PIDCOCK ZÍSKAL PRO BRITÁNI PRVNÍ ZLATO V ELITE

Milovníci cyklistiky se sejdou nejprve ve čtvrtek 23. června v Kovářově u Milevska, kde se uskuteční časovka jednotlivců. Boje o nejlepší české a slovenské cyklisty pak vyvrcholí v neděli 26. června silničním závodem jednotlivců v Mladé Vožici a jejím okolí.


Mezi šestatřiceti startujícími jezdci chyběli šampioni posledních let - zraněný Nizozemec Mathieu van der Poel a Belgičan Wout Aert, který dal přednost přípravě na silniční sezonu. To otevřelo cestu ke zlatu pro třetího velikána, teprve dvaadvacetiletého olympijského vítěze na horských kolech Pidcocka, a ten šanci využil dokonale a vyhrál zcela přesvědčivě. Do své sbírky přidal po zlatu juniorském i z kategorie U23 titul nejcennější, když dosud měl stříbro z před dvou let.

Již v prvním kole se na čele vytvořila skupina 14 jezdců, která se postupně redukovala, ale bohužel v ní chyběl Boroš jež jel ve druhé skupině s malou ztrátou. Hodně aktivní byli Francouzi, nejprve Dubau a potom především Venturini, ze třetí pozice kontroloval takticky průběh dění na trati Pidcock. Vedoucí skupina se snížala na desetičlennou, potom osmičlennou. Jasně nejpočetnější zastoupení měli vepředu Belgičané a snažili se nástupy, hlavně Michael Vanthourenhout, skupinu rozdělit a hlavně setřást Pidcocka.

Ten však byl pozorný a potom ve čtvrtém kole nastoupil sám. Reagovat se na to snažil Iserbyt, ale i jeho snaha byla marná. V cíli pátého kola již měl Pidcock náskok 24 vteřin a za ním jela pětice L. Sweeck, Iserbyt, M. Vanthourenhout (všichni Belg.), van der Haar a Venturini. Boroš se pohyboval ve skupině jedoucí o 9.- 16. místo.

Ve 40. minutě poprvé zaútočil mistr Evropy van der Haar, který do té doby jel v poklidu na poslední pozici ve skupině. Zachytit jeho nástup dokázal pouze dvojnásobný světový šampion z U23 Iserbyt, naopak odpadl L. Sweeck. O zlatu Pidcocka bylo jasno dlouho před koncem závodu, a tak pozornost se soustředila na boj o další medaile.

Van den Haar se snažil Iserbyta setřást, ale nepovedlo se mu to, a tak se rozhodovalo ve spurtu. Zkušený Nizozemec vjel na cílovou rovinku za svým soupeřem, ale na jeho nástup Iserbyt nestačil a dlouho před páskou poznal marnost svého snažení, přesto se dočkal své první medaile mezi elitními jezdci. Boroš se nejvýše posunul na dvanácté místo, ale v závěrečném spurtu početné skupiny byl nejpomalejší a dojel bohužel až poslední na 16. místě, takže ani letos se vytouženého umístění v první desítce nedočkal.

Výsledky:

Muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:00:36

2. van den Haar (Niz.) +30

3. Iserbyt +32

4. M. Vanthourenhout (oba Belg.) +52

5. Venturini (Fr.) +57

6. Toon Aerts +1:02

7. Adams +1:06

8. L. Sweeck (všichni Belg.)  +1:16

9. Kuhn (Švýc.) +1:36

10. Soete (Belg.) +1:44

...16. Boroš (ČR) +1:50.