TOI TOI CUP STARTUJE JIŽ PŘÍŠTÍ TÝDEN

Ve sváteční středu 28. září odstartuje TOI TOI Cup cyklokrosařů. Po loňské odmlce se seriál vrátí na tradiční zastávku do Holých Vrchů. "Těšíme se, že se k nám cyklokros zase vrátí. I proto, že TJ Sokol Holé Vrchy letos slaví sedmdesát let cyklistiky na Holých Vrších," uvedla ředitelka závodu Olga Šimůnková. Následovat bude dalších šest závodů, o domácí mistrovské tituly se pojede v polovině ledna v Mladé Boleslavi.


Po Holých Vrších budou jezdci elitních kategorií závodit v Hlinsku (1. října), Jičíně (8. října), Veselí nad Lužnicí (12. listopadu), Slaném (17. listopadu) a Kolíně (3. prosince), závěrečný díl pohárové série je pak naplánován na 10. prosince do Rýmařova.

"Podařilo se nám i v nelehké finanční situaci navýšit ceny v jednotlivých závodech mužů i žen. Novinkou je také to, že kategorie juniorek bude sloučená s kategorií žen, a to s cílem, aby juniorky měly větší konkurenci a byly tak lépe připravené na mistrovství světa," řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze předseda komise cyklokrosu Petr Balogh.

"Holé Vrchy, to je určitě nejtěžší trať, která v Česku vůbec je. Když jsem byla malá, tak jsem se tam nikdy netěšila, protože mi to tam nikdy nejelo a nešlo mi to, ale letos mám z těch kopcovitých tratí ať už na silnici nebo v cyklokrosu dobrý pocit, protože jsem toho v kopcích hodně natrénovala a cítím se dobře. Je to první rok, kdy se tam opravdu těším," uvedla mistryně ČR a reprezentantka Kristýna Zemanová.

Celkový vítěz domácího poháru získá i tentokrát 30 tisíc korun, nejlepší žena si odnese 14 tisíc. Pro vítěze jednotlivých závodů je připraveno shodně 10 tisíc korun. Prvenství obhajují Michael Boroš a právě Zemanová.

TOI TOI Cup bude důležitou součástí kalendáře i pro adepty reprezentace. "Pro mnohé závodníky to bude první velká sezona, taková zkušební sezona, kdy se zúčastní závodů Světového poháru a počítáme s nimi pro příští sezonu na mistrovství světa, které nás čeká už za rok a čtvrt. O to důležitější pro nás tahle sezony bude. Proto také chceme se všemi těmi mladými kategoriemi - juniory a třiadvacítkou - objet všechny ty hlavní závody, které jsou pro ně vypsané, tedy Světový pohár, mistrovství Evropy a samozřejmě i mistrovství světa. Čím více zkušeností nasbírají mladí závodníci, tím lépe," pokračoval Balogh.

"V neposlední řadě je třeba nasbírat nějaké body do žebříčku UCI, aby potom startovali z nějakých dobrých pozic," doplnil reprezentační trenér Petr Klouček.

Vrcholem krosové sezony bude pro reprezentanty světový šampionát v nizozemském Hoogerheide, který se pojede začátkem února.

Domácí cyklokrosový kalendář:

Český pohár (TOI TOI Cup):

28. září: Holé Vrchy,

1. října: Hlinsko,

8. října: Jičín,

12. listopadu: Veselí nad Lužnicí,

17. listopadu: Slaný,

3. prosince: Kolín,

10. prosince: Rýmařov.

Mistrovství ČR:

15. ledna 2023: Mladá Boleslav (není součástí TOI TOI Cupu).

Světový pohár:

23. října: Tábor.