v klasifikaci UCI MTB cross-country a 20 prvních závodníků ve světové klasifikaci UCI silnice. „Priorita startu podle celkového pořadí jednotlivců Světového poháru UCI se rozšiřuje z prvních 8 na prvních 16 míst a to jak při MS, tak při Světových pohárech, čímž se zvyšuje tlak na účast ve všech závodech SP včetně kategorie juniorů,“ vysvětluje Janout.
Ztráta okruhu
Hlavní rozhodčí rozhodne na základě porady s pořadatelem, zda bude nebo nebude uplatněno pravidlo 80% a to následovně: Z trati závodu je odvolán každý závodník, který je o 80% pomalejší než vedoucí závodník v prvním okruhu. Tento závodník musí opustit trať na konci svého okruhu v zóně zřízené pro tento účel kromě případů, kdy se závodník blíží k poslednímu okruhu a není pravděpodobné, že by ho vedoucí závodníci předjeli. Při závodech světového poháru a mistrovství světa je uplatnění pravidla 80% povinné. Zóna 80 % musí být vyznačena tabulí s nápisem ZÓNA 80%.
„Toto je významná úprava pravidla 80% - dříve byl odvolán každý závodník s příslušnou ztrátou, kromě závodníků v jejich posledním okruhu. Změna bude vyžadovat citlivé rozhodnutí rozhodčích v zóně 80%, zda závodníka se ztrátou na konci jeho předposledního okruhu odvolat či ho nechat pokračovat do posledního okruhu,“ vysvětluje Miroslav Janpout.
Občerstvení
Podávání jídla a pití není při závodech v cyklokrosu povoleno. Závodník si však může ponechat a používat jídlo nebo nápoje, které veze na kole nebo ve svém oblečení.
Týmy registrované UCI
Cyklokrosové týmy UCI se musí zúčastnit alespoň s jedním závodníkem v kategorii ženy elite nebo muži elite v minimálně pěti závodech Světového poháru UCI. Pokud tým tuto povinnost nesplní, nemůže si nárokovat status UCI cyklokrosového týmu nebo UCI profesionálního cyklokrosového týmu pro následující cyklokrosovou sezónu.
Profesionální cyklokrosové týmy UCI se musí účastnit alespoň se třemi závodníky v kategorii ženy elite nebo muži elite v každém ze závodů SP. Pokud tomu tak není, status profesionálního cyklokrosového týmu UCI je okamžitě odebrán a tým se nemůže registrovat jako UCI profesionální cyklokrosový tým pro následující sezónu. V tomto případě se registrační poplatek nevrací. Tím je cítit tlak na prioritu startů v závodech Světového poháru se takto uplatňuje také na cyklokrosové UCI týmy.
Tabulka trestů prom závody cyklokrosu
Závodník nebo člen týmu se neopatrně zbavuje odpadu nebo jakéhokoli jiného předmětu mimo materiálové zóny nebo mimo jakoukoli jinou organizovanou odpadkovou zónu nebo je nevrátí členovi organizace nebo týmu nebo nesbírají odpad, který jim byl svěřen bude potrestán následně. Na MS, v závodech SP a závodech C1 je pro první přestupek stanovena částka 250 CHF, po druhý pak 500 CHF a vyloučení ze závodu. V ostatních závodech je první přestupek ohodnocen 100 CHF, druhý 200 CHF 200 a vyloučení ze závodu.
Kola a vybavení pro závody v cyklokrosu
Ovládání brzd připojených k řídítkům je tvořeno dvěma podpěrami s páčkami. Ovládání brzd musí být možné tahem za páčky s rukama na podpěrách páček a zcela bezpečně, v souladu s maximálním sklonem brzdových pák 10°, jak je popsáno v Příručce technických předpisů UCI Guide de clarification du règlement technique (ctfassets.net). Prodloužení nebo úpravy podpěr a páček za účelem jiného použití jsou zakázány. Kombinovaný systém ovládání brzd a dálkového ovládání řazení převodů je povolen. Středová rovina těla brzdových rukojetí musí být zarovnána se středovou rovinou tradičních řídítek (jejich spodní částí). Mezi oběma rovinami je povolen maximální sklon 10 stupňů (viz ilustrace níže).
UCI také začala tlačit na účast juniorek v samostatných závodech. Na základě toho se zvedly poplatky pro pořadatele, kteří nemají samostatný závod juniorek.