První TOI TOI Cup v Kolíně pro Adama Ťoupalíka a Kristýnu Zemanovou

Za nádherného, sice necyklokrosového, letního počasí odstartoval dnes na tradičním místě letošní seriálu cyklokrosového seriálu TOI TOI Cupu v Kolíně. Na úvod sezony s velmi početným startovním polem v mládežnických kategoriích, např. kadetů vyrazilo na start 50 mladých jezdců.


Dva největší favorité Adam Ťoupalík (Elkov Kasper) a Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team MB) vystoupili na nejvyšší stupeň v úvodním závodu Českého poháru cyklokrosového TOI TOI Cupu v Kolíně. Závod se jel v počasí, které rozhodně není pro tuto disciplínu obvyklé. Zatímco krosaři jsou spíše zvyklí na zimu, déšť či bahno, dnes se teploměr šplhal těsně po třicet stupňů. To však nemělo na výkony žádný vliv, diváci viděli zajímavé a napínavé boje. Závod juniorů vyhrál Barnabas Vas z Maďarska před Kryštofem Bažantem (Cyklostar Pirelli).

Ťoupalík, který ještě v neděli závodil na silnici a dojel druhý na závěr Českého poháru v Lovosicích, zvítězil s náskokem pěti sekund před Francouzem Michaelem Crispinem a Jakubem Římanem. Ale i přestože odstup za ním byl malý, jeho prvenství bylo naprosto přesvědčivé. Po úvodním okruhu se hned ve druhém kole svým soupeřům vzdálil, vybudoval si půlminutový náskok a pak jen situaci s přehledem kontroloval. 

"Jsem moc spokojený. Nečekal jsem, že to půjde v uvozovkách tak hladce," řekl v cíli Adam Ťoupalík jehož cesta k prvenství byla o něco snazší, protože na startu pro nemoc chyběl nejlepší český krosař posledních let, jeho týmový kolega, Michael Boroš. "V druhém kole jsem najel na čelo, snažil se jet pořád svoje tempo a nedělat chyby. Párkrát jsem se v lese hodně zastavil a kluci se přiblížili. V posledním kole jsem to dokázal uhlídat. Jízda to byla hrozná, v lese se prášilo, byl tam písek. Nejsem na to vůbec zvyklý, ale stačilo to."

Za ním se pohybovala většinu závodu skupina pěti jezdců. První z ní odpadl Matyáš Fiala (ČEZ Cyklo team Tábor) a dále Crispin, Belgičan Victor Vandeputte, Jakub Říman (DK Bikeshop Racing team) a Polák Marek Konwa, poprvé jedoucí v barvách TJ AUTO Škoda Ml. Boleslav.  

O dalších místech na stupních vítězů se rozhodovalo až na atletickém stadionu Mirka Tučka. Ve spurtu měl nejvíce sil Crispin před Římanem a Vandeputtem. Již ve třetím kole pro bolesti zad odstoupil ze závodu obhájce celkového prvenství z minulé sezony Šimon Vaníček z ČEZ Cyklo Team Tábor.

Úřadující dvojnásobná česká šampionka Zemanová porazila o 19 sekund druhou Alicii Franckovou z Belgie, která se s ní držel až do závěrečného okruhu, ale v něm na českou medailistu ze světového šampionátu již nestačila.

"Bylo to hodně těžké, počasí nebylo úplně cyklokrosové a na mně to bylo hrozně znát. To teplo můj výkon limitovalo. Ale byl to hezký závod, s Alicií jsme se tahaly celý závod, nikde jsme si to nedaly zadarmo. Pořád jsme se předjížděly, předbíhaly," uvedla devatenáctiletá závodnice. "Věděla jsem, že do písku v posledním kole musím najet první a to byl klíč k vítězství. Silniční sezona byla pro mě prakticky bez závodů, ale myslím, že jsem velice dobře a kvalitně potrénovala a snad se v rychle rozzávodím," dodala Zemanová s níž vystoupila na stupně vítězek také třetí Tereza Tvarůžková z pořádajícího týmu Expres CZ - Tufo Team Kolín.  


Výsledky:

Mladší žákyně:

1. Perinová (ČEZ Cyklo Team Tábor) 21:09, 2. Bursíková (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) +0,5, 3. Rothbauerová (ČEZ Cyklo Team Tábor) +33.

Starší žákyně:

1. Škubalová (TUFO CZ Otrokovice) 19:56, 2. V. Pazourková (Cycling Academy Tábor) +10, 3. Bažantová (TJ Sokol Plavy - Cyklo Benda) +20.

Kadetky:

1. Bukovská (DK Bikeshop Racing Team) 29:33, 2. Sluková (ADASTRA Cycling Team) +19, 3. Sítková (ACK Stará Ves nad Ondřejnicí) +47.

Mladší žáci:

1. Semerád (Rexonix KOVO Praha) 19:34, 2. Zákostelecký (ČEZ Cyklo Team Tábor) +35, 3. Zavadil (Cycling Academy Tábor) +55.

Starší žáci:

1. Mucha (DK Bikeshop Racing Team) 18:11, 2. Rada (Rexonix KOVO Preaka) +11, 3. Hladík (Brilon Racing Team MB) +11.

Kadeti:

1. John (Brilon Racing Team MB) 26:31, 2. Tesařík (Mapei Merida Kaňkovský) +28, 3. Lisý (Expres CZ - TUFO Team Kolín) 28.

Muži:

1. A. Ťoupalík (Elkov Kasper) 57:16, 2. Crispin (Fr.), 3. Říman (DK Bikeshop Racing) oba +5, 4. Vandeputte (Belg.) +6, 5. Konwa (Pol./TJ AUTO Škoda Ml. Boleslav) +11, 6. Fiala (ČEZ Cyklo Team Tábor) +26.

Ženy:

1. Zemanová (Brilon Racing Team MB) 47:01, 2. Francková (Belg.) +19, 3. Tvarůžková (Expres CZ - Tufo Team Kolín) +1:00, 4. Krahlová (Něm.) +1:15, 5. Vaníčková (Brilon Racing Team MB) +1:22, 6. A. Gottwaldová (Sport Races Cycling Team) +1:42.

Junioři:

1. Vas (Maď.) 42:34, 2. Bažant (Cyklostar Pirelli) +12, 3. Lienert (Rexonix KOVO Praha) +32, 4. Hájel (Brilon Racing Team MB) +51, 5. Janout (ČEZ Cyklo Team Tábor) +54, 6. Zahálka (Mapei merida Kaňkovský) +1:00.