Skvělá Zemanová v Zonhovenu pátá

Další skvělý výsledek vybojovala v belgickém Zonhovenu česká cyklokrosová jednička Kristýna Zemanová. Ve dvanáctém závodu seriálu Světového poháru obsadila páté místo což je její druhé nejlepší umístění. Lepší byla už jen čtvrtá ve val di Sole. Třetí prvenství v řadě vybojovala Nizozemka Puck Pietersová. Mezi muži kraloval Mathieu van der Poel z Nizozemska, Michael Boroš skončil šestnáctý.


Ta hned v prvním kole měla defekt a ztratila kontakt s čelem závodu. Toho využila hlavně její krajanka, zkušená Lucinda Brandová. Již cílem prvního okruhu jela osamoceně na čele, ale před polovinou závodu po jednom z písčitých sjezdů měla těžký pád, obličejem dopadla na tvrdý podklad a se zlomeným nosem pro ni závod skončil.

To posunulo na čelo Pietersovou a tak to zůstalo až do cíle. Zemanová jela s klidem a po prvním kole byla osmá. Od třetího kola jezdila druhá Inge van der Heijdenová (Niz.), na třetím místě pak Britka Zoe Backstedtová, které v tomto pořadí doprovodily na stupně vítězek Pietersovou.

Za nimi se dlouho držela pohromadě čtveřice Zemanová, Nizozemky Leonie Bentveldová, Annemarie Worstová a Laura Verdonschotová z Belgie. V pátém ze šesti kol začala ztrácet Bentveldová a naopak souboj pro sebe se pokoušela rozhodnout naše závodnice. Do posledního kola najížděla s malým náskokem, ale Worstová a Verdonschotová ji dojely. Pak zaútočila Worstová a naopak Zemanová ztrácela. V závěru však zmobilizovala síly a dokázala Belgičanku předstihnout.

"Mě se to dneska hodně líbilo, rozhodně to bylo lepší jako loni, kdy jsem se tady vyválela. Proto jsem měla trošku respekt, ale nakonec vše bylo v pohodě a bez pádu. Cítila jsem se skvěle a jezdila spíše na jistotu a s rozvahou. Silná jsem byla ve výjezdech a rovinách, tam jsem se cítila fakt dobře jak to jelo a spokojená jsem s výsledkem i výkonem," řekla Kristýna Zemanová.

Mladá Julia Kopecká jela v začátku kolem dvacáté pozice, ale pak se postupně propadala a závod dokončila na 33. místě, o čtyři místa za ní dojela Bára Jeřábková.   

Mezi muži byl scénář závodu, do nějž v letošní sezoně nastoupil van der Poel, stejný. Dvě kola si kontroloval druhé místo a po nájezdu do třetího okruhu „zapnul své turbo“, soupeřům ukázal záda. Ti jej opět viděli až v cíli. Za ním se vytvořila čtyřčlenná skupina – jeho krajané Pim Ronhaar a Joris Nieuwenhuis a dva Belgičané Laurens Sweeck a Toon Vandebosch.  Tak to vydrželo až do sedmého okruhu v němž potkal pád Vandebosche, takže na další dvě místa na podiu zbyla trojice. V závěru měl nejvíce sil Nieuwenhuis, který tak získal 30 bodů do hodnocení SP a snížil o deset bodů svoji ztrátu na vedoucího belgičana Eli Iserbyta, který se dnes protrápil k šesté pozici.

Velmi dobrý závod zajel Boroš. V prvním kole měl sice problémy a do druhého kola vjížděl na 25. místě, pak ale příkladně bojoval, neustále se posouval startovním polem kupředu a dojel šestnáctý, první z krosařů ze zemí mimo Belgii a Nizozemska.     


Výsledky:

Ženy:

1. Pietersová 51:39, 2. van der Heijdenová (obě Niz.) +24, 3. Backstedtová (Brit.) +41, 4. Worstová (Niz.) +1:19, 5. Zemanová (ČR) +1:24, 6. Verdonschotová (Belg.) +1:29, ...33. Kopecká +7:14, 37. Jeřábková (obě ČR) +8:16.

Pořadí po dvanácti závodech:

1.Alvaradová (Niz.) 312, 2. Pietersová 260, 3. Brandová (Niz.) 237, 4. van der Heijdenová 214, 5. Bakkerová 200, 6. Bentveldová (obě Niz.) 193, ...13. Zemanová 126, 38. Hladíková (ČR) 17, 49. Kopecká 11, 59. Jeřábková 8, 60. Vaníčková (ČR) 7.

Muži:

1. M. van der Poel 59:35, 2. Nieuwenhuis (oba Niz.) +20, 3. L. Sweeck (Belg.) +22, 4. Ronhaar (Niz.) +29, 5. Vandebosch +59, 6. Iserbyt (oba Belg.) +1:11, ...16. Boroš +2:36, 52. Říman -3 kola, Jindřich (všichni ČR) nedokončil.

Pořadí po dvanácti závodech:

1. Iserbyt 295, 2. Nieuwenhuis 270, 3. Ronhaar 260, 4. van der Haar (Niz.) 255, 5. Vandeputte (Belg.) 209, 6. L. Sweeck 201, ...24. Boroš 66.

Foto: UCI