SP NA SNĚHU VE VAL DI SOLE PRO VAN AERTA A VAN EMPELOVOU

Italské zimní středisko val di Sole se dnes změnilo z lyžařského ráje na těžkou cyklokrosovou dřinu. V devátém podniku Světového poháru v hlubokém sněhu, kdy pouze cílovou rovinku absolvovali jezdci na asfaltu, vyhráli Belgičan Wout van Aert, mezi ženami vystoupila na nejvyšší stupeň Fem van Empelová z Nizozemí. Jediný český zástupce na startu Lubomír Petruš dojel na 23. místě.


Na startu chyběli z předních krosařů dnes Lars van der Haar z Nizozemí či Toon Aerts z Belgie, ale poprvé v sezoně naopak zasáhli do bojů SP van Aert a Brit Thomas Pidcock a oba potvrdili svoji světovou třídu, když Pidcock skončil třetí.

Na čele závodu se rychle usadil van Aert, za ním jezdil prakticky až do cíle druhý Michael Vanthourenhout z Belgie, naopak se sněhem si příliš netykal dosavadní suverén seriálu Eli Iserbyt z Belgie. Závodem se protrápil, ale po bojovném výkonu skončil čtvrtý. Poprvé v seriálu nestál na stupních vítězů, přesto jeho postavení v čele průběžné klasifikace je neotřesitelné, před Toonem Aertsem vede o 101 bodů.

Petruš, startující až z poslední řady, nezačal dobře a v úvodu závodu byl až na chvostu startovního pole. Postupně se ale přece jen rozjel a trochu se posouval kupředu a nakonec z toho byly první tři body získané do pořadí SP.

Ve třetím kole se van Aert a M. Vanthourenhout osamostatnili na čele, ale od poloviny již jezdil van Aert sám ve vedení a neustále svůj náskok navyšoval až na konečných 49 vteřin. Ze zadních pozic se posouval kupředu lehký Pidcock a v pátém kole již byl třetí. Před ním van Aert ukazoval, že je opravdu komplexní cyklista, jel technicky dobře, i když ani on se nevyhnul chybám, tak především díky své síle získával nad soupeři a svůj letošní třetí cyklokrosový start proměnil ve třetí prvenství.

V ženském startovním poli chyběla vedoucí závodnice seriálu Lucinda Brandová z Nizozemí, ale na nejvyšším stupni ji zastoupila krajanka Fem van Empelová. Ta byla od začátku na čele závodu, ale postupně se z hloubi pole za ní posouvala další Nizozemka Marianne Vosová, která se do seriálu Světového poháru vrátila poprvé po třech závodech v Americe. V závěru posledního kola se dokonce dostala do vedení, ale v poslední ostré zatáčce před cílovou rovinkou se doslova napíchla na kolík vytyčující trať, zastavila se, a přestože i soupeřka musela sesednou ze svého kola, tak van Empelová dokázala z maléru vyváznout rychleji a dojela si pro prvenství, třetí dojela Kanaďanka Maghalie Rochetteová.

V čele pořadí se udržela Brandová, ale dnes pátá Denise Betsemaová se jí přiblížila na rozdíl pouhých osmi bodů.

Výsledky:

Ženy:

1. van Empelová 51:50, 2. Vosová (obě Niz.) +6, 3. Rochetteová (Kan.) +11, 4. Lechnerová (It,) +23, 5. Betsemaová (Niz.) +45, 6. H. Clautzelová (Ft.) +2:03.

Průběžné pořadí:

1. Brandová (Niz.) 252, 2. Betsemaová 244, 3. Pieterseová (Niz.) 199, 4. van Empelová 173, 6. van Anrooijová (Niz.) 140, ...29. Nash 24, 46. Zemanová (obě ČR) 6.

Muži:

1. van Aert 59:27, 2. M. Vanthourenhout (oba Belg.) +49, 3. Pidcock (Brit.) +1:28, 4. Iserbyt +1:44, 5. Hermans +2:15, 6. Vandeputte (všichni Belg.) +2:16, ...23. Petruš (ČR) +8:43.

Průběžné pořadí:

1. Iserbyt 307, 2. Toon Aerts (Belg.) 206, 3. M. Vanthourenhout 203, 4. Hermans 196, 5. van der Haar 175, 6. van Kessel (oba Niz.) 145, ...27. Boroš 28, 54. Paprstka 5, 57. Vaníček 4, 60. Petruš (všichni ČR) 3.