Obhájce titulu Mathieu van der Poel bude startovat na MS v Táboře

Osmadvacetiletý Nizozemec nastínil svůj plán cyklokrosové sezóny, do které naskočí ke konci prosince. Vrcholem bude mistrovství v cyklokrosu, který od 2. do 4. února 2024 hostí jihočeský Tábor. Tam bude mít van der Poel jasný cíl - obhájit duhový trikot. Fanoušci se bezpochyby těší na souboje MVDP a Wouta van Aerta, mezi které zasáhne i Brit Tom Pidcock.

Mathieu van der Poel se uplynulou neděli zúčastnil silničního kritéria v Madridu po boku největších hvězd silniční cyklistiky, startoval například Mark Cavendish, Peter Sagan či Luis Leon Sanchez. Mathieu závod ovládl a v pozávodním rozhovoru se rozpovídal o plánech na následující měsíce i rok.


„Těším se na jarní klasiky. Startovat budu v dresu mistra světa. Nejlepší přípravou na klasiky je ale cyklokros, a ten si nenechám ani letos ujít. Navíc i v něm jsem světovým šampionem. V plánu mám patnáct až dvacet závodů, poprvé bych se chtěl na start postavit v druhé polovině prosince a posledním závodem bude mistrovství světa v Táboře," uvedl Mathieu, který právě v Táboře vybojoval svůj první duhový trikot v kategorii elitních mužů.


Van der Poel je z hvězdné trojice (Tom Pidcock/Wout van Aert/MVDP) zatím jediný, který cyklokrosové plány nastínil. Nad první účastí v terénu u zbylých dvou hvězd zatím stále visí otazník. Očekává se, že Pidcock s Aertem do terénu naskočí nejdříve ke konci listopadu, a možná spíše v prosinci, neboť za sebou mají náročnou silniční, případně bikovou sezónu a nechtějí ani podcenit přípravu na silniční sezónu 2024.

Van der Poel je světovým šampionem jak na silnici, tak v cyklokrosu. V duhovém dresu se ovšem ještě v cyklokrosových závodech neobjevil, cyklokrosovou sezónu ukončil po MS v Hoogerheide.

Možností, kde by van der Poel mohl cyklokrosovou sezónu odstartovat, je několik. 16. prosince se jede závod série X2O Trofee v belgickém Herentalsu, 17. prosince se jede závod světového poháru v v belgickém Namuru, případně 23. prosince se jede další závod SP, a to v Antverpách. Cyklokrosových závodů by se chtěl van der Poel účastnit i po Novém roce a ty by chtěl kombinovat s přípravou na silniční sezónu i horská kola. Vrcholem pak bude mistrovství světa v Táboře a obhajoba duhového trikotu.

Pro van der Poela tak bude rok 2024 více než náročný. Čekají ho jak cyklokrosové závody, tak silniční - první klasiky se v Belgii jedou již koncem února a později následuje série monumentů Milan - San Remo, Okolo Flander a Paříž - Roubaix. Van der Poel ovšem nevzdává ani bikovou sezónu, a to s cílem nominovat se na olympijské hry, které bude nadcházející rok hostit Paříž. Zde by si chtěla nizozemská hvězda napravit reputaci z Tokia 2020, kde pro něj závod kvůli pádu skončil hned v úvodním okruhu.

Na olympijských hrách by se chtěl navíc zúčastnit jak závodu na horských kolech, který se jede 29. července, tak silničního, který se jede již 3. srpna. Podaří se van der Poelovi nemožné a vyhraje v roce 2024 všechny zmíněné cíle?

Text Jan Němec, Foto GettyImages