Prvoročák Bažant je zatím s výsledky nadmíru spokojen

Nadějný junior Kryštof Bažant se už může pyšnit bohatou medailovou sbírkou. Loni vyhrál cyklokrosový Toi Toi Cup v kategorii kadetů, letos zvítězil na evropském festivalu horských kol v Mariboru. Na ME v Itáli získal zlatou medaili ve štafetě i v individuálním závodě cross country, ke dvěma nejcenějším kovům přidal i bronz ze short tracku. A k tomu ještě má tři tituly mistra republiky v cyklokrosu.

Jezdec stáje Cyklostar Pirelli už letos absolvoval deset cyklokrosových startů s nesmírně vyrovnanou bilancí. Na kontě má jedno vítězství v Toi Toi Cupu v Chýnově, nejhorším výsledkem jsou tři čtvrtá místa! „Do sezony jsem šel po úspěších z horských kol s velkým očekáváním. Chtěl jsem jezdit do pátého místa, proto jsem zatím s výsledky nadmíru spokojen,“ svěřil se prvoročák, který s bravurou zvládá obě cyklistické disciplíny – horská kola i cyklokros.

Během posledního říjnového víkendu startoval Kryštof Bažant premiérově v Belgii – v sobotu v Ruddervoorde a v neděli v Maasmechelenu. V sobotním závodě Superprestige skončil čtvrtý, v nedělním Open závodě Světového poháru juniorů dokonce druhý.  „Docela mi to sedlo. Závodilo se v jiném rytmu, než u nás doma. Jelo se prakticky furt naplno. V sobotním závodě nastoupilo třiašedesát jezdců, já jsem díky získaným UCI bodům startoval z první řady. Start se mi moc nepovedl, vytrhnul jsem tretru. Oba závody vyhrál Belgičan Van der Boer, ale dá se s ním soupeřit. Uvidíme, jestli ho dokážu porazit na mistrovství Evropy,“ zvažuje šestnáctiletý mladík svoje možnosti.

Kryštof Bažant zná svoje momentální rezervy. Ví, že se ještě může výkonnostně posunout. „Můžu se zlepšit v technice, ale i v tréninkových dávkách,“ uvědomuje si. Na závodech má v zádech početný rodinný fanklub, který ho výrazně podporuje. „Nejvíc to prožívají děda s mamkou, navíc fandí i táta se ségrou, která závodí v kategorii starších žákyň,“ prozradil.  

Kryštof zatím nemá konkrétní cíle, nechce se zbytečně stresovat. „Na mistrovství Evropy bych chtěl do první desítky. Uvídím, jak se potom bude sezona dál vyvíjet. Do mistrovství světa v Táboře je ještě hodně daleko. Ještě bych rád absolvoval pár závodů v Belgii, abych měl srovnání, jak na tom jsem,“ vysvětluje.

Vrcholem sezony bude domácí mistrovství světa v Táboře. Trať světového šampionátu si vyzkoušel na prvním reprezentačním soustředění, které proběhlo v září. „Trať je těžká a to by mi mělo vyhovovat. Strašně se těším na bouřlivou atmosféru, která mě pohltí a požene dopředu,“ doufá Kryštof, který má své idoly v Mathieu Van der Poelovi a Thibau Nysovi.       

Text Petr Hofbauer, foto Miloš Lubas