Nizozemec del Grosso potvrdil roli favorita

Po medailové absenci v závodu juniorek se nizozemští fanoušci dočkali v kategorii mužů U23 na světovém šampionátu v Táboře první zlaté medaile. Vybojoval ji Tibor del Grosso a vylepšil své stříbro z loňského roku z Hoogerheide. Další medaile si rozdělili Belgičané Emiel Verstrynge a Jente Michels. Nejlepší z našich reprezentantů byl Jan Zatloukal, který cílem projel na osmnácté pozici.

Krátce po vjezdu do terénu přišel velice důležitý moment – hromadný pád. Na jeho začátku byl Američan Strohmeyer a po něm vzaly za své naděje mnoha jezdců. Bohužel mezi nimi byli, až na Václava Ježka, všichni další čeští jezdci. Ježek však ze sedmé pozice začal rychle klesat pořadím.

Vepředu se usadili Francouz Bisieux, Verstrynge, Michels a del Grosso, ale ještě před cílem prvního okruhu byli na čele už jen del Grosso a Verstrynge. Nejlépe se se značným zdržením z úvodu dokázal z našich jezdců vypořádat jedenadvacetiletý, především biker, Jan Zatloukal. Ten stál na startu až v sedmé řadě. Prokousával se početným polem jezdců před ním a po polovině závodu byl i před Ježkem na dvacátém místě.

"Nebylo to ideální. Startoval jsem hodně zezadu a při tom hromadném karambolu jsem musel zastavil, narazili jsme do sebe. Celý okruh jsem se z toho dostával a dělal jednu chybu za druhou a teprve pak se mi to rozjelo. Cyklokros není moje primární disciplína, a tak beru vše, ale chtěl jsem více," řekl Jan Zatloukal a dodal, "atmosféra byla super, musím všem divákům poděkovat, že přišli a povzbuzovali nás."

„Už od rána jsem věděl, že to nebude pro mě. V hlubokém blátu jsem se nikdy moc necítil, ale snažil jsem se do toho dát úplně všechno. Odstartoval jsem docela dobře, a navíc mi pomohl hned v první zatáčce hromadný pád. Už od prvního kola jsem cítil, že mi nohy vůbec netočí. Ale nic jsem nemohl vypustit, protože mě neuvěřitelně hnali diváci. Včera byla trať z části zmrzlá, ale dneska to bylo jen bláto a hodně se běhalo," řekl Václav Ježek.

Od druhého kola však současné postavení ve světovém pelotonu začal ukazovat del Grosso. Vzdálil se svým soupeřům z vedoucí skupiny a neohroženě si jel pro zlato, kterým vylepšil stříbro z loňského roku z Hoogerheide.

Výsledky Muži U23:

1. del Grosso (Niz.) 52:02,

2. Verstrynge,

3. Michels (oba Belg.) oba +27,

4. Bisiaux +1:13,

5. Lelandais (oba Fr.) +1:28,

6. Ackert (Kan.) +1:39, ...

18. Zatloukal +3:44,

23. Ježek +4:28,

32. Fiala +5:40,

45. Černý +8:06,

50. Jindřich +9:34,

51. Kerl (všichni ČR) +10:10.

Autor: Jaroslav Cícha