Velký skok pro juniorskou hvězdičku

Už má čtyři medaile z evropského šampionátu - tři bronzové z individuálních závodů horských kol v kategorii kadetek a starších žaček, k tomu i evropský titul ve smíšených štafetách. Navíc loni ovládla celkové pořadí Českého poháru v kadetkách v cyklokrosu a horských kol, poté ještě přidala mistrovské tituly v obou disciplínách. Řeč je o šestnáctileté Amálii Gottwaldové, bikerce a cyklokrosařce jezdící v barvách CP teamu.


V loňské sezoně ještě startovala v kategorii kadetek, letos už bojuje v terénu s nejlepšími ženami u nás. Závody jsou o poznání náročnější a rychlejší. „Je to velký skok. Je to pro mě něco jiného a nového. Loni jsem jezdila závody převážně v čele závodů, teď bojuji o každou pozici. Ale mám trochu výhodu. Zvládala jsem jezdit závody i kolem pětačtyřiceti minut. Proto jsem se dokázala rychleji adaptovat na cyklokros,“ vysvětluje Amálie, která nemá problém s vytrvalostí. „Snažím se jezdit svoje tempo nebo podle soupeřek,“ dodává. 

Od září se Amálie stala studentkou gymnázia v Boskovicích. Nad tréninky dohlíží její otec, který je současně i mechanikem. „Tréninky jsou hodně podobné jako loni. Pouze jsme přidali více intenzity a výbušnosti, aby se to podobalo cyklokrosovému závodu,“ prorovnává cyklokrosařka CP teamu. 

V současnosti se věnuje horským kolům a cyklokrosu. Během dlouhé sezony obě disciplíny zvládá, zatím žádnou neupřednostňuje. „Momentálně jsem krosařka, mám tak nastavenou hlavu. Síly mi zatím nechybí. Vím, že se za pár let budu muset rozhodnout, čemu dám přednost,“ uvědomuje si. 

Letos už absolvovala několik cyklokrosových závodů. V Ostravě dojela po defektu a pádu třináctá a o den později v evropském poháru juniorek zvítězila. V závodech Toi Toi Cupu skončila v Kolíně šestá, v Mladé Boleslavi desátá a v Jičíně osmá. „Nejvíc si cením umístění v Kolíně, protože jsem skončila šestá mezi ženami a z juniorek jsem byla nejrychlejší. Stejnou váhu má i výsledek z Ostravy, kde jsem zvítězila,“ uvedla. 

V průběžném pořadí Toi Toi Cupu žen patří Amálii šesté místo. Jejími největšími soupeřkami mezi juniorkami jsou osmá Kateřina Douděrová a desátá Daniela Hezinová. „Pokud mě některá z nich předjede, je to pro mě velká motivace je porazit,“ přiznala s úsměvem. 

Ziskem čtyř medailí z ME horských kol se Amálie zapsala do podvědomí fanoušků. Ale o tom největším už má zcela jasno. „To je jasně moje mamka! Prožívá každý závod a neskutečně mi fandí. Je hrozně akční, na trati je snad všude. Ani netuším, jak to všechno stíhá. Vždycky je tam, když to nejvíc potřebuji,“ libuje si.

Amálie je v kategorii juniorek teprve prvním rokem. Přesto má už smělé plány a cíle. „Cílů mám docela hodně. Nejdříve budu startovat začátkem listopadu na mistrovství Evropy. Tam bych chtěla zjistit, jak jsem na tom v porovnání se zahraniční konkurencí. Dlouhodobější cíl je udržet si výkonnost po celou sezonu, abych se nominovala na Světové poháry. A ten největší cíl je samozřejmě mistrovství světa v Táboře, kde se budu snažit podat co nejlepší výkon. Tam už bych mohla vědět, jak jsem na tom a co bych ještě případně mohla vylepšit,“ přeje si. 

A perlička na závěr. Amálie má zajímavého koníčka – malování. „Je to dobré odreagování. Není to, že bych pravidelně malovala. Ale podle chuti a nálady. A hlavně musí být inspirace. Potom jsem schopná malovat portréty, občas krajinu nebo něco abstraktního,“ prozradila na sebe nadějná cyklistka.   

Text Petr Hofbauer, foto Milan Žejdlík