ZÁVOD ŠTAFET PRO ITÁLII, ČESKÝ KVARTET ŠESTÝ

Milovníci cyklistiky se sejdou nejprve ve čtvrtek 23. června v Kovářově u Milevska, kde se uskuteční časovka jednotlivců. Boje o nejlepší české a slovenské cyklisty pak vyvrcholí v neděli 26. června silničním závodem jednotlivců v Mladé Vožici a jejím okolí.


Vedení Mezinárodní cyklistické unie (UCI) den před startem rozhodlo, že místo šestičlenných družstev budou závodit celky pouze o čtyřech krosařích. A i když se tentokrát ještě medaile nerozdělovaly, tak dramatický souboj na trati naznačil, že již za rok v nizozemském Hoogerheide by to již mohl být závod se vším všudy.

Na okruh dlouhý 3,2, který každý ze startujících absolvoval jednou, vyrazil v českých barvách první Fiala (U23), ale proti pěti jezdcům elitní kategorie neměl nárok a jasně jej předčil i Ital Leone, druhý z U23, takže Fiala předával Borošovi na sedmé pozici se ztrátou 18 vteřin.

Boroš se však rychle probil na vedoucí pozici, ale po chybě, kdy nedokázal v sedle vyjet kopec a následně mu spadl řetěz se propadl na čtvrté místo. Proti ženským soupeřkám ale stačil ještě přijet na předávku na prvním místě a Zemanovou poslal do boje s malým náskokem před Itálií a domácí Clarou Honsingerovou. Česká šampionka těsné vedení udržela, ale to již bylo jasné, že na posledním úseku čtyřiačtyřicetiletá Nash v souboji proti mužům šanci mít nebude. Postupně se přes ní dostalo pět soupeřů, a tak na český celek zbylo šesté místo.

"Závod to byl pěkný, líbilo se to všem, ale náš výsledek asi neodpovídá tomu, co bychom čekali. Nejlépe zajela Zemanová, ostatním to příliš nesedlo a největším problémem byl spadlý řetěz Boroše, který v tem moment hodně ztratil. Vítězství Itálie asi není takové překvapení, Belgie nejela v nejsilnější sestavě a a navíc nemá dobré ženy, Itálie byla nejvyrovnanější a to rozhodlo," řekl reprezentační trenér Petr Klouček.

Výsledky:

Štafeta:

1. Itálie (Leone, Persicová, Bramatiová, Toneatti) 31:00

2. USA I (Brunner, Clouseová, Honsingerová, Funston) +7

3. Belgie (Soete, Crabbéová, Francková, Vandeputte) +16

4. Kanada I +46

5. USA II +48

6. ČR (Fiala, Boroš, Zemanová, Nash) +1:10.