Ve francouzském Pontchâteau se bojuje o evropské tituly

První listopadovou neděli se ve francouzském Pontchâteau bojuje v šesti věkových kategoriích o evropské cyklokrosové tituly.   

Kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám se celý závodní program přesunul až na neděli. Jako první se postaví na start už v 9 hodin juniorky, o hodinu později pak junioři. V 11 hodin budou oči českých fanoušků s napětím sledovat kategorii žen U23, kde máme největší medailové želízko v podobě Kristýny Zemanové. V 12.50 hodin nastoupí stejně staří muži. Vrcholem šampionátu budou závody žen a mužů kategorie Elite.

Program ME - Pontchâteau 

Neděle 5. listopadu
  9.00: juniorky

10.00: junioři

11.00: ženy U23

12.50: muži U23

14.00: ženy Elite

15.10: muži Elite

Výsledky:

Juniorky (48 startujících): 1. C. Gery (Fra.) 41:06, 2. C. Ferguson (V. Br.) +26, 3. V. Chladoňová (Slovensko) +31,…7. Amálie Gottwaldová +2:33, 8. Kateřina Douděrová +2:37, 9. Daniela Hezinová +2:48, 29. Hanka Viková +5:26, 45. Anna Panušová +8:24.

Suverénní vítězkou kategorie juniorek se stala domácí Francouzska Gery, která vyhrála stylem start - cíl. O zbylé dvě medaile si to rozdaly Britka Ferguson a Slovenka Chladoňová. Naše nejmladší reprezentantky se předvedly ve výborném světle, hned tři skončily v první desítce. Nejlepšího výsledku dosáhla sedmá Amálie Gottwaldová, která měla sice špatný start a propadla se na 39. místo. Díky vynikající stíhací jízdě se postupně prokousávala dopředu. V jednu chvíli byla dokonce pátá, ale v závěru už jí chyběly síly a dojela sedmá.  

Amálie Gottwaldová: „Startovala jsem až ze čtvrté lajny a hned po startu jsem se přimotala do hromadného pádu. Celý závod jsem už jen doháněla ztrátu, ale přesto mě bavilo předjíždět každou soupeřku a tím jsem byla ještě víc motivovaná. V posledním kole to bylo už hodně náročné, chyběly mi síly.“

Junioři (64 startujících): 1. A. Sparfel (Fra.) 43:49, 2. Z. Takács (Maď.) stejný čas, 3. J. Simon (Fra.) +8,…14. Patrik Lienert +1:28, 29. Pavel Šumpík +2:40, 35. Jan Janout 2:59, 36. Tomáš Kraus 3:04, 57. Tomáš Hájek +6:12, Kryštof Bažant DNF.

O titulu v kategorii juniorů se rozhodovalo až v samotném závěru. Na čele závodu jezdila šestičlenná skupina se třemi Francouzi, dvěma Maďary a Italem. V souboji o zlato vybojoval těsné prvenství Francouz Sparfel před Maďarem Takácsem, třetí Francouz dojel se ztrátou osmi vteřin. Úspěch domácích barev dovršili další reprezentanti galského kohouta, když v top desítce skončilo hned pět Francouzů.   

Z našich skončil nejlépe čtrnáctý Patrik Lienert. Na rozdíl od ostatních reprezentačních kolegů se mu start povedl a pohyboval se v první desítce. V polovině závodu ho trochu přibrzdil defekt předního kola a propadl se o několik míst. Nakonec to stačilo na čtrnácté místo. Pavel Šumpík začínal závod z chvostu startovního pole. Teprve v posledních dvou ze šesti okruhů rapidně zabral, ale to stačilo jen na devětadvacáté místo.

Kryštof Bažant: „Měl jsem úplně prázdné nohy, vůbec jsem nemohl jet a přidat. Nedokážu si to vysvětlit. Přitom jsem se při rozjíždění cítil dobře.“