V NAMURU KRALOVALI VANTHOURENHOUT A BRANDOVÁ

Jedenáctému dílu Světového poháru v belgickém Namuru kralovali domácí jezdci a ženy Nizozemí. Již pátým Belgičanem, který vyhrál v letošním ročníku, se stal Michael Vanthourenhout, mezi ženami vystoupila na nejvyšší stupeň Lucinda Brandová. Vyrovnanou formu z poslední doby potvrdil Michael Boroš, který obsadil šestnácté místo.


Po sedmileté nadvládě jezdců Beneluxu ve Světovém poháru, kterou v sobotu v nizozemském Rucphenu narušil Brit Thomas Pidcock to dlouho vypadalo na jeho další prvenství. Po startu se na čele usadili favorizovaní jezdci Belgie Toon Aerts, Quinten Hermans, Eli Iserbyt a M. Vanthourenhout, zatímco Pidcock, startující ze druhé řady, se na čelo musel dotáhnou ze druhé desítky pořadí.

Slušně odstartoval i Boroš, zatímco Petruš byl v prvním kole až v páté desítce. Ve druhém okruhu nastoupil soupeřům Toon Aerts a ti mu překvapivě dovolili získal čtvrtminutový náskok. To již ve stíhací skupině byl i Pidcock. Ve čtvrtém kole potkal Toona Aertse defekt zadního kola, Hermans měl zase v depu problémy s tretrou a do čela závodu se tak poměrně snadno dostal Pidcock.

Ovšem ani on se problémům nevyhnul. V následujícím okruhu měl pád a to se na něm projevilo ztrátou jistoty a před něj se dostal M. Vanthourenhout. Ten jel dnes velice dobře, zbytečně neriskoval, ale jel konstantní tempo a svůj náskok si bezpečně pohlídal a po jednom druhém a třech třetích místech se dočkal letos prvenství. V SP vyhrál po téměř třinácti měsících.

Boroš se v polovině závodu posunul dokonce na 13. místo a na elitní desítku mu chybělo jen několik vteřin. V závěru ale trochu zpomalil a před něj se dostali tři jezdci, přesto 16. místo je jeho druhým nejlepším letošním výsledkem, když lepší byl čtrnáctý pouze v Zonhovenu.

Po druhém místě v sobotu Rucphenu již dnes Brandová svůj letošní čtvrtý triumf vybojovala a navíc naprosto suverénním způsobem, když prakticky celý závod jela osamoceně na čele závodu a na této trati vybojoval čtvrté prvenství v řadě. Za ní stejně celý závod jezdila osamoceně Denise Betsemaová, ale na menší jak čtvrtminutový odstup se nedostala.

Nizozemský triumf završila třetím místem Puck Pietersová. Brandová si opět pojistila vedení v průběžné klasifikaci seriálu, v němž vede o 23 bodů před Betsemaovou.

Dvě české závodnice na startu skončily hluboko v poli poražených. S náročným okruhem si vůbec nedokázaly poradit a obě byly po třech kolech odvolány ze závodu a klasifikovány až v páté desítce.

Výsledky:

Muži:

1. M. Vanthourenhout (Belg.) 59:28, 2. Pidcock (Brit.) +36, 3. Toon Aerts +51, 4. Hermnans +1:38, 5. Iserbyt +2:01, 6. Soete (všichni Belg.) +2:06, ...16. Boroš +3:48, 37. Petruš (oba ČR) -1 kolo.

Pořadí po jedenácti závodech:

1. Iserbyt 358, 2. M. Vanthourenhout 268, 3. Toon Aerts 251, 4. Hermans 240, 5. van der Haar 210, 6. van Kessel (oba Niz.) 181, ...24. Boroš 43, 57. Paprstka 5, 60. Vaníček (oba ČR) 4, 63. Petruš 3.

Ženy:

1. Brandová 53:07, 2. Betsemaová +20, 3. Pietersová +1:16, 4. van Empelová +1:31, 5. Alvaradová (všechny Niz.) +1:34, 6. H. Clauzelová (Fr.) +1:41, ...54. Štěpánová, 55. Vaníčková (obě ČR) obě -2 kola.

Pořadí po jedenácti závodech:

1.Brandová 322, 2. Betsemaová 299, 3. Pietersová 245, 4. van Empelová 217, 5. van Anrooijová 177, 6. Vosová (všechny Niz.) 172, ...30. Nash 24, 47. Zemanová (obě ČR) 6.

mj, FOTO Jaroslav Svoboda, Petr Dlask