TÁBORSKÝ JINDŘICH VYHRÁL EP VE VÍTKOVICÍCH

Evropský pohár v Dolních Vítkovicích dnes vyvrcholil závody UEC Evropského poháru - o body do světového žebříčku bojovali ženy a muži do 23 let a juniorky a junioři. Ze závodů kategorie UCI C2 si pohár domů odvezli vítězství juniorka Eliška Hanáková (Rexonix Kovo Praha), polská třiadvacítkářka Julia Gajdziková, mezi juniory byl nejlěpší Polák Brajan Swider a v hlavní kategorii mužů U23 Pavel Jindřich z ČEZ Cyklo team Tábor.


„Ačkoliv jsme po celou dobu bojovali s náročnými sněhovými podmínkami, rád bych konstatoval, že se nám závod vydařil a těší nás především to, že si ho chválili závodníci a zástupci týmů. Všichni kvitovali pestrost trati a kvalitu celkového zajištění. Trochu nás mrzí nízký počet startujících i fanoušků a zástupců cyklistické obce na trati, ale pevně věřím, že si to všichni užili při přímém přenosu u televizních obrazovek. A doufám, že v příštím roce zavítají do Ostravy ať už na start závodu, nebo jako diváci, podpořit nejlepší cyklokrosaře,” zhodnotil víkendový Evropský pohár ředitel závodu Miloš Židík.

V mužských i ženských kategoriích o vysoké příděly UCI bodů i prize money závodili zástupci a zástupkyně české, slovenské a polské cyklistiky. Z šestice mužů na startu kategorie U23 byl nakonec nespokojenější Jindřich. „Je to moje letošní první vítězství a nasbíral jsem tady víc bodů než za celou dosavadní sezónu, takže výsledek můžu hodnotit jen dobře. Formát, kdy třiadvacítky jedou samostatný závod má svůj smysl, protože my mladší nemáme tolik příležitostí nasbírat body. Je to specfikum Evropského poháru, které budoucnost určitě má. Moc se mi líbila trať. Start se mi nepovedl úplně tak, jak jsem chtěl. Měl jsem v plánu najet do terénu z první pozice, což se nepodařilo. Propracoval jsem se ale na čelo a pak už soupeřům postupně ujížděl,“ sdělil v cíli spokojený Pavel Jindřich. Spolu s ním vystoupili na stupně vítězů Maximilian Kerl (Auto Škoda Ml. Boleslav) a týmový spolujezdec Matěj Vik. Naprosto pohodový závod byl pro Julii Gajdzikovou. Na startu byla ve své kategorii jediná.

Mezi juniory slavil Swider, který vyhrál o 47 vteřin před Filipem Samcem (GAPP System - Kolofix MTB Racing Team), třetí Jan Faltýnek (ČEZ cyklo team Tábor) zaostal o 1:10, juniorkám vládla česká šampionka Eliška Eliška (Rexonix Kovo Praha).

„Co se dalo ovlivnit, pro to jsme udělali naprosté maximum. A co se ovlivnit nedalo, s tím bojovat nemůžeme a nezbývá než doufat, že se za rok setkáme s výrazně vyšší návštěvou cyklokrosových fanoušků. Jsem ale moc spokojený, jak celý náš víkend v Dolních Vítkovicích dopadl. Po závěrečné poradě s rozhodčími jsme dostali velmi kladné hodnocení a slib, že nás doporučí pro konání cyklokrosových závodů vyšší úrovně. Poděkovat bych chtěl partnerům, díky kterým se nám podařilo tak vysokou úroveň hned při prvním ročníku Evropského poháru nastavit,“ doplnil stavitel trati a autor celé myšlenky konání ostravského Evropského poháru Radovan Šťastný.

Výsledky:

Muži U23:

1. Jindřich (ČEZ cyklo team Tábor) 49:11, 2. Kerl (Auto Ďkoda Ml. Boleslav) +29, 3. Vik (ČEZ cyklo team Tábor) +3:15, 4. Goliwas (Pol.) +4:37, 5. Vodrářka (KC Hlinsko) +4:48, 6. Bruynseels (SR) +7:22.

Junioři:

1. Swider (Pol.) 40:57, 2. Samec (GAPP System - Kolofix MTB Racing Team) +47,

3. Faltýnek (ČEZ cyklo team Tábor) +1:10.

Ženy U23:

1. Gajdziková (Pol.).

Juniorky:

1. E. Hanáková (Rexonix Kovo Praha) 38:38, 2. Ungerová (SR) +23, 3. Matulaová (Pol.) +2:10.

FOTO Jan Brychta