Prvním vrcholem sezony je mistrovství Evropy

Francouzské Pontchâteau hostí od 3. do 5. listopadu cyklokrosové mistrovství Evropy. O sedm sad medailí bude usilovat i dvaadvacet českých reprezentantů.

Francouzská destinace už v minulosti hostila několik významných akcí. Mimo závodů Světového poháru se zde konalo už dvakrát mistrovství světa (v roce 1989 a 2004), a v roce 2016 i mistrovství Evropy.

Závodní okruh měří 3150 metrů, nechybí troje schody a jedna dvojitá překážka ve výšce 35 centimetrů. „Trať je široká, rychlá a spravedlivá. Je pravda, že nějaké převýšení se během závodu nasčítá. Nejsou to sice žádné prudké kopce, ale relativně delší stoupání. Není to nic extrémně technicky náročného, spíš se jedná jednodušší okruh. Trať by měla vyhovovat prakticky všem našim reprezentantům. Ale lehký závod to nebude,“ popisuje reprezentační kouč Petr Klouček.

Během šampionátu budou panovat specifické podmínky. Podle předpovědi počasí má foukat místy vítr až kolem 20 m/s, společně s vydatnými srážkami. „Hlavně, aby se vůbec jelo. Dokonce nemůžeme na trati vůbec trénovat, pustí nás tam až v den závodů. Doufám, že to nakonec nebude tak hrozné,“ věří Klouček.

A jaké jsou šance českých reprezentantů a komu by měla trať vyhovovat? „Všichni očekávají cenný kov od Kristýny Zemanové, ale získat medaili nebude vůbec jednoduché. Samozřejmě je to naše největší želízko, ale i další můžou překvapit. Letos máme poměrně solidní obě juniorské kategorie, takže lze předpokládat více umístění do první desítky. V kategorii U23 se hodně zlepšili Fiala a Ježek. I tady je reálná top desítka,“ zvažuje reprezentační trenér umístění českých barev.

Závody kategorií mužů a žen Elite a U23 by měla vysílat stanice Eurosport Player.

Program ME - Pontchâteau  

Pátek 3. listopadu
15:15: Týmové štafety

Sobota 4. listopadu
11.00: juniorky
13.30: muži U23
15.00: ženy Elite

Neděle 5. listopadu
11.00: junioři
13.30: ženy U23
15.00: muži Elite

Nominace reprezentace ČR

Muži: Michael Boroš, Jakub Říman

Muži U23: Matyáš Fiala, Václav Ježek, Patrik Černý, Ondřej Novotný, Maximilián Kerl, Jakub Kuba

Ženy U23: Kristýna Zemanová, Kateřina Hladíková, Barbora Jeřábková

Junioři: Patrik Lienert, Kryštof Bažant, Tomáš Hájek, Jan Janout, Pavel Šumpík, Tomáš Kraus 

Juniorky: Amálie Gottwaldová, Kateřina Douděrová, Daniela Hezinová, Anna Panušová, Hanka Viková.

 Text Petr Hofbauer