MICHAEL BOROŠ: MÁM RÁD TVRDÉ TRATĚ, KDE SE JEDE POCTIVĚ. CÍLEM NAŠEHO TÝMU ELKOV KASPER JE VÍTĚZSTVÍ

Milovníci cyklistiky se sejdou nejprve ve čtvrtek 23. června v Kovářově u Milevska, kde se uskuteční časovka jednotlivců. Boje o nejlepší české a slovenské cyklisty pak vyvrcholí v neděli 26. června silničním závodem jednotlivců v Mladé Vožici a jejím okolí.


Pořadatelé očekávají účast sportovních hvězd Petera Sagana, Zdeňka Štybara či Martiny Sáblíkové. Na startu by neměli chybět ani jezdci domácího ČEZ Cyklo Teamu Tábor či cyklisté původem z Tábora jezdící za hradecký Elkov Kasper – Michael Boroš a bratři Ťoupalíkové. Mediálním partnerem šampionátu jsou Jihočeské týdeníky, které budou na svých stránkách o dění před šampionátem informovat. Novinky a postřehy můžete sledovat rovněž na webu www.jcted.cz. Fanoušci naleznou další informace také na webu www.cyklokros.cz či v sekci MČR silnice na webu Českého svazu cyklistiky. Velmi známou tváří je nejen na Táborsku cyklista Michael Boroš. Někdejší člen ČEZ Cyklo Teamu Tábor a několikanásobný mistr republiky v cyklokrosu jezdí letos za silniční tým Elkov Kasper. Zkušený závodník a spoluautor mistrovské tratě v Mladé Vožici promluvil v rozhovoru pro Jihočeské týdeníky jak o letošní sezoně, tak o mistrovské trati, kterou velmi dobře zná. Michael Boroš představil také týmové i osobní cíle na blížícím se šampionátu.

Jak probíhá vaše příprava na letošní mistrovství republiky v silniční cyklistice?

Nijak specificky se nepřipravuji, protože máme s týmem nabitý závodní program. Všechno za mě vyřeší závody, které jsou vlastně jakousi přípravou na šampionát.

Jakou zatím prožíváte sezonu?

Jelikož jsem členem silničního týmu, je toho opravdu dost. Naposledy jsem jel Tour of Malopolska, odkud jsem se vrátil v neděli. Momentálně se chystáme k účasti na dalším etapovém závodu, konkrétně na čtyřetapovém v Rakousku, který se jmenuje Oberösterreichrundfahrt. Týden před mistrákem se náš tým rozdělí na dvě skupiny. Jedna pojede do Francie a moje skupina vyrazí na Krakonošův cyklomaraton. Pak už nás čeká na mistrovství republiky časovka v Kovářově a hlavní závod v Mladé Vožici.

Jste na závodech spokojený s osobními a týmovými výsledky?

Týmové výsledky máme výborné, respektive všichni jsou spokojení. Jezdíme hodně týmově, takže osobně jsem zatím žádný výsledek úplně nezaznamenal. Důležité je, že jsme v pohodě jako tým.

Fanoušci nejen v Táboře vás znají hlavně jako cyklokrosaře. Jaká je to pro vás změna jezdit za silniční tým Elkov Kasper?

Tohle je pro mě opravdu velká změna. Závody mi chyběly a v dnešní době je nutné, aby cyklokrosař absolvoval během léta kvalitní závody. Zajímá mě, jak se pak v zimě všechny tyhle závody projeví. Doufám, že mi to pomůže a k něčemu mi to bude.

Co říkáte na kopcovitou trať v místě konání šampionátu na Mladovožicku? Bude vám sedět?

Teoreticky by mohla. Mám rád tvrdé tratě, kde se jede poctivě, pak vyhraje ten nejlepší. Může se samozřejmě stát, že na to zrovna v den závodu nebudu mít a nebudu v první skupině. Naopak se mi může i hodně dařit a mohl bych nějakým slušným výsledkem překvapit. V týmu je nás jedenáct a musíme si vyhodnotit, jak na tom kdo bude. Závod je za necelé tři týdny, takže uvidíme, jak se komu změní forma.

Ředitel závodu Petr Balogh vás označil jako spoluautora návrhu této tratě. Bude znalost tratě a prostředí na Mladovožicku vaší velkou výhodou při samotném závodu?

Je to možné, prostředí znám asi lépe než ostatní. S bratry Ťoupalíky známe závodní okruh dokonale, stejně tak Karel Camrda je místní závodník. Ten velký kopec ale musí stejně každý vyjet desetkrát. Už minulý rok se v Mladé Vožici konal závod Českého poháru na totožné trati. Téměř celý český balík měl možnost si mistrovskou trať vyzkoušet. V silniční cyklistice ale tohle není podle mě tak velká výhoda jako v cyklokrosu.

Jaké cíle si dáváte pro hlavní závod letošního mistrovství České republiky v silniční cyklistice?

Letos bude mistrovství republiky v Mladé Vožici hodně náročné a myslím si, že dlouho takové nebylo. Možná se dokáže rovnat mistráku, který se jel před šesti lety v Kyjově. Tam byl také hodně kopcovitý okruh. Jelikož máme v týmu stávajícího mistra republiky, tak pro nás bude uspokojivé asi jedině vítězství. Ještě jsme mistrák nijak nediskutovali, protože se momentálně věnujeme tomu nabitému závodnímu programu, jak už jsem zmiňoval. Přesto si myslím, že cíle takové budou.

Co očekáváte od kovářovské časovky?

Týmovým cílem bude zřejmě vítězství. Bavili jsme se, zda chci časovku jet. Nikdo na mě netlačí. Jelikož je to ale mistrovství republiky doma, tak se na start postavím. Neočekávám od sebe však žádný extra výsledek. Samozřejmě nechám na trati všechno, ale žádný velký časovkář upřímně nejsem. Na časovkářském kole skoro ani netrénuju. Závod v Kovářově budu brát asi jako dobré rozjetí na hlavní nedělní závod ve Vožici. Neříkám tím ale, že si půjdu časovku jen tak volně objet.

ROZHOVOR Josef Janda