ZEMANOVÁ A BOROŠ JEDOU NA VÍTĚZNÉ VLNĚ

V pátém dílu seriálu Toi Toi Cupu v jihočeském Veselí nad Lužnicí potvrdili Michael Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor) a Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team) svoji současnou pozici českých cyklokrosových jedniček. Zemanová vyhrála počtvrté za sebou, Boroš potřetí, ale na svém kontě má rovněž čtyři pohárová vítězství a oba jasně vedou průběžné hodnocení Toi Toi Cupu.


Na startu se sešlo dnes opět velmi početné startovní pole s 341 startujícími. A tentokrát navíc s rekordním počtem deseti zemí. Kromě domácích krosařů bojovali o body závodníci ze Slovenska, Polsko, Belgie, Itálie, Dánska,  Rakouska, Ruska, Německa, Nizozemí a také dvou netradičních cyklokrosových zemí Mexika a USA.

Boroš sice vyhrál, ale dnes o svém triumfu rozhodl až v závěrečné cílové rovince, kde za svá záda odsunul svého největšího pohárového soupeře Poláka Marka Konwu, který jej jediný ve druhém závodu v Hlinsku letos dokázal porazit. Zpestřením závodů byl start bratrské dvojice Adama a Jakuba Ťoupalíkových, jezdců stáje Elkov Kasper. Bývalý český šampion Adam skončil čtvrtý s odstupem 16 vteřin, Jakub dojel jedenáctý a oba naznačili, že ze svého cyklokrosového umění moc neztratili.

Závod byl dnes hodně dramatický, od jeho poloviny jezdili vepředu čtyři jezdci Boroš, Konwa, A. Ťoupalík a Paprstka. V závěrečných fázích nejprve zaútočil Konwa a neudržel se pouze Adam Ťoupalíka, poté trochu ztratil i Paprstka, ale ten se s tím nehodlal smířit. Přesto malou ztrátu nedokázal zlikvidovat. V posledním kole jezdil většinou na vedoucí pozici Konwa a bylo téměř jasné, že kdo za zatáčkou najede první do cílové rovinky ten vyhraje. Před ní se podařilo Borošovi svého soupeře předjet a tím bylo o vítězi rozhodnuto.

Potřetí v sezoně se dostal na stupně vítězů a potřetí na třetí místo se dostal Tomáš Paprstka (Expres CZ - TUFO Team Kolín), který za vítězem zaostal o pouhých šest vteřin.

„Bylo to hodně rychlé, jezdila nejprve taková větší skupina, potom se zredukovala na kvartet.   Nakonec se rozhodlo až pár metrů před cílem, v technické pasáži se mi podařilo Konwu podjet a pak jsem to udržel až do cíle. Je to taková psychická vzpruha, ale nohy nebyly úplně stoprocentní. Doufám, že kolem Vánoc a potom na mistrovství republiky a na MS to přijde,“ zhodnotil Michael Boroš.

V závodu žen Zemanová kralovala jasně, počtvrté nenašla přemožitelka a dnes vyhrála naprosto suverénně. Záda svým soupeřkám ukázala hned v prvním kole a ty ji viděly opět až v cíli. Ostatní závodnice trochu taktizovaly a na druhém místě se osamostatnila Belgičanka Suzanne Verhovenová, naopak trochu odpadly Američanka Raylyn Nussová a Nikola Bajgerová (Force KCK Zlín). V průběhu závodu však měla Verhovenová poměrně těžký pád a ten znamenal její konec.

Zpět do boje o druhé místo se vrátila Nussová a dokonce svým soupeřkám odjela a vybojovala druhé místo před Pavlou Havlíkovou (Lawi junior team), která stále dokazuje, že patří do absolutní české špičky.

"Bylo to dneska strašně těžké. Po Táboru jsem cítila, že jsem si pořádně neodpočinula, jela jsem tam prakticky neustále na limitu. Dnes jsem ale mohla jet s klidnou hlavou, soupeřky jsem měla hodně za sebou. Náskok jsem si vybojovala hned v prvním kole. Na technickou pasáž do lesa jsme najely pohromadě, ale když jsme z něj vyjížděly, tak jsem měla již k dobru několik vteřin a neustále jsem náskok navyšovala," řekla Kristýna Zemanová.

Mezi juniorkami navázala na velmi vydařené vystoupení ze závodu SP v Táboře Kateřina Hladíková (Brilon Racing Team MB), která nestačila pouze na Nizozemku Leonii Bentveldovou a letos poprvé dojela před vedoucí závodnicí seriálu Eliškou Hanákovou (ČED Bike Team). Adam Seeman (TJ Stadion Louny) mezi juniory předčil Václava Ježka (Brilon Racing Team MB), který za ním zaostal o 16 vteřin.

Výsledky:

Mladší žákyně:

1. Bažantová (TJ Sokol Plavy - Cyklo Benda) 20:36, 2. Škubalová +8, 3. L. Gottwlková (CP team) +32.

Starší žákyně:

1. Frydrychová (Auto Škoda Ml. Boleslav) 18:50, 2. Krátká (Bike Freaks Holice) +3, 3. Špicaová (Force team Špicar) +14.

Kadetky:

1. Hrdinová (Cycling Academy Tábor) 27:25, 2. A. Gottwalová (CP team) +7, 3. A. Hanáková (ČED Bike Team) +34.

Mladší žáci:

1. Bukovský (DK Bikeshop Racing Team) 18:49, 2. Hladík (Brilon Racing Team MB) +14, 3. Pňovký (Silvini team) +24.

Starší žáci:

1. Tesařík (Mapei Merida Kaňkovský) 17:35, 2. Vorel (ČED Bike Team) +3, 3. Bredler (Auto Škoda Ml. Boleslav) +12.

Kadeti:

1. Bažant (TJ Sokol Plavy - Cyklo Benda) 32:23, 2. Šumpík (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +3, 3. Lienert (ČED Bike Team) +31.

Juniorky:

1.Bentveldová (Niz.) 44:16, 2. Hladíková (Brilon Racing Team MB) +32, 3. E. Hanáková (ČED Bike Team) +1:03, 4. Kopecky (LRTV Swift) +1:34, 5. Jeřábková (Brilon Racing Team MB) +1:47, 6. Dlasková (Auto Škoda Ml. Boleslav +2:00.

Junioři:

1. Seeman (TJ Stadion Louny) 39:57, 2. Ježek (Brilon Racing Team MB) +16, 3. Hojka (Expres CZ - TUFO Team Kolín) +42, 4. Nielsen (Dán.) +47, 5. Schwarzbacher (SR) +59, 6. Samec (Brilon Racing Team MB) +59.

Ženy:

1. Zemanová (Brilon Racing Team) 51:59, 2. Nussová (USA) +1:17, 3. Havlíková (Lawi junior team) +1:26, 4. Štěpánová (Maloja Pushbikers MTB) +1:28, 5. Bajgerová (Force KCK Zlín) +2:17, 6. Vaníčková (Brilon Racing Team) +2:34.

Muži:

1. Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor) 1:01:02, 2. Konwa (Pol.) +1, 3. Paprstka (Expres CZ - TUFO Team Kolín) +6, 4. A. Ťoupalík (Elkov Kasper) +18, 5. Vaníček (ČEZ Cyklo Team Tábor) +43, 6. Stránský (Brilon Racing Team MB) +51.