Zemanová splnila naděje, má stříbro

Úspěšná neděle. Po bronzu Kryštofa Bažanta přidala ještě cennější medaili – stříbrnou – Kristýna Zemanová v závodu žen kategorie U23.

Trojnásobná česká šampionka splnila medailové naděje našich fanoušků, když nestačila pouze na skvěle připravenou Britku Zoe Bäckstedtovou, která po juniorském triumfu před dvěma lety vystoupila na nejvyšší stupeň i mezi ženami U23. Pro bronz si dojela pátá žena z pořadí Světového poháru Leonie Bentveldová z Nizozemska.

Dařilo se i dalším českým závodnicím. Především bikerka Simona Spěšná při premiéře na světovém šampionátu dlouho bojovala o šesté, sedmé místo. V závěru závodu jí však došly trochu síly a dojela na dvanácté pozici.

Před závodem měli všichni jasno, o medaile se popere kvartet závodnic. Kromě tří medailistek k nim patřila Marie Schreiberová z Lucemburska a podle toho to po startu vypadalo. Po tradičně skvělém startu šly do vedení Schreiberová s Bäckstedtovou a za nimi vytvořily druhou dvojici Zemanová s Bentveldovou, kolem sedmého místa jela Spěšná. Ovšem ještě v prvním kole odjela Britka Schreiberové a od té doby si jela svůj sólo zlatý závod.

Naopak Schreiberová ztrátu kontaktu psychicky neustála a klesla až za dvojici Zemanová, Bentveldová, která po prvním kole ztrácela na vedoucí jezdkyni 23 vteřin. V úsecích, kde rozhodovala síla, měla navrch v boji o stříbro česká závodnice, ale Bentveldová ji ujet nenechala. Zezadu se kupředu posouvala loňská juniorská světová šampionka Isabella Holmgrenová z Kanady.

V úvodu závěrečného okruhu 3250 metrů dlouhého nastoupila Zemanová, která si do té doby počínala výborně takticky a hledala místo, kde by mohla rozhodnout. Rozhodující náskok si ovšem nevybojovala a Bentveldová se na ni dotáhla, ale na další atak české trojnásobné šampionky již zareagovat nedokázala a psychicky se zlomila.

"Je to úplně neskutečné. Strašně jsem si přála před domácím publikem medaili. Když odjela Zoe a já viděla výraz Marie (Schreiberové), tak jsem viděla, že se zlomila. Potom jsem si vyhlédla místo, kdy jsem chtěla zaútočit v souboji s Bentveldovou a vyšlo. Ani jsem na náročné trati nevnímala bolest, nepočítala jsem s tím, že zde může být tak těžké bláto. O to více mě to těší, fanoušci povzbuzovali, byli fantastičtí a ta medaile patří i jim," řekla Kristýna Zemanová.

A její reprezentační kolegyně Simona Spěšná přidala. "Odstartovala jsem famózně a trochu jsem to asi přepálila. Ovšem vzhledem ke startu ze zadní pozice na startu to tak muselo být. Jsem ale naprosto šťastná, byl to nepopsatelný zážitek, diváci byli ještě lepší jak v Novém Městě na Moravě při závodech horských kol. Každopádně moje vystoupení není vůbec špatné. Naopak si myslím, že jsem dlouho nezajela tak dobře. Jako bikerka jsem se speciálně nepřipravovala, žiju pouze z několika krosových závodů. Myšlenka a vize, že bych po bikové sezoně naskočila opět do krosů tam je. Pokud to bude možné, tak bych to udělala znovu.“

Výsledky:

1.Bäckstedtová (Brit.) 48:24,

2. Zemanová (ČR) +44,

3. Bentveldová (Niz.) +55,

4. I. Holmgreová (Kan.) +1:08,

5. Schreiberová (Luc.) +1:42,

6. van Sinaeyová (Belg.) +2:14, ...

12. Spěšná +3:24,

16. Hladíková +5:11,

24. Jeřábková (všechny ČR) +9:20.

Autor: Jaroslav Cícha