Premiérové vítězství Jindřicha mezi muži

Dvacetiletý Pavel Jindřich si v posledním závodě letošního ročníku Toi Toi Cupu ve Veselí nad Lužnicí připsal premiérové vítězství mezi muži.

Po roce a dvaadvaceti dnech zaznamenali cyklokrosaři ČEZ Cyklo teamu Tábor vítězství v Toi Toi Cupu. Matyáš Fiala slavil premiérovou výhru v kategorii mužů Elite loni v listopadu ve Slaném, letos se to podařilo i oddílovému kolegovi Pavlu Jindřichovi ve Veselí nad Lužnicí. „Statistiky moc nesleduji a přiznám se, že jsem to vůbec nečekal,“ skromně uvedl dvacetiletý Pavel Jindřich.

Co pro vás znamená premiérové vítězství v kategorii mužů?

Je to pro mě velké překvapení. Sice jsem věděl, že formu docela mám, ale s vítězstvím jsem nepočítal. Je to pro mě velká motivace do dalších závodů. 

Start se vám vůbec nepovedl, začínal jste kolem patnáctého místa. Pak jste ale zahájil velkou stíhací jízdu. Ve třetím kole jste se dotáhl na čelo závodu, pak už jste jasně dominoval a nakonec zaslouženě vyhrál…

Snažil jsem se jet svoje tempo a zbytečně nechybovat. Sám jsem byl překvapen, jak snadno ostatní předjíždím. Když jsem dojel do čela, tak jsme s Matyášem nebyli domluveni na žádné taktice. Prostě jsem zkusil nastoupit a vyšlo to.

Máte vytříbenou techniku, když jste jako jeden z mála skákal překážky. Trénujete to speciálně?

Ani ne. Do terénu chodím maximálně jednou týdně.

Kolik gratulantů vám po závodě blahopřálo?

Měl jsem úplně zahlcený telefon. Hlavně od kamarádů a lidí co mi pomáhají a fandí. Svoji velkou zásluhu na tom má můj první trenér Chrobák, který měl z vítězství velkou radost. I současný trenér Bednář zářil jako svatý.

Jezdíte sice za ČEZ Cyklo team Tábor, ale trénujete individuálně na severu Čech. To asi není ideální?

Studuji čtvrtým rokem obchodní akademii v Teplicích. Mám individuální plán a letos budu maturovat. To, že trénuji doma sám, mi nevadí. Občas se s někým svezu, takže mě to nijak nelimituje.

Musíte být asi velký otužilec, když v zimě jezdíte v kraťasech a bez rukavic. Při jakém mrazu je používáte?

V Hlinsku jsem je měl. Když vyloženě nemrzne, tak jezdím bez nich. 

Sníh vám zřejmě vyloženě vyhovuje?

Na sněhu jsem ještě pořádně nezávodil. Vlastně až poslední dva závody – v Hlinsku a ve Veselí. Ale je pravda, že mi sníh očividně sedí.

Začátek sezony nebyl pro vás výsledkově zrovna ideální. Kde se to změnilo a kdy nastal zlom?

Začátek jsem měl opravdu špatný. Pak jsem trochu zvýšil tréninkové dávky a chvilku mi trvalo, než jsem se do toho zase dostal. O hodně líp jsem se cítil v Rýmařově a pak i na svěťáku v Troyes.

Vašim maximem ve Světovém poháru jsou dvě umístění v první dvacítce. Troufáte si výš?

Určitě se to dá ještě vylepšit. Pokusím se o to hned v příštích závodech v Namuru a Antverpách. Uvidíme, jestli bude stačit současná forma.

Vrcholem sezony bude mistrovství světa v Táboře. Patří zdejší trať k vašim oblíbeným a jaké máte ambice?

Trať mi vyhovuje. I když jezdím za Tábor, moc tady netrénuji. Maximálně na reprezentačním soustředění. Asi nejlepší variantou by byl sníh. Ten ale asi do února nevydrží. Táborská trať je specifická. Není tu moc rozdílových míst, kde se dá udělat náskok. Moji výhodou jsou překážky do kopce, kde jsem vždycky skákal a docela na soupeře získával. Takže pokud skončím v první desítce, tak to bude nádherné.

        

 

Ukázka otužilosti Pavla Jindřicha, jak absolvuje závody ve vyloženě zimních podmínkách.

https://www.youtube.com/watch?v=OqanoOsYUxE

 

 

Jak vidí Pavla Jindřicha trenéři

Trenér TJ Stadion Louny Milan Chrobák: „Je to šikovný kluk, který ví, co chce a jde si za tím. Má technické předpoklady, tak mentální. V posledním závodě ve Veselí dokázal, že i jeho fyzické dispozice jsou na velice dobré úrovni. Bude jen záležet na tom, jaké bude mít podmínky a jak bude dál trénovat.“  

Trenér ČEZ Cyklo teamu Tábor Michal Bednář: „Pavel je cílevědomý a zarputilý. Je schopný trénovat velké dávky za každého počasí. Což je pro cyklokrosaře dost důležité. Nevadí mu zima, ani špatné počasí. Perfektně dokázal zužitkovat velmi dobrou formu, kterou si drží od Rýmařova. Ve Veselí jel soustředěně, koncentrovaně a hlavně bezchybně, kde mu všechno dokonale sedlo.“

Text Petr Hofbauer, foto Josef Janda