VAN DER POEL NASKOČIL DO TERÉNU A VYHRÁL SP V HULSTU

Po dlouhé době se v cyklokrosovém terénu objevil čtyřnásobný světový šampion Mathieu van der Poel z Nizozemí a dá se říci, že na cyklokrosové okruhy se vrátil král. Přijel a zvítězil, tak lze asi nejvýstižněji charakterizovat jeho jízdu. Na trati v Hulstu v Nizozemí prokázal, že je opět skvěle připraven a svůj pátý start na tomto okruhu proměnil v páté vítězství. Nejlepší z českých jezdců skončil český šampion Michael Boroš, který dojel na patnáctém místě, nikdo z dalších Čechů již nebodoval i když Barboře Jeřábkové k tomu chybělo pouhých osm vteřin, když dojela šestadvacátá.


Původně se mělo na startu poprvé sejít elitní trio Wout van Aert z Belgie, van der Poel a úřadující mistr světa Thomas Pidcock z Británie, ale prvně jmenovaný pro nachlazení nenastoupil a Pidcock sice jel výborně, ale v sedmém, posledním okruhu po pádu zničil zadní kolo a z druhého místa ze závodu odstoupil.

Van der Poel, který v loňské sezoně jel jen dva cyklokrosy, startoval ze čtvrté řady, ale ani to mu nezabránilo aby se bleskově posunul mezi nejlepší. Boroš vyrážející do závodu z druhé řady začal oproti dvěma minulým startům dobře a do terénu vjížděl těsně za elitní desítkou. Na čele se okamžitě seřadili favorité Pidcock, van der Haar z Nizozemí a o trikot lídra seriálu bojující Eli Iserbyt a Laurens Sweeck z Belgie. Ve druhém okruhu se soupeřům začali vzdalovat Pidcock a L. Sweeck a van der Poel zavětřil nebezpečí a rychle se na ně dotáhl. A ve čtvrtém kole zrychlil a na čele byl rázem sám. V cíli pátého kola již měl 11 vteřin na Pidcocka, Boroš se posunul na 12. místo.

V dalším okruhu přidal van der Poel další dvě vteřiny a jasně zamířil ke svému devětadvacátému vítězství v závodech Světového poháru. K tomu mu pomohl i již zmíněný problém Pidcocka, který jako jediný mohl jeho pozici ohrozit. Na druhé místo se tak posunul L. Sweeck, na třetí místo se prodral Iserbyt, ale i tak ztratil pozici lídra seriálu, když na Sweecka nyní ztrácí čtyři body, Boroš se posunul i jedno místo na dvanáctou příčku.

„Dnes už jsem se cítil lépe a zdravěji, než minulý týden, takže tomu i odpovídal výsledek. Start byl, řekl bych v klidu, a pak jsem si celý závod držel přibližně stejnou pozici. Byl to pěkný kros, trochu blátíčko a klouzalo to, ale jsem spokojený,“ hodnotil průběh závodu Boroš.„Za týden mě ještě čeká jeden závod v Antverpách a pak odlétáme na soustředění do Španělska. Tam se budu moci připravit na druhou část sezóny. Bez závodů budu skoro tři týdny a po Vánocích pojedu další Světový pohár a vánoční klasiky,“ prozradil Michael Boroš své další plány.

To Fem van Empelová z Nizozemí své postavení první ženy průběžného pořadí uhájila. Dnes potřetí za sebou dojela druhá, ale s předešlými čtyřmi výhrami má před dnešní vítězkou a krajanou Puck Pietersovou náskok 85 bodů. Pietersová však dva úvodní závody v USA nejela a dnes navázala na prvenství z minulého závodu z Overijse, třetí skončila další nizozemská krosařka Shirin van Anrooijová. Nejlepší ze závodnic ze zbytku světa dojela šestá Norbert Riberolleová z Belgie.

Při absenci české jedničky Kristýny Zemanové si nejlépe vedla Jeřábková a dlouho jela bodované pozici. V první polovině závodu byla dvacátá, ještě do závěrečného okruhu vjížděla na 24. místě, ale poté co ji v závěru předjela Britka Millie Couzensová a Češka z elitní pětadvacítky vypadla.

Výsledky:

Muži:

1. M. van der Poel (Niz.) 57:09, 2. L. Sweeck +15, 3. Iserbyt (oba Belg.) +22, 4. van der Haar +30, 5. Nieuwenhuis (oba Niz.) +49, 6. M. Vanthourenhout (Belg.) +:31, ...15. Boroš +3:11, 35. Vaníček +7:23, 41. Říman, 42. Černý oba -2 kola, 48. Hula -3 kola, Fiala (všichni ČR) nedokončil.

Pořadí po sedmi závodech:

1. L. Sweeck 214, 2. Iserbyt 210, 3. M. Vanthourenhout 179, 4. van der Haar 162, 5. Vandeputte 122, 6. Vandebosch (oba Belg.) 95, ...12. Boroš 72, 39. Štybar 9, 47. Říman 4,

Ženy:

1. Pietersová 46:31, 2. van Empelová +42, 3. van Anrooijová +1:47, 3. Alavaradová +2:06, 5. Brandová (všechny Niz.) +2:12, 6. Norbert Riberolleová (Belg.) +2:32, ...26. Jeřábková +7:30, 33. Kopecky +7:53, 34. Hladíková +8:06, 47. Dlasková (všechny ČR) -2 kola.

Pořadí po sedmi závodech:

1. van Empelová 250, 2. Pietersová 165, 3. Alvaradová 152, 4. van Anrooijová 134, 5. Betsemaová 134, 6. van der Heijdenová (obě Niz.) 128, ...26. Zemanová (ČR) 25, 47. Kopecky 5, 59. Jeřábková 1.

FOTO CPA