V RÝMAŘOVĚ STEJNĚ JAKO VE SLANÉM - VÍTĚZÍ ZEMANOVÁ A BOROŠ

Již čtvrtý díl seriálu Toi Toi Cupu zavítal poprvé na Moravu, o body se v Rýmařově jelo dnes podruhé.  Celkem se opět představil značný počet závodníků a závodnic, dohromady přes 350 krosařů a krosařek. Třetí výhry vybojovali Michael Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor) a Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team MB). Zatímco Zemanová jasně, Boroš o svém triumfu rozhodl až v závěrečném okruhu.


Od prvního kola se na čele dvaačtyřicetičlenného startovního pole usadili všichni favorité, první pozice si hlídali především Michael Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor), Matěj Stránský (Brilon Racing Team MB), polský reprezentant Marek Konwa, Jakub Říman (Auto Škoda Ml. Boleslav) či Šimon Vaníček (ČEZ Cyklo Team Tábor). Čtyři kola byli všichni favorité pohromadě, ale v polovině závodu se vedoucí skupina začala natahovat a mírně dělit.

Na úplné špici zůstali Boroš, Konwa, Stránský a Vaníček, s malým odstupem jezdili další, ale dopředu se začal posouvat slovenský jezdec Martin Haring. V sedmém kole se čelo zúžilo na trio Konwa, Boroš, Vaníček, sedm vteřin zpět byli Stránský a Haring. V osmém kole se na nejlepší  dotáhl Haring, Stránský, který v minulém závodu ve Slaném zle potrápil Boroše, naopak začal ztrácet.

V samém závěru se s Borošem udržel pouze Konwa, kteří bok po boku najeli na závěrečný okruh a s mírným odstupem byla dvojice Vaníček s Haringem. V nejtěžší pasáži posledního okruhu zaútočil Boroš a to byl rozhodující moment. Získal několik metrů náskoku a polský soupeř jej již nedojel.  Pro třetí místo i dojel dnes velmi dobře jedoucí Vaníček, za ním projeli páskou Haring a Stránský.

"Byl to dnes takový rychlý kriťák. Dost dlouho jela spolu velká skupina a nebylo možné získat nějaký náskok. V závěru jsem spolupracovali s Konwvou a teprve pak se to nadělilo. O svém vítězství jsem rozhodl až v nejtěžší pasáži kdy jsem nastoupil a podařilo se mi jej setřást. Čtvrtý start - třetí vítězství, takže za mě velká spokojenost," řekl Michael Boroš.

Na rychlém a suchém okruhu, necelé tři kilometry dlouhém, vjížděly v závodě žen do druhého kola všechny favoritky pohromadě, po dalším okruhu bylo na čele stále spolu osm závodnic. Do pátého kola již ale vjela osamoceně s patnáctiveřinovým náskokem Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team MB) a za ní se držela pohromadě pětice Karla Štěpánová (Maloja Pushbikers MTB), Pavla Havlíková (Lawi junior team), Tereza Vaníčková (Brilon Racing Team MB), Belgičanka Joyce Vanderbekenová a poprvé letos startující Nikola Bajgerová (Dukla Praha).

Do šestého kola vjela Zemanová již s náskokem 37 vteřin před pronásledovatelkami a jela naprosto v poklidu. Do posledního okruhu najela o 38 vteřin před Vanderbekenovou a pak byla pětičlenná skupina do níž se dotáhla Polka Zuzanna Krzystalová.

V obrovské pohodě jedoucí Zemanová si mohla dovolit v závěru trochu zvolnit a spíše se soustředila na to, aby neudělala zbytečnou chybu, přesto si dojela pro jasné prvenství.

S půlminutovým odstupem za ní projela cílovou páskou Vanderbekenová, třetí místo vybojovala zkušená osminásobná česká šampionka Havlíková, která si za svými zády přivezla Vaníčkovou a Bajgerovou.

"Dnes to bylo všechno parádní, zcela jistě úplně nejlepší závod sezony a to samé mohu říci i o trati. Od startu jsme jely ve velké skupině a já se snažila hlídat druhou pozici v klidu si pak ve čtvrtém kole nastoupila a vyšlo to. Mám dobře nastavené tréninky, dobře jsem se vyspala a najedla a vyšlo to na jedničku," byla nadmíru spokojená Zemanová, která si tak upevnila své vedoucí postavení v celém seriálu Toi Toi Cupu.

