SVĚTOVÝ POHÁR V TÁBOŘE I SE ŠTYBAREM

První evropskou zastávkou cyklokrosového seriálu Světového poháru bude okruh v areálu Komora v Táboře v neděli 23. října. A bude u toho i pětinásobný světový šampion Zdeněk Štybar. V Táboře bude startovat po dlouhých jedenácti letech, když tehdy vystoupil na stupně vítězů.


V Táboře se uskuteční podnik SP již po osmnácté. "Myslím, že je to takový malý zázrak, že se nám daří tak dlouho dobu hostit světovou krosovou elitu a bereme to jako generálku na mistrovství světa v roce 2024, které budeme pořádat. Trať připravujeme s největší zodpovědností a letos přijedou závodníci z 19 zemí. Pro nás je obrovská priorita start  pětinásobného mistra světa Zdeňka Štybara a já si nesmírně vážím toho, že bude startovat. Zároveň jsme se domluvili, že bude i tváří mistrovství světa. Televizní přenos bude dělat opět belgická televize, a neuvěřitelné je číslo 16,2 mil. sledujících v loňském roce. Česká televize bude tradičně dělat studio sport," řekl předseda organizačního výboru Petr Balogh z Agentury cyklistika.

V minulých letech se v Táboře SP jezdil v listopadu. "Organizátoři celého SP z Flanders Classic nás požádali o změnu termínu, protože u nás se dříve stmívá, a proto ten časový posun," dodal Balogh, která zároveň poděkoval všem partnerům, především vedení Jihočeského kraje, městu Tábor a ČSC, bez nichž by takový podnik uspořádat nešlo.

"Jsem rád, že představitelé města si cyklokros hýčkají. Chtěl bych poděkovat za Agentuře cyklistika vysokou profesionalitu v organizaci a musím zdůraznit, že pro Tábor je to nejen velká sportovní událost," řekl starosta Tábora Štěpán Pavlík. A náměstek hejtmana Jihočeského kraje Pavel Hroch přidal: "Je to největší sportovní akce v kraji. Jsem strašně rád, že cyklistika patří k Táboru jako Žižka. Strašně moc se na tento závod těším, je to generálkou na MS a věřím, že se povede stejně tak dobře jako se povede MS."

Zástupce Českého svazu cyklistiky Slavomír Svoboda poděkovat Agentuře cyklistika, Jihočeskému kraji a Táboru za to, jak se daří v tak těžké době závody uspořádat.

Hlavní trenér české cyklokrosové reprezentace Petr Klouček přiznal, že samozřejmě je nyní nejdůležitější Štybar, protože na něj se lidi přijdou podívat. "Startovat ale budeme ve všech kategoriích, jako pořadatelská země můžeme postavit i více jezdců a využijeme toho mezi juniory, kde postavíme dva týmy.

Asi nejvíce spoléhat budeme na juniora Václava Ježka, který je ve světovém žebříčku na prvním místě byli bychom rádi, kdyby bojoval o stupně vítězů. Z juniorek bude naším největším želízkem Eliška Hanáková a Vanda Dlasková, ta však po zranění ještě moc nezávodila. Kristýna Zemanová skončila na posledním MS sedmá mezi závodnicemi U23 a také na ni budeme hodně spoléhat i letos," prozradil Petr Klouček.

Jak již bylo řečeno hlavní tváří reprezentace bude Štybar, který po dvou závodech na Slovensku v Dohňanech odjel domů do Belgie kde ve čtvrtek pojede v Ardooije, pak se přesune do rodného Stříbra v sobotu zamíří do Tábora. "To, že pojedu na domácí půdě SP je shoda okolností. Sezona na silnici byla mizerná, stejně jako loni a letos to bylo jedno velké trápení. Mám velké závodní manko, trénoval jsem, ale nezávodil, a tak jsem si chtěl sezonu prodloužit a když na mě vyskočil Tábor a tak jsem se rozzářil. Chtěl bych organizátory podpořit svojí účastí i když na velký výsledek asi nemyslím. V Dohňanech jsem cítil, že jsem z toho dost, hlavně v technice vypadl, ale lepší se to. Na okruhu v Táboře, který mi asi nejvíce sedí, se těším. Forma není úplně špatná, ale jedu hlavně podpořit organizátory a mladé kluky. Doufám, že mě pošlou fanoušci přes hranu, ale byl bych nerad, kdyby se soustředili jen na mě,“ dodal Štybar.

Česká nominace:

Junioři:

A tým: Václav Ježek, Jan Faltýnek, František Hojka, Ondřej Novotný, Filip Samec, Pavel Šumpík

B tým: Jakub Elbardi, David Friedel, Jan Janout, Jakub Kuba

juniorky:

Eliška Hanáková, Vanda Dlasková, Kateřina Douděrová, Karla Nováková

Muži U23:

Patrik Černý, Matyáš Fiala, Maximilián Kerl, Pavel Jindřich

Ženy a ženy U23:

Kateřina Hladíková, Barbora Jeřábková, Tereza Vaníčková, Kristýna Zemanová.

Elite:

Zdeněk Štybar, Michael Boroš, Robert Hula, Jakub Říman a s otazníkem je po nemoci start Šimona Vaníčka

Program SP:

9:30 - junioři

10:30 - juniorky

12:00 - muži U23

13:40 - ženy

15:10 - muži

FOTO Jiří Holý