Van Empelová potvrdila roli favoritky

Nizozemka Fem van Empelová potvrdila na táborské trati v areálu Komora své současné dominantní postavení mezi všemi cyklokrosařkami světa. Žádné ze soupeřek nedala šanci a zcela přesvědčivě, s náskokem minuty a dvaceti vteřin, obhájila své zlato z loňského šampionátu. Ani jedna z českých závodnic do cíle nedorazila. Tereza Vaníčková a Tereza Tvarůžková byly odvolány před závěrečným kolem, Nikola Nosková ze závodu odstoupila ještě před polovinou závodu.

Bohužel krátce před závodem onemocněla Maďarka Blanka Kata Vasová, která mohla asi jako jediná konkurovat nizozemským favoritkám, a tak to byl vlastně „jednobarevný“ závod. Obhájkyně zlata a evropská šampionka van Empelová nechtěla nic nechat náhodě a hned v úvodích stovkách metrů soupeřkám ukázala, že si na jih Čech přijela pro další triumf. Každým šlápnutím se všem soupeřkám vzdalovala a bylo jen otázkou s jakým náskokem přijede do cíle. V cíli prvního kola před krajankami Brandovou a Pietersovou vedla o 16 vteřin.

České trio na nejlepší nestačilo. Nosková poznala svoji marnost po dvaceti minutách boje, necelých dvou okruzích, kdy zastavila v depu a na nové podávané kolo již nenasedla, ostatní dvě rozhodčí pro velkou ztrátu nepustili do posledního kola.

Za van Empelovou se držely dvě dvojice. Nejprve Puck Pietresová s Lucindou Brandovou a dále Ceylin Alvaradová a Italka Sara Casasolová. Zatímco o zlatu bylo rozhodnuto velice rychle, o další medaile se bojovalo. Nejprve začala ujíždět své soupeřce Pietersová, ale po krizi ve třetím okruhu si obě role vyměnily a stříbro jasně získala Brandová, která posedmé v řadě na mistrovství světa vystoupila na stupně vítězek. Van Empelová vybojovala osmnácté vítězství ve dvacátém staru sezony.

Výsledky:

1. van Empelová 46:19,

2. Brandová +1:20,

3. Pietersová +1:54,

4. Alvaradová (všechny Niz.) +2:37,

5. Verdonschotová (Belg.) +2:52,

6. Casasolová (It.) +2:59, ...

28. Tvarůžková,

29. Vaníčková obě -1 kolo,

Nosková (všechny ČR) nedokončila.

Autor: Jaroslav Cícha