Mezi juniory po třech prvních místech našel tentokrát Václav Ježek (Brilon Racing Team MB) hned dva přemožitele. Po dvou druhých místech a jednom třetí vystoupil poprvé na nejvyšší stupeň Ondřej Novotný z Dukly Praha, druhý byl slovenský jezdec Matthias Schwarzbacher. Mezi juniorkami to byl opět souboj Elišky Hanákové (ČED Bike Team) s Vandou Dlaskovou (Auto Škoda Ml. Boleslav). Prvně jmenovaná vyhrála o 19 vteřin a získala třetí letošní vítězství.

Anežka Bažantová (TJ Sokol Plavy - Cyklo Benda) zůstává v letošní sezoně zatím neporažena když vyhrála svůj třetí závod ve třetím startu. Druhý podnik seriálu vynechala, ale dnes byl závod mladších žákyň nesmírně dramatický. Bažantová vyhrála až ve spurtu se Sárou Škubalovou (TUFO CZ Otrokovice) a Vanesou Bohánskou (Rohozec Amulet Team), které dojely ve shodném čase.

Po třech triumfech mezi staršími žákyněmi Antonie Cermanová (Author team Stupno) dnes podlehla o 14 vteřin své oddílové kolegyni Lucii Grohové. Poprvé nevyhrála ani kadetka Anna Hanáková (ČED Bike Team), kterou o tři vteřiny porazila Amálie Gottwaldová (CP team).

Výsledky:

Muži:

1. Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor)        1:01:48, 2. Konwa (Pol.) +5, 3. Vaníček (ČEZ Cyklo Team Tábor) +13, 4. Haring (SR) +27, 5. Stránský (Brilon Racing Team MB) +58, 6. L. Petruš (D2mont Merida Cycling Team) +1:02.

Ženy:

1. Zemanová (Brilon Racing Team MB) 50:27, 2. Vanderbekenová (Belg.) +32, 3. Havlíková (Lawi junior team) +37, 4. Vaníčková (Brilon Racing Team MB) +38, 5. Bajgerová (Dukla Praha) +43, 6. Krzystalaová (Pol.) +47.

Junioři:

1. Novotný (Dukla Praha) 39:00, 2. Schwarzbacher (SR) +29, 3. Ježek (Brilon Racing Team MB) +38, 3. Seeman (TJ Stadion Louny) +46, 5. Kerl (Author team Stupno) +59, 6. Haas (SR) +1:04.

Juniorky:

1. Hanáková  (ČED Bike Team) 37:37, 2. Dlasková (Auto Škoda Ml. Boleslav) +19, 3. Hladíkové (Brilon Racing Team MB) +1:03, 4. Mulová (Pol.) +1:32, 5. Dostálová (LYKO Klub P/rachatice) +1:41, 6. Nováková (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +1:49.

Mladší žákyně:

1. Bažantová (TJ Sokol Plavy - Cyklo Benda) 16:31, 2. Škubalová (TUFO CZ Otrokovice), 3. Bohánská (Rohozec Amulet Team) obě stejný čas.

Starší žákyně:

1. Grohová 15:19, 2. Cermanová (obě Author team Stupno) +14, 3. Frydrychová (Auto Škoda Ml. Boleslav) +14.

Kadetky:

1. A. Gottwaldová (CP team) 22:40, 2. A. Hanáková (ČED Bike Team) +3, 3. Hrdinová (Cycling Academy Tábor) +21.

Mladší žáci:

1.Hladík (Brilon Racing Team MB) 23:22, 2. Zavadil (Cycling Academy Tábor) +28, 3. Fara (Brilon Racing Team MB) +50.

Starší žáci:

1. Vorel (ČED Bike Team) 21:46, 2. Tesařík (Mapei Merida Kaňkovský), 3. John (Brilon Racing Team MB) oba +1.

Kadeti:

1. Bažant (TJ Sokol Plavy - Cyklo Benda) 26:43, 2. Faltýnek (ČEZ Cyklo Team Tábor) +4, 3. Šumpík (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +28.