Šestým dílem seriálu Toi Toi Cup pokračoval v sobotu 21. října na Holých Vrších.

Ani Holé Vrchy nepoznaly jiné vítěze 

Už v dopoledních hodinách se postavili na start nejobávanějšího, nejtěžšího závodu s největším převýšením, nejmladší a staší žáci a žákyně. Po nich bojovali o pohárové body kadetky a kadeti, vrcholem poledního bloku byl závod juniorů. 

Vrcholem sobotního odpoledne byly závody žen a mužů. Průběh a konečný výsledek byl stejný jako v předchozích závodech – z vítězství se radují počtvrté Kristýna Zemanová a potřetí Michael Boroš. 

Výsledky:

Mladší žákyně (11 startujících): 1. A. Bursíková (Expres CZ - TUFO Team Kolín) 16:22, 2. E. Křivánková +6, 3. J. Rothbauerová (obě ČEZ Cyklo Team Tábor) +11.

Starší žákyně (18 startujících): 1. A. Zavadilová (Cycling academy Tábor) 15:38, 2. S. Škubalová (TUFO CZ Otrokovice) +13, 3. Pazourková (Cycling academy Tábor) +15.

Mladší žáci (30 startujících): 1. M. Semerád (Rexonix Kovo Praha) 22:57, 2. T. Zavadil (Cycling academy Tábor) +24, 3. J. Zákostelecký (ČEZ Cyklo Team Tábor) +35. 

Starší žáci (42 startujících): 1. L. Jech (Adastra cycling team) 21:13, 2. V. Rada (Rexonix Kovo Praha) +3, 3. F. Hladík (Brilon Racing Team MB) oba +6.

Kadetky (14 startujících): 1. A. Cermanová (CK Příbram - Fany GASTRO) 25:54, 2. B. Bukovská (DK Bikeshop Racing Team) +13, 3. K. Sluková (Adastra cycling team) +29.

Kadeti (63 startujících): 1. A. John (Brilon Racing Team MB) 30:38, 2. T. Pazourek (Cycling academy Tábor) +17, 3. V. Lisý (Expres CZ - TUFO Team Kolín) +23.

Junioři (42 startujících): 1. P. Lienert (Rexonix Kovo Praha) 43:05, 2. V. Hofer (Rakousko) +21, 3. K. Bažant (Cyklostar Pirelli) +54, 4. P. Šumpík (Roman Kreuziger Cycling Academy) +1:03, 5. J. Janout (ČEZ Cyklo Team Tábor) +1:16, 6. T. Hájek (Brilon Racing Team MB) +1:40.

Krátce po startu se na čele závodu usadila pětičlenná skupina ve složení Lienert, Bažant, Janout, Hájek a Rakušan Hofer (pátý dojel v MB). A právě on hned ve druhém ze šesti okruhů všem ujel a roztrhal stíhací skupinu. Jenže průběžný lídr Lienert se s tímto vývojem závodu nechtěl spokojit a od čtvrtého kola už na čele diktoval tempo. To postupně stupňoval a nakonec suverénně zvítězil s náskokem jednadvaceti vteřin před druhým Rakušanem Hoferem. Třetí skončil dnes více chybující Bažant, čtvré místo obsadil díky absolutně nejrychlejšímu času Šumpík. Pátý dojel Janout, šestý dorazil Hájek. 

„Asi rozhodující okamžik bylo stoupání za depem, kde jsem si vypracoval náskok, který jsem udržel. Po pravdě jsem nečekal, že bych soupeřit o prvenství s o rok mladším Rakušanem. Ale měl skvělé nohy. Sezona se pro mě vyvíjí zatím skvěle, ale netuším, jak uspěju v porovnání se zahraniční konkurencí na blížícím se mistrovství Evropy,“ uvedl P. Lienert, který si dnes připsal třetí pohárový truimf. 


Ženy (27 startujících): 1. K. Zemanová (Brilon Racing Team MB) 47:49, 2. V. Chladoňová (Slovensko) +32, 3. K. Douděrová (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +1:28, 4. T. Tvarůžková (Expres CZ - TUFO Team Kolín) +1:44, 5. D. Hezinová (SportRaces Cycling Team) +2:08, 6. A. Gottwaldová (CP team) +2:17, 7. T. Vaníčková (Brilon Racing Team MB) +2:23, 8. A. Panušová (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +3:44.

Čtvrtý start, čtvrté vítězství. To je bilance Kateřiny Zemanové v letošním ročníku Toi Toi Cupu. Ani tentokrát žádná ze soupeřek nestačila na českou suverénku, která zvítězila o dvaatřicet vteřin stylem start-cíl. Nadějná slovenská juniorka Chladoňová si s přehledem pohlídala druhé místo a do cíle dorazila téměř s minutovým náskokem na třetí Douděrovou. Česká juniorka se na stupně vítězů probojovala díky zlepšenému výkonu ve druhé polovině závodu, kdy zajela druhý a první čas ve čtvrtém a pátém kole. Kolínská Tvarůžková jezdila dlouho třetí, ale nakonec zaostala za bednou o šestnáct vteřin. V souboji o páté místo se utkaly dvě juniorky - Hezinová a Gottwaldová. Druhá jmenovaná zřejmě přepálila úvod závodu, na což v závěru závodu doplatila. Svěžejší a zrychlující Hezinová porazila Gottwaldovou o deset vteřin.


Muži (36 startujících): 1. M. Boroš (Elkov Kasper) 1:01:20, 2. M. Konwa (Pol./TJ Auto Škoda Ml. Boleslav) +20, 3. J. Říman (DK Bikeshop Racing Team) +47, 4. V. Ježek (Brilon Racing Team MB) +1:02, 5. M. Fiala (ČEZ Cyklo Team Tábor) +1:05, 6. P. Černý (Expres CZ - TUFO Team Kolín) +1:09, 7. O. Novotný (Nutrend Specialized Racing) +1:36.

Ani v kategorii mužů se proti minulým závodům nic nezměnilo. I čtvrtý závod přinesl barvám Elkov Kasper čtvrté vítězství, třetí prvenství ze třech startů si připsal Michael Boroš.

Podobně jako v kategorii žen neponechal Michael Boroš nic náhodě a jednoznačně od prvních metrů kráčel za svým třetím vítězstvím. Na konci prvního z devíti kol se ještě držel Polák Konwa, ale pak už nestačil a s přehledem si hlídal druhé místo. Zbytku startovního pole zbyl jen boj o třetí místo, ke kterému měla nejblíže pětičlenná skupina ve složení – Fiala, Ježek, Černý, Novotný a Říman. O konečném pořadí nakonec rozhodly drobné technické chyby. Po nepovedeném startu se dokázal Říman prosadit skvělou stíhací jízdou (zajel 3x nejrychlejší kolo) a po zásluze bral bronz. Prvoročák v kategorii U23 Ježek vybojoval nejen cenné čtvrté místo, ale i nejlepší letošní pohárový výsledek. I přes několik technických problémů dokázal lídr průběžného vedení Fiala vybojovat páté místo.

„Dneska jsem to chtěl udělat všem soupeřům těžký, a proto jsem nasadil ostré tempo hned od startu. Forma jde pomalu nahoru. Doufám, že na mistrovství Evropy bude ještě lepší a budu atakovat první desítku,“ uvedl Michael Boroš.

Text Petr Hofbauer